חדש בתחום, נתקל במעט קשיים

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

חדש בתחום, נתקל במעט קשיים

הודעהעל ידי lir86 » 12 מאי 2010, 09:19

שתלתי 4 צמחי תבלין (אורגנו, בזיליקום, לבנדר ורוזמרין) באדנית של
80 ס"מ אורך
20 ס"מ גובה
20 ס"מ עומק
כמו כן, שתלתי מליסה ונענע חריפה בעציצים בינוניים נפרדים
במשתלה אחרת אמרו להשקות את האדנית כליטר וחצי או עד שמתנקז פעמיים בשבוע (ראשון ורביעי לדוגמא)
ואת העציצים כחצי ליטר או עד שמתנקז פעמיים בשבוע
להוסיף את הדשן הנוזלי עם המים פעם בשבועיים
יומיים לאחר השתילה הלבנדר החל ליפול ולהתעקל, בפורום אחר ענו לי שהוא צמא ויש להשקות את הצמחים מדי יום בשבועיים-שלושה הראשונים על מנת לבסס את השתילים
במיוחד בימי שרב כאלו
האדנית והעציצים ממוקמים על החלון ומחוצה לו ומושקים בשעות הבוקר, בזמן של שמש ישירה (לקראת הצהריים השמש עוברת לצד השני ומתקבל צל חלקי, העציצים מוכנסים פנימה)
יומיים לאחר השקייה יומיומית והלבנדר לא התאושש ונראה שהרוזמרין מתכוון להצטרף אליו
דבר נוסף שמטריד אותי הם גבעולי הנענע שנופלים כלפי מטה, נאמר לי שהדבר קשור למחסור באור
שמתי לב גם לעלים חדשים שמצהיבים ונושרים ממש בקלות
מה אני עושה לא נכון?
ואם זה לא יותר מדי אשמח לקבל את הדרך הנכונה לקצור את הצמחים שציינתי
תמונה
תמונה
lir86

Re: חדש בתחום, נתקל במעט קשיים

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 12 מאי 2010, 17:36

הצמחים בתמונות נראים לא רע, אבל הטיפול שהוצע לך הוא שערורייתי. צמחים במיכלים (עציצים, אדניות, וכיו"ב) צריך להשקות כל יום במהלך הקיץ. עדיף להשקות בשעת שיא החום כאשר השמש קופחת במקום. הסיבה לכך היא החום המוקרן מן השמש ונבלע במיכל, אשר מעלה את הטמפרטורה של המצע ועלול לגרום "לבישול" השורשים. אם כך קורה, הצמחים יראו מיד שכואב להם ואם תמשיך זמן רב באותה שיטה הם פשוט יקרסו. המים הצוננים מהברז עוזרים לצנן את המיכל וכך עוזרים לצמח לשרוד. כמות המים? משקים לאט עד שהצלחת התחתית מתמלאת. נותנים למים לעמוד רבע שעה ואז מסלקים את עודפי המים מהצלחת התחתית. פעולה זו מונעת הצטברות מלחים במצע, מלחים המצויים בריכוז לא מבוטל במי ארצנו. אם הסרת הצלחת אינה פרקטית, דאג להשקות באופן כזה ששליש מהכמות המוגשת תזלוג החוצה אל מעבר לצלחת התחתית. לגבי דישון, די להוסיף לכל צמח פעם בעונה כפית דשן גרגרי בשיחרור איטי. לערבב קלות את הגרגרים במצע. אל תשתמש בדשן נוזלי. דרושות ממנו כמויות זעירות ביותר. בריכוזים גבוהים הוא עלול לחסל את הצמחים.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי lir86 » 12 מאי 2010, 19:03

לאדנית הגדולה אין צלחת והמים מטפטפים מ 8 חורים לאחר השקייה ויש אפשרות להסיר את הצלחות מהעציצים
מהלך עדיף מבחינת הצטברות מלחים?
אני חושש שלאחר השקייה, הסרה של הפלסטיקים מלאים במים תהיה חוויה רטובה במיוחד :lol:
lir86

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 12 מאי 2010, 19:18

היכן שניתן לרוקן את הצלחות התחתיות, עדיף לנהוג כך. באשר להרטבות, תאם את מועד ההשקיה עם המקלחת היומית...
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי lir86 » 12 מאי 2010, 19:53

אז אם הבנתי אותך נכון, אין סיבה לדשן עד סוף הקיץ? נאמר לי שהאדמה שקיבלתי במשתלה כבר מדושנת
בבואי לגזום את הייבול, יש דגש על צמיחה חדשה, חלק עליון, סמוך לקרקע וכדומה?
מורידים עלים? גבעולים?

האם אתה נציג של המשתלה?
אני מתעניין בשתילי קמומיל וקלנדולה או לכל הפחות בזרעים
במשתלות באזורי לא מצאתי
lir86

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 13 מאי 2010, 05:19

בוא בחורף או בסתיו ותקנה כאוות נפשך. לא שותלים צמחים אלו בקיץ.
גרטמן יואב

חזור אל פורום צמחי תבלין

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 8 אורחים