גיזום אורן הגלעין

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

גיזום אורן הגלעין

הודעהעל ידי ntko » 03 מרץ 2009, 18:02

בחצר בית אחי במצפור בגליל גדל אורן הגלעין גדול.בעת האחרונה הוא נטה על צידו בערך בזוית 80 מעלות וחלקו העליון נשען על מבנה המחסן בחצר.אחי החליט לבקש עבורו אישור כריתה אך אני מנסה לבדוק אפשרות אחרת.הצעתי לו לגזום את העץ ולבנות לו תמיכה.עד כמה מהעץ ניתן לגזום [נראה שיהיה צורך בכמעט חצי מהעץ] מבלי להרגו? :twisted:
ntko

Re: גיזום אורן הגלעין

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 04 מרץ 2009, 09:16

יש לכם בעיה. מציע להזמין את מחלקת הגינון העירונית ולהתיעץ במקום.עץ אורן גיזומו בעיתי.מותר לגום רק ענפים צדדים שיוצאים מן הגזע. כך נוצרעץ בעל גזע גבוה וצמרת עליונה יפה לרוב.לעצי אורן לרוב שושים שטחיים. מה שהופך העץ לרגיש לרוחות ושאר כוחות שמושכים אותו לנטות על צידו ואף להתמוטט.עצי אורן שניטעו על מדרון בהר פועה בגליל העליון,קרסו בהמוניהם משלג כבד שירד בחורף 1992 למשל. עץ אורן שנוטה לצד אחד,עלול להתמוטט בלי אזהרה נוספת.לכן מומלץ לבצע תמיכה מסיבית בצד אליו הוא נוטה. גיזום לא יעזור. כי אי אפשר לגזום צמרות כפי שעושים לברושים. אורן גם לא מתחדש אחרי כריתה ולכן גם כריתה לא תיצור עץ חדש. לא משמנה שם האורן.בעולם עאולי יש מיני אורן שכן מתחדשים. אצלנו לא.מציע להזמין מומחה לענין(כורת עצים מוסמך,או נציג של מחלקת גינון עירונית שעוסק בכך)ולהתיעץ במקום. יפה דקה אחת קודם.קרי: זה די דחוף.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי ntko » 04 מרץ 2009, 17:43

רב תודות לך על התגובה המהירה והעצה המועילה.הייתי שם היום יחד עם הגוזם,גזמנו את הענפים הצידיים כפי שהצעת מבלי לגעת בגזע ולאחר שהוסר חלק נכבד מהנוף הצלחנו לייצב את העץ בעזרת הטרקטור והחבלים.אף בנינו לו תמיכה חזקה מאדני רכבת ונראה לי שהאורן ניצל לגמרי הן מענשם של פגעי הטבע והן מעונשו של הכורת. :mrgreen:
ntko

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 05 מרץ 2009, 10:26

נאמר לכם ישר כוח על הצלת העץ. אל נא תעקור נטוע,צריך להיות דגל שלא רק מנפנפים בו,אלא גם עומדים בו בכבוד.
גרטמן יואב

חזור אל פורום עצי נוי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 16 אורחים