משטר השקייה, גינה בת שנה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

משטר השקייה, גינה בת שנה

הודעהעל ידי שגיא » 03 נובמבר 2012, 05:35

שלום לפורום,

לפני כשנה חדשתי גינה עבור קרובת משפחה. הגינה בכרמיאל, על צלע הר, והקרקע גירית וטרשית. בזמן בניית הבית הובאו למקום מספר משאיות של אדמת טרה רוסה, היוצרת שכבה של 30-50 ס"מ על הקרקע המקורית. רוב הגינה בתנאי שמש מלאה, איזורים מסויימים של חצי-צל.

הקמתי גדר חיה חדשה, הוספתי מטפסים לצידי הבית ושתלתי מספר עצים, אך בשנה שחלפה קצת הגידול של הצמחים היה איטי ביותר. לאדמה הוסף קומפסט לפני השתילה. ההשקיה מתבצעת על ידי טפטפות מווסתות (8 או 4 ל/ש) + מחשב, ויש קוים נפרדים למטפסים, לעצים, ולגדר החיה.

הצמחים המדוברים:
הגדר החיה - אוג מכחיל, אוג מסולסל, דק פרי, סיגלן, רוזמרין, לבנדר (שני האחרונים באזור נפרד, מושקים בטפטפות 2 ל/ש)
המטפסים - פנדוריאה יסמינית, טונברגיית גרגור (סובלת במיוחד - מתוך 4 שתילים קטנים שרד רק אחד)
העצים - סיגלון, אלביציה (לא בטוח לגבי הזן המדויק)

אני חושד שמשטר ההשקיה הוא האשם המרכזי בחוסר השגשוג - אשמח לעצתכם לגבי כמויות/תכיפות השקיה.

שגיא
שגיא

Re: משטר השקייה, גינה בת שנה

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 03 נובמבר 2012, 15:29

חסרים לי נתונים על משך ההשקיה. בלי זה קשה לי להציע תיקונים.
חלוקה לקבוצות השקיה ,מצוינת.
סיגלן ואלביציה למשל זקוקים הכרמיאל לשתי השקיות שבועיות. כ 50 ליטר כל פעם. משך ההשקיה ארוך ככל שאפר . 4 או 5 שעות לפחות.
גרטמן יואב

Re: משטר השקייה, גינה בת שנה

הודעהעל ידי שגיא » 04 נובמבר 2012, 09:50

הי יואב, תודה על תשובתך -

הגדר החיה מושקית כרגע 3 פעמים בשבוע, במשך 35 דקות בכל פעם. לכל הצמחים למעט הרוזמרין/לוונדר יש טפטפות של 8 ל/ש, כך שהם מקבלים כ- 4.5 ליטר בהשקיה. הרוזמרין והלוונדר מקבלים מעט יותר מליטר בכל פעם.

העצים קיבלו השקיה 3 פעמים בשבוע, 35 דקות, ולכל אחד מהם 3 טפטפות של 8. בערך 14 ליטר בכל השקיה.

הפנדוריאות והטונברגיה זכו לקו ההשקיה שלהם רק בסוף השבוע הנוכחי, עד אז היו מושקות ידנית, יומית, כ-4 ליטר בכל פעם.

דבר ראשון, על בסיס עצתך אחליף את הטפטפות של העצים לבעלות הספק 4 ל/ש כדי לאפשר השקיות ארוכות כפי שתיארת. ומה אתה ממליץ לגבי השיחים והמטפסים?

שגיא
שגיא

חזור אל פורום השקיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 9 אורחים