צרור שאלות לקראת השנה החדשה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

צרור שאלות לקראת השנה החדשה

הודעהעל ידי דבירונן » 08 ספטמבר 2009, 10:16

שלום
אני שולח תונות של ורדים ששתלתי לפני כחודש, כולם השירו את העלים לאחר השתילה, 2 פרחו מחדש, 1 ניסה ולא הצליח והאחרון לא ניסה. נתתי קונפידור ועכשיו ב2 שפרחו: באחד יש אזורים עם עלים בהירים עם נקודות לבנות (כנימות, פטרייה??) ובשני העלים הצעירים מקומטים.
אני גם שואל על הגפן : מכיוון שהיה נראה שהענפים נגועים ולכן גזמתי אותו חזק עכשיו ולא חיכיתי לחורף,: מרכז הענף שונה בצבעו ובאחד מהענפים אף היה מרכזו חלול (1 מ"מ קוטר בבענף שקוטרו 2 ס"מ) האם זה המראה הטיבעי או שיש מזיק בגפן.
אני שול תמונה של הפטל, העלים החדשים נראים טוב (לאחר קונפידור) האם העלים הותיקים מעידים על מחלה או מזיק?

תודה מראש
רונן
קבצים מצורפים
dscn8225.JPG
rose1.jpg
rose2.jpg
דבירונן

Re: צרור שאלות לקראת השנה החדשה

הודעהעל ידי דבירונן » 08 ספטמבר 2009, 10:22

אני שולח את התמונות החסרות
במידה וענפיו של הגפן נגועים (לגבי העלים אני כבר מכיר את החילדון והקמחון) במחלה או מזיק כיצד זה נראה?

רונן
קבצים מצורפים
blackberry.jpg
דבירונן

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 09 ספטמבר 2009, 08:12

קודם כל ,גם אתם שכחתם לספר כיצד מטופלים הצמחים.כמה מים? באיזה תכיפות מושקים?מס' טפטפות? דישון אם ניתן.
שנית קונפידור בא נגד מזיקים.חלק מהבעיות שלכם הן מחלות. למשל הצבע החום בגפן.זא פטריה שחודרת לתוך הענפים.אינה הורגת בבטחון ועשויה להעלם. אבל חסר מים יגביר פעילותה.
הפטל בריא. הקונפידור עשה את שלו ,אם היה צורך בו.אבל הוא מחזיר לחיים עלים ישנים אלא רק דואג לחדשים.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי דבירונן » 11 ספטמבר 2009, 20:56

תודה
אני אעשה עבודה יותר יסודית במהלך שבוע הבא לתאור הבעיות השונות
לגבי הגפן, האם יש טיפול ששטמי אנטי-פטרייטי
אני אשלח צילומים יותר מפורטים, אולי ניתן לגזום יותר עמוק לגזע בריא
אני מודה על העזרה
דבירונן

הודעהעל ידי דבירונן » 17 ספטמבר 2009, 18:50

שלום ושנה טובה לכל צוות המשתלה
תודה שוב על עזרתכם
הגינה (כ-20 מר) ברעננה (סוג אדמה לא ברור לי , האם חמרה ואז בינונית???), היתה מושקית באביב ביתר, גם טפטופ וגם המטרה על הדשה. עם הזמן הופיעו פטריות בגינה והגפן פיתח זיהומים. בקיץ לקחתי את הדברים בידיים וקראתי כמה ספרים. הפסקתי את ההמטרה וחישבתי את כמות הטפטופ. דישנתי לשנה, יש רצועה של אדמה באורך כ-9 מטר בעומק חצי מטר ולאורכה שני הגפנים ו5 ורדים עץ קלמנטינה וכן פרחים (שאותם אני רוצה להוריד), חישבתי כמות מים שכל הרצועה צריכה לקבל (הטפטפות הולכות לאורך הרצועה אך ליד העץ ליפפתי אותם 4 פעמים).

הגפן היה תקופה ארוכה חולה (זיהום פטרייטי ואולי גם מזיקים נוספים). כפי שמופיע בתמונות שכבר שלחתי לאחר גיזום בימים אלו ראיתי אזור רך מרכזי בכל ענף גדול קקטן. כמו כן יש "גידולים" דמויי שורש היוצאים באזורים מסויימים מהגזע הראשי (גזע של כ- 6 שנים), אני שולח תמונה. לא ניתן למשוך אך לאחר חיתוך נראה חלול. העליתי השערה שיש איזה "בורר" זחלים שניזונים מהחלק הפנימי. בתגובה האחרונה העלית השערה שמדובר בזיהום פטרייטי. אשמח אם תסביר לי שינוי הצבע שעף ירוק עובר לחום מעונה לעונה וההבדל אם הענף חולה וכדאי להסירו.
הגפן קיבל לפני כחודשיים ריסוס ב"סיסטן" וקונפידור. האם הריסוס על העלים שיש לו תכונות ססטמיות יכול להתגבר על זנהום בתוף הקנה (cane) והגזע?
האם ריסוס ססטמי צריך להעשות על הגזע?
האם הקונפידור מסוגל לתקוף זחלים (לפי חומר הקריאה של, שמקורם מצרעות?) הנוברים במרכז?
האם יש צורך להסיר שכבות במתפרקות סביב הגזע, האם זה מקור להיברנציה של מחלות ומזיקים, אם כן איך הכי טוב לעשות את זה?
יש לציין שמדובר בשני גזעים מסוג מוסקט שמטפסים על גדר, השמאלי לא נתן בכלל פרי והימני נותן כל פעם אשכול אחד בראש הגזע שמצטמק מאפיר ומת מהר מאד. אני מעריך כי חלק מהסיבה לחוסר פרי היא גיזום לא נכון שעשיתי (גיזום שהשאיר רק שתי עניים בכל ענף, אולי גם גיזום מאוחר ולאמ באמצע החורף)
האם הגיזום הנכון הוא באמצע החורף, האם באמת צריך להשאיר אורך נכון של ענף כדי לקבל פרי בעונה הבאה, האם לאחר הגיזום כדאי למרוח משחה?
עם בוא האביב מה משטר הריסוס המומלץ, יש לי המון חומרים במדף, פוליקור, סיסטן, סימשופר, ספרול, פירינקס, קונפידור, מלתיון, מוספילן, מתי להשתמש במה? והאם יש תחליפים יעילים "אורגנים"?
שאלה פרקטית - לאחר הגיזום יש התחלות של ענפים חדשים, מה לעשות איתם , האם להוריד לגמרי, האם לרסס (היה גשם ראשון) האם הצמח זקוק לקצת עלים כי רובם הורדו בגיזום הקשה?[img][/i
אני אשלח את השאלות ואנסה לצרף תמונות שוב, כי זה לא הולך אחרת
תודה רבה
דבירונן

הודעהעל ידי דבירונן » 17 ספטמבר 2009, 19:11

בצילומים
הגפן ברצועת האדמה
השורשים מהגזע - האזור שצולם הוא עליון, אבל היו אזורים נוספים בגזע שהלך שמאלה (נחתך בגיזום) וכיוונם היה מטה
יש גם חתך של ה"שורש"
קבצים מצורפים
DSCN8244.JPG
DSCN8241.JPG
DSCN8238.JPG
גידולים מהגזע דמוי שורשים
דבירונן

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 17 ספטמבר 2009, 23:01

שאלתך ארוכה ומורכבת מהתרשמויות וסיפורים לא משתלבים. אנא אל תשאל בדרך זו. היא גורמת לבילבול ובסופו של דבר לכך שלא תקבל מאיתנו תשובה אופטימלית. ראה יתר שאלותיך מהיום. די בנוסח קצר ובהיר כמופיע בהן. לענין הגפן, ההתרשמות שלי היא שאין עימה שום בעיה. בניגוד למה שנאמר לך על ידי קודמי, הכתם החום (עצה) במרכז החתך של הענף/זמורה הוא טבעי לחלוטין. אין שם לא פטריה ולא מזיק. כתם שמקורו במחלה פטריתית נראה כמו גיזרה חומה בעיגול החתך. אם יש לך שאלות נוספות, אנא שאל אותן בברור ובתמצית. בתודה מראש.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי דבירונן » 26 ספטמבר 2009, 22:35

מה לדעתך ה"שורשים" שצצו לאורך הגזע בחלקו העליון המאוזן?
בעקבות הגיזום יש התחלות חדשות מהגזע ומהגבעולים שהשארתי עבור גידול הפרי בעונה הבאה, האם הצמיחה החדשה מהענפים שהשארתי תפגע באפשרות לקבל פרי מאותו ענף בעונה הבאה? כיצד לנהוג במידה שכן בעונה מאוחרת זו מבחינת הגיזום הנכון של הצמיחה החדשה?
דבירונן

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 26 ספטמבר 2009, 23:10

אני לא מבחין בשום "שורשים" שצצו כביכול בחלק העליון המאוזן. צלם תמונת תקריב של אותו מופע, כך שיהיה לנו ברור למה כוונתך. לדעתי, אין שם שום דבר חריג. לגבי הצימוחים החדשים, הם הופיעו כיון שלא גזמת במועד הנכון. היה עליך להמתין לסוף החורף, כאשר הגפן עדיין בתרדמת אבל על סף פריצת צימוח האביב. מכל מקום, אין למה שאתה רואה שום משמעות וזה לא ישפיע על תנובת הפרי בעונה הבאה. קרא כאן את המלצותינו כיצד לטפל בגפן החל מהשלב בו היא מתעוררת לחיים אחרי תרדמת החורף. הקלד גפן במנוע החיפוש ותגיע למידע בנושא. שאל שוב בראשית האביב (תחילת אפריל) אם תהיינה לך אז שאלות נוספות.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום דישון והדברה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 66 אורחים