עלים עם כתמים לבנים... מה זה?

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עלים עם כתמים לבנים... מה זה?

הודעהעל ידי leeoz » 16 יולי 2009, 09:18

בחודש האחרון, כל עלי הנענע שלי קבלו כתמים לבנים (כמו בתמונה המצורפת).
בהתאם גם שיח עגבניות השרי שלי (שבכלל נמצא בצדו השני של הבית) גם הוא התמלא כולו בכתמים לבנים.
לבסוף בשינהם הצמח כולו הראה סימנים של מוות.
אז גזמתי את שיח העגבניות ועכשיו הוא מתחדש נהדר (יש מידי פעם עלה פה ושם עם כתמים לבנים ואני מיד מסיר), בהתאם גם עשיתי כך בנענע אבל משום מה כל מה שצומח בנענע צומח בצבע צהוב ירוק בהיר.

עכשיו גם שיח הבזיליקום שנמצא ליד הנענע מתחיל להראות את הכתמים הלבנים. במקרה הנ"ל אני מסיר את העלים הנגועים בכל פעם שאני מוצא אחד. אבל זה לא פתרון...

כל הצמחים נמצאים באדניות שונות, תלויים מחוץ לחלון. הנענע והבזיליקום מקבלים שמש רוב היום והעגבניות שמש אחר הצהריים.

יש למישהו רעיון מה זה, ואיך לטפל בזה?

http://albums.timg.co.il/userFolders/88/1310814/13108142008429111139.jpg
leeoz

Re: עלים עם כתמים לבנים... מה זה?

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 16 יולי 2009, 12:48

שלום לך:

אלו אינם "כתמים לבנים". אם תקטפו עלה כזה ותנסו להביט דרך הכתמים הלבנים לכיוון של מקור אור, תבחינו בכך שמדובר בקרום דק, שקוף או שקוף למחצה. קרום כזה נותר במקום לאחר שתכולת התאים המרכיבים את חומר העלה נאכלת/נמצצת על-ידי מזיקים זעירים, בעיקר אקריות ותריפסים. מזיקים אלה קטנים עד כדי כך שקשה להבחין בהם בעין בלתי מזויינת. יש לרסס את הצמחים בקוטלי אקריות ותריפסים כדי למנוע את התמשכות התופעה. חומר ידידותי למטרה זו הוא תמצית שמן עץ הנים (אזדרכת הודית). החומר נמכר תחת שמות מסחריים שונים, וביניהם השמות נימגארד ונימקס. רצוי לפני הריסוס להתיז זרם מים חזק על הצמחים. לחזור על הטיפול אחת לשבוע, או ככל שידרש.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי leeoz » 16 יולי 2009, 14:07

יש חומרים בייתיים שאפשר להשתמש בהם לצורך כך?
כמו למשל ריסוס של מים עם מעט נוזל כלים נגד כנימות...
leeoz

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 16 יולי 2009, 20:13

לא. אין חומר כזה. מלבד זאת, ציינתי מי המזיקים ואתה מסב את השאלה על קבוצה אחרת לגמרי של מזיקים. תרופה כנגד שפעת לא תעשה דבר נגד דלקת בדרכי השתן. כך גם בעולם הצומח. לכל בעיה יש את הטיפול המתאים לה.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום צמחי תבלין

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 8 אורחים