נענע עם כתמים שחורים ולבנים על העלים

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

נענע עם כתמים שחורים ולבנים על העלים

הודעהעל ידי d1zzy » 07 נובמבר 2010, 14:53

שלום, יש ברשותי נענע באדנית כבר כמה חודשים. אני משקה אותה בכמות מים סבירה פעם ביומיים שלוש, והיא מקבלת הרבה שמש. בעבר היו זוחלים ירוקים שכירסמו את עליה, הסרתי אותם ידנית וכן השפרצתי מים עם סבון כלים מידי כמה ימים, עד שהתופעה נעלמה. עכשיו אמנם הנענע מצמחת גבעולים ועלים חדשים בקצב יפה, אך חלק מהעלים נובלים - שמתי לב שעל חלק מעלי הנענע יש כתמים לבנים בהירים בצד החיצוני, ועל עלים אחרים- כתמים שחורים עזים בצד הפנימי. ניסיתי להשפריץ מי סבון בתקווה שהדבר ירחיק ממנה את המרעין-בישין יהיו אשר יהיו, אך זה לא עוזר..
אשמח לעזרה, תודה,
אלעד.
d1zzy

Re: נענע עם כתמים שחורים ולבנים על העלים

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 08 נובמבר 2010, 10:04

תרחיק את המרעין בישין על ידי גיזום עד הקרקע. אין טעם לרסס עכשיו. יופיעו במהרה עלים חדשים ויפיפ.הרבה מאוד מים
גרטמן יואב

הודעהעל ידי d1zzy » 08 נובמבר 2010, 21:51

שכחתי לציין שיש ברשותי אזוב, שעובר גם הוא איזו תלאה לאחרונה. העלים הקטנים החדשים שלו הפכו חומים ונבולים ואינם צומחים, וכולו נפול, זה ככה כבר מספר שבועות. גם הוא גדל באדנית בתנאים יחסית סבירים. יש לציין, שאני מבחין ביצורים קטנים שמתועפפים, שאיני מצליח להביט בהם, כשאני נוגע בנענע ובאזוב. כמו כן, לאחרונה יש מעין תהלוכת נמלים אל האזוב ומחוצה לו (הנמלים הפסיקו להגיע בשבוע האחרון, ייתכן שבגלל הקור), ייתכן שמדובר ב"טל דבש" של איזה טפיל, שהנמלים נמשכות אליו? בכל מקרה, גם אותו ניסיתי לרסס במי סבון וללא הועיל.
האם אתה מציע לטפל בו בדומה לנענע? האם צריך גם אותו להשקות בהרבה מים?
תודה רבה.
d1zzy

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 09 נובמבר 2010, 09:45

צמחים באדנית חייבים השקיה יומיומית.
מבקש אם אפשר תמונו. ניתן לשלוח גם דרך צור קשר.
לא מגדלים אזוב/זעתר/מיורם/קורנית/ליפיה לימונית ואחרים עם נענה באותו מיכל.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 09 נובמבר 2010, 11:18

לגבי המזיק המתואר. מדובר בכנימת עש הטבק.יצור קטן ומזיק המצוי בהמונים בעונה זאת,על מגוון עצום של צמחים.גורם בין היתר ליצירת הפרשה מתוקה כמו שאר הדומים לו. זאת מושכת פטריה המכונה פייחת.יתן ואלו הם הכתמים השחורים. מניסיוני איני בטוח שהכתמים הם כתמי פייחת. אבל בכל מקרה הפתתרון הטוב ביותר הוא הסרת הנוף וריסוסו בתסיסים סבוניים. ניתן ליצור גם מסבון כלים פשוט.אבל יש גם תרסיסים מוכנים או מרוכזים לדילול במשתלות.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי סאלם יוסף מוולאעי » 14 נובמבר 2010, 09:58

בוקר טוב יואב.
תרשה לי לשאול האם חייבים ניקוז באדנית/עציץ עם נענה?
הרי מדובר בצמח מים ובהנחה שהמים שאשקה בהם נקיים ממלחים וכלור-האם זה אפשרי?
אני שואל זאת מכיוון שזה עונש להשקות את הנענה ידנית עם משפך יותר מפעמיים ביום,עושה רושם שכמה שאני נותן מים הצמח הזה רק רוצה עוד ועוד ;) ,,
חשבתי לעצמי להניח העציץ בתוך מיכל עם מים ולמלא אותו פעם בכמה ימים,שתשתה הנענה כמה שבא לה :D .
זה רעיון טוב או רע??

תודה.
סאלם יוסף מוולאעי

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 14 נובמבר 2010, 10:42

מים עומדים יגרמו למניעת חמצן מהשורשים, וכך להתפתחות מחלות ריקבון השורש. לכן הצעתך אינה ישימה. עם זאת, לטעמי יואב יותר ממגזים בתאור צרכי התצמחים במים, כולל נענע. יש אינסוף גינות בהם הנענע משגש בתנאים של השקיה שפויה, ולא בתוך ביצה. הגזמות לא עוזרות בשום מקרה. השקה פעם ביום היטב את האדנית (אתה יכול להשקות גם עדנית, אבל עדיף בתה או קפה) ודי יהיה בכך.

קיבלתי את התקליטור, אבל עדיין לא התפניתי לצפות בו ולכן לא כתבתי לך על כך. השבוע אתפנה לצפיה. חן חן לך ורוב תודות.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי סאלם יוסף מוולאעי » 14 נובמבר 2010, 13:09

חחחחחחח מיסייה כהן :D ,,סיפור ארוך עם העדנית מה? :D
תודתי לך בעד תשובתך המלומדה כהרגלך בקודש ;) ,אכן גם לי יצא לראות נענה מפותחת להפליא אשר לא
שיכשכה בהונותיה בביצה-אבל כמדומני שעודף השקיה לא יחלץ ממנה יבבה. :D
מקווה שתהנה מהסרטים ושוב תודה לך.

מורי סאלם.
סאלם יוסף מוולאעי

חזור אל פורום צמחי תבלין

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 10 אורחים