חידוש דשא?

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

חידוש דשא?

הודעהעל ידי rosner » 11 ספטמבר 2021, 13:38

הי,
ראשית - תודה על הפורום הזה, אני נעזר בו הרבה, כל הכבוד!
יש לי מדשאה 115 מ"ר שברובה היא אלטורו; אדמה חולית; מישור החוף במרכז; מבוצע איוורור כל שנה שנתיים; בוצע דילול לפני שנה וחצי. אני מניח שהגיל שלה קרוב לשלושים שנה, ברשותי כחמש שנים.
בכל חמש השנים אני נאבק בפטריות (כנראה ריזוקטוניה) שצצות מדי סתיו, תמיד הדשא נפגע קשות למרות שאני מרסס (אולי לא מספיק) ולמרות שאני נמנע מחנקן בקיץ ובסתיו, ולוקח לו המון זמן להשתקם בעונה הבאה. כמו כן, אני לא מסוגל להשיג מרווח השקיה של יותר מיום (!), שזה מעט אפילו שמדובר בחול (אולי השורשים אינם מצליחים להגיע לעומק ראוי?)
והשאלות:
א. האם יש קשר בין גיל המדשאה לתופעת הפטריות?
ב. האם יש קשר בין גיל המדשאה לחשד שלי בעניין עומק השורשים?
ג. האם כדאי לבצע בדיקת PH במעבדה כדי לראות שאולי האדמה הפכה חומצית, ואם כך כל מה שצריך לעשות הוא לתקן זאת? (איך?)
ד. אם ההמלצה היא לחדש מדשאה - מה זה אומר בעצם? האם המילה חידוש מתייחסת לדשא "שהזדקן" או בכלל לאדמה שהפכה "ענייה"? זאת אומרת, האם מדובר גם בהחלפת האדמה? לאיזה עומק?
ה. לאחרונה שתלתי פה ושם שלוחות ספורדיות של דרבן (שאני בכללי מעדיף כי יש לי *גם* אזורים מוצלים, אגב לא בהם מתפשטת הפטרייה). האם השתלטות הדרגתית של דרבן היא חלופית לחידוש מדשאה (אולי בנוסף לתיקון PH אם יהיה צריך)?

תודה רבה,
יורם
rosner

Re: חידוש דשא?

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 12 ספטמבר 2021, 07:05

שלח תמונות של הפטריות. איך נראית פטרית ריזוקטוניה?????
פטריות כובע אינן יכולות להיות ריזטקטוניה ואינן מזיקות לדשא.
לדעתי ריססתם יותר מידי ולא לא מספיק.
השקייה בדשא ,על חול צריכה להיות יום יומית

חידוש מדשאה? פירושו השמדה טוטלית של הקיים ,מנוחה לקרכע ואם אפר חיטוי טרמי.
הפיכת הכרכע הקיים וערבוב בקומפוסט.
רק אחר כך לפזר מרבדים חדשים.בחול עדיף פספלום.
למעבדה ,לא יזיק אם תפנה.לא בטוח שהתוצאות ילמדו אותכם איךומה קורה בקרקע.
PH בקרקע חולית לא יכול להיות חומצי מידי.!!
גרטמן יואב

הודעהעל ידי rosner » 12 ספטמבר 2021, 11:55

תודה על התגובה המהירה.
לא, לא מדובר בפטריות כובע... מדובר במה שנחזה להיות brown patch. בהמשך אשלח תמונות לשמוע את חוות דעתך.
אבל המוקד של שאלתי הוא זה: באחד הפוסטים ראיתי שאתה כותב שמתישהו דשא הוא כבר "זקן" וצריך להחליפו. ושבקיבוץ יגור מחדשים דשא כל כמה שנים. ואז אמרתי לעצמי - אהה! כל הבעיות עם הפטרת שחוזרת כל שנה בסתיו ולא משנה כמה טיפלתי בה בעונה הקודמת (וגם עשבים שאני נלחם בהם כל הזמן) - כל זה נובע מזה שהדשא/אדמה זקנים וצריך להחליף.
בינתיים בדקתי יותר טוב עם מי שמכר לי את הבית - וגיל הדשא הוא 15-16 שנים (ולא 30 כפי שחשבתי).
ולכן הדגש הוא: האם הגיע הזמן לעשות חידוש רק בגלל הגיל של הדשא, או שכל מקרה לגופו?
(בשולי הדברים: טוב לדעת שאין בעיית PH בחול, ושהשקיה יומיומית בחול היא סבירה. אגב את האבחנה שמדובר ב 95% חול עשיתי באמצעות מבחן שקיעת שכבות אדמה בצנצנת)
rosner

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 13 ספטמבר 2021, 08:18

צריך להחליף את הדשא כי הוא זקן!!!
גרטמן יואב

חזור אל פורום מדשאה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 7 אורחים