מחלה בדקל הטבעות.

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

מחלה בדקל הטבעות.

הודעהעל ידי צבי » 09 ספטמבר 2009, 13:27

רצ"ב שתי תמונות של עצי דקל הטבעות שבגן שלנו.
כפי שאפשר לראות, כנראה שיש להם מחלה בהתאם לעלים המיובשים.
אודה אם תוכלו לעדכן אותי בנושא המחלה של עצי הדקל האלה ומה הטיפול שעליי לנקוט כדי להציל את הדקלים.
בתודה,
צבי אלפרסון

http://up141.siz.co.il/up2/1awzyzozj3ty.jpg
http://up146.siz.co.il/up3/myq4wtxojuym.jpg
צבי

Re: מחלה בדקל הטבעות.

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 09 ספטמבר 2009, 14:39

אני לא מצליח להבחין במשהוא בלתי רגיל. אלו עלים זקנים שיש להסירם וזה הכל. כמו כן יתכן והתשובה לא קולעת נכון. אני צריך תמונות של כל הצמח. אני צריך לדעת היכן שתול ואיך מטופל. רק צרה אחת,לא אוכל להמשיך להשיב פחות או יותר בשבועיים הקרובים כי לא אהיה בארץ אז עד מחר בצהריים אני עשוי להספיק להשיב
גרטמן יואב

הודעהעל ידי צבי » 13 ספטמבר 2009, 13:46

שלום יואב,

בהמשך להערותיך אני מצרף תמונה של כל הדקל שבה ניתן לראות שגם העלים למעלה נפגעו.
אודה על התיחסותך לחשש שלי.
בברכת שנה טובה.
צבי

http://up143.siz.co.il/up1/zid5jnxuytfh.jpg
צבי

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 13 ספטמבר 2009, 20:53

אני מתפלא על חוסר האיבחון הקודם. התמונות ברורות ואין אלו עלים "זקנים". הדקל (Archontophoenix alexandrae) חולה בלא צל של ספק. הסימפטומים מתאימים למספר מחלות פטריתיות, ביניהן מחלות חירכון הנגרמות על ידי הפטריה Rhizoctonia solani, או הפטריה Phytophthora parasitica. בשני המקרים המחלה מוכרת בשם חירכון עילי/צמרתי (באנגלית: Aerial blight). שתי הפטריות האלו, ובפרט השניה, מוכרות יותר כתוקפות שורשים, אבל במספר דקלים וצמחים אחרים המתקפה קורית דווקא על צמרת הצמח/עץ. אין תרופה מוכחת כנגד שתיהן. ברם, יתכן עוד גורם נוסף, פטריתי גם הוא, הגורם למחלה המכונה החירכון הורוד. הפתוגן הזה מוכר כיום בשם Nalanthamala vermoeseni, ובעבר נקרא בשם המצלצל כמוכר יותר: Penicillium vermoeseni. העלים המתיבשים עוברים דרך פאזה (מופע) אדמומי כלשהו, מעין ורוד-חום. הפתוגן הזה חלש בד"כ, אך אם הצמח מוחלש על ידי טיפול לא נכון הוא תוקף בעוצמה רבה ומביא בסופו של דבר למות הצמח.

בלי בדיקה מעבדתית לא ניתן לומר בוודאות מי משלושת הפתוגנים האלה פגעו בדקל שלך, אך המשותף לשלושתם הוא העדר טיפול תרופתי מוכח. כל שאני יכול להציע לך הוא לגזום את העלים (מה שנוהגים לקרוא בטעות "ענפים" הם כפות או עלים) עד בסיסם ומיד לרסס את הצמח כולו בתמיבה של 1% קוסייד או בורדזול. חומרים אלה הם כימיקלים אנאורגניים מבוססי נחושת הידועים כבעלי טווח פעולה רחב למדי כנגד גורמי מחלות פטריתיים. אין בטחון שהטיפול יציל את הדקל, אבל כדאי לנסות. חזור על הריסוס אחת לשבוע עד לבוא עונת הגשמים ממש. אם הדקל ישרוד, רסס אותו שוב בתמיסה לאחר תום הגשמים בתחילת חודש אפריל. כאמור, זהו טיפול ניסיוני, אך בהעדר אלטרנטיבה אני ממליץ לך לנסותו.

בהצלחה, ושנה טובה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי alexk » 05 נובמבר 2023, 11:36

היי,
דקל הטבעות שבגינתנו מת במפתיע. כלצמרתו, שהייתה עשירה וירוקה נפלה, כשעליה יבשים.
הגזע שנותר (ראה צילום מצ"ב), מכוסה באבקה צהובה דקה.
מה זה יכול להיות?
עד כמה זה מסוכן לדקלים האחרים?
איךמטפלים בזה?
בברכה,
אלכס
alexk

חזור אל פורום צמחיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 71 אורחים