התייבשות ענפים בעץ לימון ננסי (לימקווט)

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

התייבשות ענפים בעץ לימון ננסי (לימקווט)

הודעהעל ידי avi S » 18 ספטמבר 2009, 09:15

במהלך החודש האחרון החלו להתייבש ענפים בלימקווט, העץ הוא בעל קוטר גזע של כ 4 ס"מ, כמות ההשקיה של העץ לא השתנתה במהלך החצי שנה האחרונה והוא תמיד היה שופע עלים עם מחזורי פריחה כל ארבעה חדשים, אין כל נגעים על הגזע או על הענפים שהתיבשו, מה ניתן לעשות? עם מגמת ההתיבשות הזו לא נראה לי שהעץ ישרוד עוד הרבה זמן
אשמח לקבל את עצתכם, מצורפת תמונה.
תודה מראש ושנה טובה
אבי
קבצים מצורפים
תמונה021.jpg
avi S

Re: התייבשות ענפים בעץ לימון ננסי (לימקווט)

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 18 ספטמבר 2009, 10:21

הנתון שמסרת, דהיינו שכמות המים לא השתנתה בחצי השנה האחרונה, אינו אומר דבר או חצי דבר. ומה אם משטר ההשקיה גרוע ולא מספק, לא בכמויות ולא בתדירות? במצב כזה, העץ לא יקרוס בתוך יום. ההחלשות שלו תהיה הדרגתית עד לנקודה בה לא יוכל יותר לשאת את היובש. במונח "לשאת את היובש" הבן שני דברים: התיבשות פשוטו כמשמעו, או מצב עקה כה חריף שהשיח נחלש ונופל טרף לפתוגנים שונים העטים על כל מוחלש, בצומח כמו בחי. לעצם שאלתך, התמונה שצרפת גרועה ביותר ואני לא רואה בה כמעט דבר, מלבד מספר עלים הנראים לי במצב סביר וגם פירות. אם ברצונך באמת שנבחן את מצב השיח, צלם מספר תמונות חדות וברורות עם מצלמה ראויה ולא עם מכשיר סלולרי. תמונה של כל השיח, תמונה של ענף יבש/מתיבש, תמונת עלה מקרוב, וגם תמונת פרי מקרוב. ספר בדיוק כמה ליטרים מים (ולא זמן השקיה!) מקבל השיח בכל שבוע, וכן האם דושן, מתי ובמה. בלי פרטים אלה לא נוכל, לצערי, לעזור.

שנה טובה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי avi S » 18 ספטמבר 2009, 11:03

תודה על התגובה המהירה,
בהתייחס לשאלותיך: השיח מקבל 30 ליטר בשבוע (לא כולל אתה שקיית הדשא פעמיים בשבוע ממנה הוא גם נהנה...).
דושן לפני כחודשיים בדשן גרגירי לדישון חצי שנתי המיועד להדרים.
קבצים מצורפים
ScreenHunter_04 Sep. 18 11.49.gif
ScreenHunter_03 Sep. 18 11.48.gif
ScreenHunter_02 Sep. 18 11.48.gif
avi S

הודעהעל ידי avi S » 18 ספטמבר 2009, 11:04

תמונות נוספות
קבצים מצורפים
ScreenHunter_06 Sep. 18 11.52.gif
ScreenHunter_05 Sep. 18 11.51.gif
ScreenHunter_05 Sep. 18 11.51.gif (75.6 KiB) נצפה 4959 פעמים
avi S

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 18 ספטמבר 2009, 12:24

עוד נתון אחד חשוב חסר - בן כמה השיח? תופעה של התיבשות זמורות, ואפילו ענפים, נפוצה בשיחים צעירים שנשתלו לא מכבר (גם לפני שנה-שנתיים). גם לא ברור אם השיח שתול באדמת גן או במיכל, יש להבדל בין שני מצעי הקרקע האלה משמעות רבה. על כל פנים, איני רואה שום בעיה בעלים או בפרי. על כן, אני מניח שזו התיבשות טבעית הנובעת מגיל הצמח, או מכך שצמרתו התפתחה יפה מדי והשורשים לא יכלו לעמוד בעומס. דבר זה קורה הרבה פעמים לצמחים הגדלים במיכלים, אבל לא רק. אם ציצת השורשים לא מפותחת דיה, וחסר לה בעיקר מים, היא לא תעמוד בעומס הדרישות ומערכת הצמח תתחיל ליבש חלקים פחות חשובים להשרדותו. הכפל את כמויות המים וגזום את כל הזמורות/ענפים היבשים, האחרונים מסוכנים לבריאות הצמח בשמשם מרכז דגירה לגורמי מחלות. אני מקווה שלאחר הפעולות הפשוטות האלו, בהמשך העונה, ובפרט באביב, הצמח ישוב לשגשג.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 73 אורחים