הפרי השנה קטן יותר משנים קודמות ואיך להתוגנן מזבוב הפירות?

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

הפרי השנה קטן יותר משנים קודמות ואיך להתוגנן מזבוב הפירות?

הודעהעל ידי orma » 29 נובמבר 2021, 11:32

בוקר טוב,

יש לנו בגינה 3 עצי הדר (תפוז, קלמנטינה ולימון) שמניבים מדי שנה, בשמונה השנים האחרונות, תנובת פירות יפה מאוד וטעימה. אני מקפיד על השקיה, מדשן אחת לחודש חודשיים בדשן נוזלי רגיל ומשתמש במדבקות הצהובות כנגד זבוב הפירות הים תיכוני וכדומה... כשהייתה פייחת או קמחית השתנשתי בחומרים רלוונטיים לטיפול בבעיה..

השנה יש 2 בעיות עיקריות:

1. הבעיה העיקרית היא פגיעת זבוב הפרי שעושה ממש שמות בפרי ההדר (בעיקר בתפוזים, ממש נזק מאסיבי, אבל גם בקלמנטינות פה ושם)... לא עוזר כמה מדבקות צהובות שמתי וכמה מלכודות בבקובוקים פיזרתי בין ענפי העצים.. הם אמנם קולטים חלק מהזבובים, אבל זה כמו מאבק חסר תועלת.. לא משפיע יותר מדי וזה מבאס.. מאחר וחלק מהתפוזים עדיין לא הפכו לצהובים או כתומים, לא רציתי לקטוף אותם בטרם עת ויש מחיר לכך לצערי.. תפוזים רבים "עקוצים", רבים מהם כבר התמלאו ברימות וקטפתי מהעץ, אחרים עדיין רק עם סימן העקיצה

2. הבעיה השני היא שהפירות פשוט קטנים מדי ומאחר ויש לנו את העצים מספר שנים, יש לנו בסיס איתן להשוואה.. רוב התפוזים פשוט קטנים.. אם זו היתה עוגה, הייתי אומר שהיא פשוט לא תפחה, כדי לתאר את העניין.. וגם הקלמנטינות קטנות יותר מהעבר... אני חושד שזה קשור לשינוי בהשקייה... בעבר היתה מערכת השקיה ממוחשבת עם טפטפות ולפני כשנה ומשהו עברתי להשקייה ידנית בצינור... אני חושב שאני פשוט לא יודע מה כמויות ההשקיה הנחוצות או התדירות הנכונה

שתי שאלות יש לי בבקשה:

1. לגבי פגיעת זבוב הפירות: אני מבין שכרגע המאבק אבוד לשנה הנוכחית ואקטוף את הפרי, מה שאכיל אכיל ומה שפגוע לפח... השאלה היא לקראת השנה הבאה – האם יש דרך מניעה יעילה יותר מהמדבקות ובקבוקי המלכודות שלצערי לא מספיק יעילים? אולי ריסוס כלשהו לפני שמתחילים לצאת פירות? יש ריסוס "למשתמשהביתי" שאפשר לקנות ולרסס את העץ? או כל דרך פעולה יעילה אחרת לחיסול המטרד?

2. לגבי ההשקיה: מה כמות ותדירות ההשקיה המתאימה לעצי הדר בוגרים? כמה ליטרים או זמן צריך לתת לכל אחד מהעצים?

תודה רבה מראש
orma

Re: הפרי השנה קטן יותר משנים קודמות ואיך להתוגנן מזבוב הפירו

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 30 נובמבר 2021, 08:33

יש להגיש לפחות 200 ליטר בשבוע !!!
תדירות לפי סוג הקרקע.קרי קרקע קלה(חול וחמרה חולית)לפחות בשלוש מנות שבועיות.
אדמה שחורה כבדה פעם או פמיים בשבוע.
מס' טפטפוןת גדול או קטן,שיש להעילן בזרם איטי וממושך.כך יעילות ההשקיה עולה.
גם בקרקעות קלות רק אז יותר תכוף ולחלק ליותר מנות.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי orma » 30 נובמבר 2021, 09:55

יואב בוקר טוב ותודה רבה!!

1. רק כדי שאבין - השקיה של 200 ליטר לשבוע לכל אחד מהעצים, כן? זו אדמת חמרה ואכן, הייתי משקה 3 פעמים בשבוע, אבל אולי לא השקיתי מספיק עם הצינור, את הכמות הנחוצה... בעבר, כשהיו טפטפות, הן היו מכוונות לפעול 4 פעמים בשבוע, לחצי שעה בכל פעם... אולי אפעיל מחדש.. זה מספיק?

2. לגבי מניעת זבוב הפירות בעצי ההדר לשנה הבאה - האם יש משהו שאפשר לעשות מראש? מעבר למדבקות ולמלכודות... האם יש ריסוס אפקטיבי שניתן לרסס עוד לפני יציאת הפריחה הבאה ובהמשך, הפרי ?

תודה רבה על התשובות ועל המלאכה החשובה שאתם עושם, תבורכו !!!

תודה רבה ויום נהדרי
orma

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 01 דצמבר 2021, 09:01

מים לא מודדים בזמן!!
מודדים בכמות!!
קרי לת 3 פעמים בשבןע זה בסדר.
אבל לבדוק שינתנו 70 ליטר כל פעם.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי orma » 01 דצמבר 2021, 10:49

תודה רבה על התשובה!! איישם זאת כמובן :-)

לגבי מניעת זבוב הפירות, יש מה לעשות מעבר למה שציינתי?

תודה ויום טוב!
orma

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 03 דצמבר 2021, 09:08

בחורף כמעט לא פעיל. אין אמצעים רבים שמתאימים לגינה הפרטית.
במטעי התפוחים כיום המון פרי מושאר על הקרקע כי נפגע למרות הטיפולים.
אבל לקראת האביב ננסה ביחד למצוא עוד דרכים לעזור.
גרטמן יואב

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 16 אורחים