בעיה בעץ מישמיש,רימון ואפרשזיף

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

בעיה בעץ מישמיש,רימון ואפרשזיף

הודעהעל ידי Alen » 02 מאי 2010, 10:36

היי!
בגינה שלי יש מספר בעיות שאני לא יודע כיצד לפתור אותם :

בעץ משמש :
העץ מבוגר וגדול (כ 10 שנים +) , לפניי כמה שבועות הוא התחיל ללבלב ולפרוח , הביא מלא פרחים , והפרחים התחילו להפוך לפירות קטנים. -
לאחר כמה ימים אני מטייל בגינה ואני רואה שהרבה פירות קטנים נופלים! , חשבתי שזה נורמאלי.. יום למחרת אני שוב הולך לגינה ואני רואה שוב מלא פירות
קטנים על האדמה = \ וככה שוב ושוב.. כיום מספר הפירות על העץ הוא בערך 20 .. ובנוסף היום הלכתי שוב לגינה וראיתי 2 משמשים גדולים על האדמה.
מה הבעיה? מה שבטוח שאני משקה אותו מספיק.. ד"א אני גר ליד הים? ( זה קשור אוליי בגלל הרוחות או משהו כזה? ) בנוסף שמתי לפניי 4 חודשים בערך קומפוסט לכל העצים .

בעץ הרימונים:
העץ גם בוגר וגדול (כ 10 שנים +) כל שנה הוא מלבלב ופורח אבל לא מביא פירות!, הפרחים נהיים גדולים וטובים אבל לאחר מכן הם נופלים גם.. אני בא לגינה ורואה מלא
פרחים כל יום על האדמה.. מה עושים? בנוסף שמתי לפניי 4 חודשים בערך קומפוסט לכל העצים .

בעץ אפרשזיף:
העץ מבוגר וגדול (כ 10 שנים +) , העץ פשוט עירום בחלקו.. למעלה בעץ יש פירות קטנים כבר אבל באיזורים מסויימים בעץ פשוט אין כלום , אפילו לא עלים.
כאילו רק החלק העליון של העץ חי ופורח.
מה עושים?

תודה רבה שהקדשתם לי את זמנכם.
מחכה לתגובה :geek: יום טוב ;)
Alen

Re: בעיה בעץ מישמיש,רימון ואפרשזיף

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 02 מאי 2010, 14:24

לגבי המשמש, בניגוד לך אני כלל לא בטוח שאתה "משקה אותו מספיק". מחסור במים יכול בהחלט להיות סיבה, אם-כי משמש רגיש להרבה מחלות וקשה לטפחו בגן הביתי. יתכן שנתקף על ידי מחלה. כדי לומר לך דברים של טעם, אתה צריך להוסיף נתונים מדויקים על משטר ההשקיה: כמה ליטרים מים ומדי כמה ימים אתה משקה. בנוסף, אנחנו חיבים לראות תמונות ברורות של העץ.

לגבי הרימון, הסיפור שונה, מסובך, ואפילו מוזר קמעה. תחילה תיקון: רימון הוא שיח ולא עץ. השיח מוציא פרחים זכריים שברור לגביהם שאינם חונטיפ פרי כלל. בנוסף, השיח נושא גם פרחים הרמפרודיטיים, אשר יובילו לחנטת פרי אם אומנם הופרו כהלכה. שני טיפוסי הפריחה זהים לחלוטין למראה עין לא מקצועית, עד לשלב של חנטת הפרי. חלק מן ההפריה היא עצמית, בתוך הפרח ההרמפרודיטי, אך ההפריה המשמעותית ביותר היא זו המתקבלת עקב העברת אבקה מהפרחים הזכריים אל הפרחים ההרמפרודיטיים. תהליך ההעברה מבוצע על ידי חרקים שונים אך בעיקר על-ידי דבורים. אם אין דבורים בסביבתך, או מספרם מצומצם, יקטנו הסיכויים להפריה נכונה וחנטת פרי הבאה בעקבותיה. פרחים שלא הופרו ינשרו כעבור זמן ארצה. זה מה שקורה אצלך על פי תאורך. לידיעתך, פריחת הרימון עשויה להמשך תקופה ארוכה, עד לסוף יולי. לכן, המתן בסבלנות לפריחה שתקרה בהמשך ונקווה שדבורים וחרקים אחרים יגיעו לביקור בגנך.

לגבי העץ השלישי, המתן בסבלנות וכמו במקרה של המשמש צרף בינתיים תמונות מהן נוכל להתרשם אם אכן קיימת בעיה בעץ.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי Alen » 02 מאי 2010, 15:02

תודה על התגובה!

תמונות משמיש:
תמונה

תמונה
Alen

הודעהעל ידי Alen » 02 מאי 2010, 15:04

תמונות אפרשזיף:
DSC01196.JPG

תמונות רימון:
תמונה

תמונה
Alen

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 02 מאי 2010, 15:28

אם אתה רוצה שנעזור לך אתה חיב לשתף פעולה ולענות על שאלותינו. ביקשתי כמויות מים ותדירות השקיה. לא קיבלתי. המשמש נראה לי תקין ללא מחלות, אם כי תקריב על העלים (עלה טיפוסי, בפרט אם הוא נראה "פגוע" משני צידיו) היה עוזר לקבוע זאת בוודאות. לדעתי, נשירת הפרי היתה תגובה טבעית של עץ צמא/מורעב שאינו יכול לספק את צרכי פירות רבים מדי. לגבי הרימון, היה סבלני כפי שכבר כתבתי לך. לגבי האפרשזיף המראה נראה לי מדאיג. אם לא יתאושש בחודש הקרוב, עד תחילת יוני, זה לא יבשר טובות לגבי סיכויו לשרוד ולהשתקם. עקוב אחריו ודווח לנו כאן בליווי תמונות של עלים או פאי שינשרו ארצה. בדוק גם אם יש זליגת שרף מהגזע ו/או הענפים. בינתיים הקפד על השקיה סדירה ותגבר אותה ל-100 ליטר מים בשבוע, מחולקת לשתי הגשות בנות 50 ליטר כל אחת. השקה בעזרת טפטפות באופן כזה שהכמות של 50 ליטר תטפטף במשך 3-4 שעות. כמו כן דשן את העץ בדשן בשיחרור איטי, 200 גר' מחולקים בנקודות הטיפטוף.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 8 אורחים