עץ משמש

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עץ משמש

הודעהעל ידי עדו » 27 ספטמבר 2009, 13:31

עץ משמש גדול יפה ובריא בן חמש שנים.
מניב פרי בשפע.
לפני כשבועיים-שלושה התייבשו וצהיבו כל עליו.
בגזע העץ נקודות שרף רבות. השרף מוצק ושמורידים אותו אין חור בגזע.
האם יש לעץ תקומה?

כל טוב
עדו
עדו

Re: עץ משמש

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 27 ספטמבר 2009, 14:39

יתכן שכן ויתכן שלא. שלח תמונות(לצור קשר) ותאר את הטיפול בעץ.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי עדו » 27 ספטמבר 2009, 16:11

תודה על התשובה המהירה.
מצורפות שלוש תמונות, מקווה שמבהירות את המצב.
אנחנו בנגב הצפוני מערבי אדמת לס.
העץ מקבל השקיה בטפטוף אחת לשלושה ימים,
כ-25 ליטר בכל השקיה.
עד לבעיה הנ"ל העץ נראה יפה מאד אם כי העלים נראו מעט "עייפים"
במהלך החודשיים האחרונים.
בשנה זו העץ נתן יבול מועט באופן יחסי לשנים הקודמות.

כל טוב
עדו
קבצים מצורפים
תמונה 009.jpg
תמונה 008.jpg
תמונה 006.jpg
עדו

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 28 ספטמבר 2009, 23:07

צר לי למסור לך כי קרוב לודאי שהעץ סיים את תפקידו. אם הוא לא מת ממש עדיין, זה יקרה בתקופה הקרובה וכבר מאוחר מדי להציע טיפול. היית צריך לפנות כאשר הבחנת שמשהו אינו כשורה עם העלווה. העץ נפגע ככל הנראה על ידי פטריה בשם Eutypa lata הגורמת לתופעה המכונה מות היוטיפה. יש סיכוי מה שהפגיעה היא משולבת פטריתית-בקטריאלית, על-ידי הבקטריה Pseudomonas syringae, למרות שזה מעט מאוחר בעונה עבור הפעילות של בקטריה זו. יתכן אף שהפגיעה היא של הבקטריה בלבד, קשה לומר בלי בדיקת מעבדה כיון שהסימפטומים של שני פתוגנים אלה דומים. האם גזמת את ענפי/זמורות העץ סמוך למועד בו הבחנת בכך שהעלווה לא נראית טוב?

אם אין עצים אחרים מבני משפחת הורדיים בסמיכות מקום, אני ממליץ שתשאיר את העץ עד האביב. אולי יקרה "נס" ולמרות הכל העץ יתגבר על בעיותיו. ברם, להערכתי הסיכויים לכך קלושים. אם יש בצמוד אליו עצים אחרים מבני המשפחה (שקד, אפרסק, שזיף, וכיו"ב) עדיף לסלקו מהמקום ולשרוף אותו. בהנחה שהאיבחון נכון (איבחון מדויק אפשרי רק בבדיקה מעבדתית), הקרקע במקום כבר מאולחת הן על ידי הפתוגן והן על-ידי נמטודות המסייעות לו להתיישב על העץ. אל תשתול במקום עץ אחר ממשפחת הורדיים עד שהקרקע לא תחוטא.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי עדו » 29 ספטמבר 2009, 06:49

תודה על ההסבר המפורט.
האם בשלב זה אין טיפל היכול "לקרב את הנס"?
חיטוי הקרקע - כיצד מבצעים?
כל טוב ובתקווה לנס,
עדו
עדו

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 29 ספטמבר 2009, 07:55

לצערי, אין טיפול כזה וגם לו היה אחד כזה מצב העץ כיום לא היה מאפשר להפעילו ביעילות. העץ נראה בתהליך גסיסה בעונה בה פעילותו ממילא נחלשת לקראת תרדמת החורף. מה שעשוי להצילו הוא דווקא מצב התרדמת. יתכן שהפתוגן לא ישרוד את החורף והעץ יתעורר לחיים באביב, אך אני חייב להזהיר אותך מאשליות. מה שכתבתי הוא מה שאני מאחל לעץ שלך ולא בהכרח מה שסביר יותר שיקרה.

לגבי חיטוי הקרקע, אנחנו ממליצים על חיטוי סולרי המתבצע בקיץ. כתבנו על כך בפרוטרוט גם פה ובעיקר בפורום הישן. אם תחפש בפורומים הישנים ההם תחת 'חיטוי סולרי' או סתם 'חיטוי' תמצא לבטח את המתכון המומלץ. אם תתקשה, שוב לכאן ואחפש עבורך.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 86 אורחים