כתבות>לוח החודש>

 צמח החודש

 מלפיגיה חלקה

שם בוטני (בלטינית)

Malpighia glabra

משפחה

מלפיגיים

צורת חיים

שיח נמוך

אורך חיים

רב שנתי

אופי עלוה

נשיר

קצב צימוח

בינוני

גובה

1 מטר

רוחב

1 מטר

דרישות השקיה

מועטה

עמידות בקור

רגיש לקור 

עמידות במליחות

רגיש 

דרישות אור

חצי צל עד שמש מלאה

מאפיין שימושי 

שיח נוי, בודד, בקבוצה, במיכל או בפטיו

מאפיין קישוטי

פריחה ופירות קישוטיים אדומים בסתיו

עונת פריחה 

מהאביב עד הסתיו

צבע פריחה 

תפרחות קטנות ורודות

מיקום במשתלה

שיחים נמוכים

הערות

פרי קטן ואכיל, עשיר בוויטמין C

טיפים לעונה
פרחים בגינה - עונה זו בעייתית מעט מבחינת פריחה בגינה, עדין מוקדם וחם לשתול את העונתיים היפים של החורף. אנו ממליצים על שתילה של מחזור אחרון של פרחי העונה של הקיץ או הרב שנתיים שפורחים עכשיו: וינקה, ציניה, פורטולקה, פנטס, סקיבולה ואנג'לוניה. צמחים אלה אמנם לא יחזיקו מעמד או שיראו רע בחורף,אך ימלאו את גינתנו בכתמי צבע לפרק הזמן הנוכחי. מומלץ לקנות שתילים מפותחים ובוגרים יחסית של צמחים אלה.   

פרחי עונה -  בהדרגה יגיעו למשתלה עונתיים של חורף . אנו ממליצים להמתין עם השתילה שלהם לתקופה יותר קרירה (אמצע - סוף אוקטובר). אם בכל זאת שותלים עכשיו פורחים של חורף, יש לשתול אותם במקום עם צל/ חצי צל ולהקפיד על השקיה מרובה.  

פקעות ובצלים - הגיעו אלינו פקעות ובצלים. זהו זמן טוב לבחור לכם את הפקעות/ הבצלים אותם אתם מעוניינים לשתול - הסחורה "טרייה"! המחזורים הראשונים של הפקעות/ הבצלים הם בדרך כלל איכותיים יותר. הזמן המומלץ לשתילת פקעות ובצלים הוא לאחר הגשמים הראשונים וכאשר הטמפרטורות יורדות בצורה ניכרת. דבר זה נכון גם למי ששמר פקעות ובצלים מהשנה שעברה. לאחר שנשתלו הפקעות והבצלים יש להקפיד על השקייה סדירה שלהם במידה ולא יורדים גשמים.    

מזיקים בסתיו - בסוף הקיץ תחילת הסתיו המזיקים מרימים ראש ונותנים פייט לפני תרדמת החורף. בחנות ההשקייה וההדברה תמצאו מגוון מוצרים קונבנציונאלים ואורגניים לטיפול במזיקים כגון: נמלים, זחלי פרודניה, תריפס וכנימות שונות ובראשן כנימת עש הטבק. זה הזמן הטוב ביותר לפגוע בזיבליות הדשא באמצעות ריסוס בקונפידור.

השנה נתקלנו בתופעה חדשה - מין של כנימת עש הטבק אשר תוקפת פיקוסים במיוחד פיקוסי בנימינה, הטיפול: יש לטפל בקונפידור, לגזום מעט את נוף הצמח ולטפל בסימשופר בטיפול חד פעמי.  

עשבים בגינה - עם בוא הסתיו ותחילת הגשמים צצים העשבים בגינה. ניתן למצוא על המדף תכשירים "מונעי נביטה". טיפול זה מצמצם את כמות העשבים בגינה בחורף. ניתן למצוא מוצר זה במחלקת ההשקיה והדישון.   ורדים – ורדים בגינה עומדים לקראת גל פריחה סתווי. זהו הזמן לתת מנת דשן שתספיק לשלושת החודשים הקרובים, להגביר כמויות השקיה ולתת גיזום קל למטרת
עיצוב השיח (לא לגזום גיזום חריף ועמוק, זאת יש לעשות בחודש פברואר)

ורדים – ורדים בגינה עומדים לקראת גל פריחה סתווי. זהו הזמן לתת מנת דשן שתספיק לשלושת החודשים הקרובים, להגביר כמויות השקיה ולתת גיזום קל למטרת עיצוב השיח (לא לגזום גיזום חריף ועמוק, זאת יש לעשות בחודש פברואר). .