כתבות>גינות מיניאטוריות>

 

צילום: בן פלגי, משתלות יגור   


גינה מיניאטורית היא גינה קטנטנה אשר שתולה בעציץ או כד אשר מתאימים למרפסת, כחלק מהגינה הרגילה ואף בתוך הבית.

חשוב לזכור שלמרות גודלה הקטן של הגינה, חלים עליה כל הכללים אשר חלים על גינה
לכל דבר, כולל עישוב, דישון, גיזום וחידוש שתילות עונתיות במקרה הצורך.

שלבי העיצוב

 

בחירת מיקום הגינה

הדבר הראשון שנצטרך לקבוע לפני שאנו מתחילים בעבודת העיצוב וההקמה של הגינה, היא בחירת המיקום של הגינה. גינה שתהיה בתוך הבית זקוקה לצמחים שונים לחלוטין מגינה אשר מתאימה לאיזור בעל חשיפה לשמש מלאה וישירה.

בחירת הקונספט

   


הקונספט הוא הקו המנחה בבחירת הצמחייה והעציץ, וסידורם ביחד. לדוגמא, אם נבחר בגינה המדמה ג'ונגל טרופי, נעדיף לקחת צמחייה טרופית אשר מתאימה יותר לאיזורים מוצלים. אם נבחר בגינה בסגנון יפני, נעדיף להתמקד בסגנונות חיפוי שונים ואלמנט מים קטן. גינות קקטוסים, גינות כפריות, גינות בעלות מפלסים רבים, פינות ישיבה וסוכות גפנים אלו קונספטים פופולאריים ביותר בגינות המניאטוריות.

בחירת הכד או העציץ

בחירת הכד היא בחירה חשובה גם מהפן העיצובי וגם מהפן הפרקטי. גורמים אשר חייבים לקחת בחשבון בעת בחירת העציץ זה עומק ורוחב העציץ, לדוגמא, לצמח דמוי עץ או שיח רצוי כד עמוק יותר, לצמחים דמויי דשא ומשתרעים, רצוי כד רחב. הכד חייב להשתלב עם הצבעים והעיצוב של הגינה, לדוגמא, גינת קקטוסים לא תשתלב עם כד אדום בוהק. לכאן נכנס הטעם האישי והיצירתי של כל אחד ואחד כמובן, ובכל זאת מומלץ מאוד ללכת על פי חוקי עיצוב גינה כלליים בבחירת שילובים של צבעים וטקסטורות. עוד גורם שרצוי לקחת בחשבון הוא החומר אשר ממנו עשוי הכד. בגינה טרופית למשל, נרצה לקחת כד אשר "תופס" ירוקת ועל כן יכול להשתלב במראה הכללי של הגינה המיניאטורית. צריך להתאים את יכולת הניקוז של הכד לצרכי הגינה, בגינת גן נצטרך ניקוז טוב על מנת שלא יוצפו הצמחים ויירקבו ובגינה ביתית נרצה לשים צמחים אשר צורכים פחות מים ולכן לא הניקוז לא משמעותי. כד העשוי חימר מאפשר לנוזלים להתאדות וכד עם ציפוי גלזורה שומר על המים בתוכו ועל כן נדרש לניקוז.

שתילת הצמחים

גם כאן אנחנו הולכים לפי העקרונות הברורים והמוכרים לנו מגינות רגילות. לא נשתול את הצמחים צפוף מדי על מנת שלא ירקיבו, לא נפגע בשורשיהם, ולעיתים אף אפשר לשתול את הצמחים עם העציץ בתנאי שחותכים לו את התחתית. ניתן לשתול בדירוג, כלומר לשלב צמחים בעלי גובה שונה כאשר הנמוכים יותר במרכז והגבוהים נמצאים בקצה העציץ. צריך לשמור על האפשרות לגשת לכל צמח ולטפל רק בו בעתיד, אם נרצה לגזום אותו. צריך ליצור הפרדה בין צמחים שזקוקים לכך על מנת שלא ישתלטו האחד על השני. לאחר השתילה יש לבצע גיזום ראשוני ולהשקות מייד.

אלמנטים עיצוביים

   


כאן המקום שלכם להיות יצירתיים. הוספה של אלמנט עיצובי, כמו רהיטי גן בפרופורצייה ובצבעי הקונספט של הגינה מוסיף המון לאשליית הקנה מידה ומוסיף אלמנטים מושכי עין אשר הופכים את הגינה משתילה יותר איכותית ומחושבת לממש גינה בזעיר אנפין. ניתן לשלב אבנים בצבעים שונים, גם כחיפוי, וגם כמדמי סלעים ומסלעות, לרצף עם גבס ושברי אבנים על מנת ליצור רחבת מרפסת ופינת ישיבה. ניתן להוסיף מזרקות או בריכה קטנה המופעלת על ידי משאבה על מנת ליצור תנועת מים ואת רעש הפכפוך. כאן המקום להיות יצירתיים ולהגשים את הקונספט בעזרים נוספים.

טיפול בגינה המיניאטורית

כמו כל שתילה, גם בהקמת גינה מניאטורית צריך להשקות בהרבה מים בהשקייה הראשונית. הגיזומים הראשוניים חשובים מאוד לעיצוב הצמחים לטווח ארוך ולכן חשוב לעשות אותם בסמוך ליצירת הגינה. תערובת גן מקצועית מספקת דשן לכשלושה חודשים, אך לאחר מכן יש לדשן בהתאם לצרכי הגינה. גיזום תקופתי נעשה לתיקונים קלים, נחליף צמחים אשר לא שרדו את השתילה הראשונית, או אם נרצה לחדש את הגינה. נחליף עונתיים בהתאם לעונה ולמזג האוויר ונזמין את חברינו לשתיית קפה בגינה החדשה שלנו, ממש בסלון ביתנו.