כתבות>ורדים>טיפול סתיו בורדים>

מומלץ לקראת הסתיו:

קיטום:

בימים אלו מזג האוויר הולך ומתקרר. עדיין יכולים להיות גלי חום אך אנו מקווים שהחום הגדול מאחורינו.
על מנת לקבל גל פריחה יפה לפני החורף ניתן לבצע קיטום גבוה לכל הורדים. מטרת הקיטום – תחלופת זרועות וסילוק צימוח לא חיוני, דילול וסילוק ענפים דקים ומנוונים, סילוק ענפים שבורים ומתים וכן ענפים שחדר בהם יובש, פטריות ומזיקים, כיוון הגידול אליו מעונינים שהצמח יגדל, שמירה על שיווי משקל של השיח.

ראשית יש להוריד ענפים מתים או ענפים דקים ולא חיוניים. גיזום ענפים הצומחים ממרכז השיח אל מרכז השיח ודילול ענפים טובים תוך השארת הענפים אשר יתנו איזון מקסימלי לגידול הצמח. חשוב מאוד לבצע את הגיזום בעזרת מזמרה חדה אשר תחתוך את הענפים בצורה חדה ונקייה. חיתוך בעזרת מזמרה לא מתאימה יכול לעודד חדירת פטריות ומזיקים לתוך הענף. ורדים מטפסים אין לגזום בשלוש השנים הראשונות לגידולם, כמו כן אין לגזום אותם נמוך מדי מאחר ופעולות אלה יכולות לגרום למטפס להפסיק לטפס. לאחר הגיזום יש לנקות את שאריות הענפים ולנצל הזדמנות זאת לניקיון סביבית הצמח. נקיון זה חשוב לדחיית מזיקים ופטריות שונות אשר "יחגגו על המציאה".

דישון זיבול ומחלות:

בסתיו מומלץ לדשן את הורדים ולהוסיף קומפוסט.  דישון הורדים רצוי לעשות דרך מערכת הטפטוף  או פיזור דשן שחרור איטי. פיזור הקומפוסט מעשיר את הקרקע לאורך זמן ויש לעשות זאת עם קומפוסט איכותי אותו ניתן לרכוש במשתלות המובילות. את הקומפוסט יש לפזר מסביב לשתיל ולהצניע אותו בעזרת מעדר או כלי אחר.
בעונה זאת עשויים להתחיל מחלות הקימחון והחילדון.  

טיפול והימנעות מקימחון וחילדון:

• שתילה שאינה צפופה מדי (מאפשרת זרימת אויר טובה בין השיחים)
• השקיה בשעות המקבילות לטל (שעות הבוקר).
• ריסוס מונע עם סודה לשתייה, 5 גר' לליטר מים, ריסוס כיסוי עד נגירה. הסודה משנה את
  רמת החומציות על פני העלה ומונעת התפתחות  הפטריה. ריסוס כל 7-14  יום .
• ריסוס באיי-קיו 10 - פטריה ידידותית.
• ריסוס בנימגראד לפי ההוראות על האריזה.
• ריסוס ב"ביולצטיל C/AF.
• ריסוס ב"קומולוס”  %0.2-0.3.
• גיפור עם גופרית "גופריטיב" 0.5-0.75%.
• ריסוס עם קוטל פטריות כימי כמו סיסטאן ולחילופין עם ספרול לפי המינונים הרשומים על
  האריזות כל 7-14 יום.

מה חדש בורדים השנה...

הוחזרה עטרה ליושנה עם שני זנים נבחרים שטופחו על ידי מוטקה נבו - "נוח" (1101) בצבע מעניין צהוב כהה עם ריח חזק, "עטרה" (1501) עם ניגוד צבעים מעניין של אדום לבן וורוד.  בפלוריבונדות זוכים להצלחה שני זנים חסונים: הזן "גודי גרלנד" (2504) בעל שילוב צבעים מדהים בצבעי שקיעה של צהוב עם כתום והזן "פורפל טייגר" עם ניגוד צבעים מעניין של סגול אדמדם עם פסים לבנים בעל ריח מיוחד.  בקבוצת הזוחלים הזן "Mainaufeuer” ("נהר האש") הפורח רוב השנה בצבע אדום כהה עם שרביטים באורך 1מ. וגובה עד 0.5מ.
בשיחים מוסיפה להוביל קבוצת ה"ורדים האנגליים" המפתיעים בפרחיהם המיוחדים בצורתם וריחם המדהים.