כתבות>רשות המים>מכתב שהפנה מנכ"ל משתלות יגור למנהל רשות המים בישראל>

לכבוד
מנהל רשות המים בישראל
פרופ' אורי שני
שלום רב!

בהמשך למסע הפרסום בנושא החיסכון במשק המים בישראל, בו נוקט מנהל רשות המים ואתה העומד בראשו,ברצוני להביע בפניך את הסתייגותי מהקו בו בחר משרדך להתמודד עם הסוגיה.

בעולם בו אנו סובלים מזיהומים סביבתיים רבים ומהתחממות גלובלית, אנו נדרשים לספק פתרונות טובים ומוצלחים על מנת למזער את התופעות השונות הפוגעות באיכות הסביבה של כולנו.

רשות המים בחרה לצאת בקמפיין הקורא תיגר על הגינות בישראל, ושמה לה כמטרה את הריאות הירוקות המשפרות את איכות חיינו.קמפיין הקורא לציבור הרחב להפסיק ולהשקות את הגינות מתוך מטרה לחסוך במים, הינו מבחינת "גזר דין" מוות לגינות, ומדמה למשפט "המטרה מקדשת את האמצעים".

הנני חושב ובטוח שבחירה זו הינה הקלה ביותר והיא כ"קיצור דרך", שבסופו של יום תגרום לנזק רב ובעל השלכות שליליות מרחיקות לכת על הסביבה.  קמפיין רשות המים יוצא בהתרעות ואיומים ו"שוטף" את הציבור במידע ובכללים של 'אל תעשה', אך בוא בעת, איננו מספק פתרונות יעילים וברורים לציבור מה עליו כן לעשות והיכן הוא יכול לתרום את תרומתו בחיסכון במים, הדבר יוצר פחד וזורע פאניקה בקרב הציבור ומותיר אותו בסמני שאלה ובחוסר אונים בנוגע למצב הקיים וביכולות לשנותו.
 
הציבור זקוק לפתרונות, ולא לאיומים. מסע ההסברה כמעט ואינו נותן דגש לתכנים חינוכיים. יטיב לעשות מנהל רשות המים בישראל באם יקבל על עצמו אחראיות וישכיל לחנך את הציבור וללמדו דרכים מועילות כיצד הוא יכול לשמור ולחסוך במים, אז יגלה המנהל שהתוצאות שיופקו יהיו מועילות ורבות יותר. למעשה שלב החינוך לחיסכון במים ובמודעות לנושא צריך להתחיל תוך כדי שיתוף פעולה עם מערכת החינוך, בבתי הספר היסודיים ובתיכונים, בהם יילמדו התלמידים את חשיבות הנושא, דרכים ופתרונות להתמודדות עם בעיית מצוקת המים. כך נגדל דור שלם בעל ערכים חיוביים ומודעות לשמירה על המים והסביבה, ערכים אותם הוא יישם בחיי היום יום, וכתוצאה ישירה מכך ימנע מלבזבז מים לשווא. 

משתלות יגור השכילו להבין את בעיית מצוקת המים, ולפתח פתרונות שימושיים ונכונים לבעיה. אחד הפתרונות המוצעים ב'משתלות יגור' הינו צמחים חסכוניים במים, צמחים אלו הינם פתרון אלטרנטיבי מוצלח מאוד לתקופה בה ישנה מודעות לשמירה על המים והם עונים על הרצון להתנתק מאספקת מים קבועה ויקרה. כמו כן פיתחנו שירות של 'ביקורי בית'  ללימוד להשקיה נכונה וחסכונית בגינה, דבר המחנך את הציבור הרחב לחיסכון במים תוך כדי שמירה על גינה ירוקה במינימום הוצאות ובזבוז של מים יקרים.
תרשה לי להזמין אותך פרופ' שני להתרשם מקרוב ולבוא לבקר במשתלות יגור ולהביכך בעצמך על שלל הדרכים והפתרונות שהמשתלה מציעה לציבור בכדי להקים ולתחזק גינה פורחת וירוקה תוך שמירה על הסביבה וחיסכון במים כמובן.

אם כך פרופ' שני, בהחלט ניתן לפעול גם אחרת וכל זאת מבלי צורך לייבש גינות ולהטיל שיממון על כולנו.

בכבוד רב

גלעד יפה