כתבות>סתיו וחורף בגינה>הגפן בגינה>

 
הרצאה בנושא גיזום גפנים

מאת: יעקב עציון

גידול גפנים למאכל, ליין, לגדרות וסוכות צל, ידוע בארצנו משחר ההסטוריה. הגפן מתאימה לטפס, לכסות מדרונות וגם כצמח בוגר מעוצב על גזע. הגפן היא צמח מטפס נשיר בחורף, בעל גזע דומיננטי, שחייו ארוכים למדי.

גפן

לגפן לא נדרשים תנאי גידול מיוחדים. היא דורשת שמש, אויר יבש, ובאזור השורשים העמוקים, לחות מספקת. זהו צמח חסכוני בדרישות השקייה. פרט לקרקעות ביצה,  היא גדלה בכל הקרקעות.
ישנם זנים רבים, חלקם דורשים אקלים יותר קר וחלקם מצטיינים באזורים חמים. באזורים החמים, הבשלת הפרי מוקדמת יותר.

הזנים חסרי הגרעינים

מתאימים למאכל (ולצימוקים): פרלט, סולטנינה, סופריור ג- 1, פליים סידלס ודומיהם.

הזנים בעלי הגרעינים

המתאימים למאכל ובעיקר ליין: מוסקט המבורגי, רד גלוב, עינוני, זאני, תמר בירותי, דן בן- חנה ועוד רבים הנושאים את שמות היינות המיוצרים מהם.

צורת הגידול

הלבלוב מופיע באביב. על הענפים הצעירים - השריגים, מופיעה פריחה באשכולות הנקראת סמדר. מהסמדר מתפתחים בקיץ אשכולות הענבים. מועדי ההבשלה תלויים בזן ובתנאי האיזור. באשכול מתחילה ההבשלה מלמעלה כלפי מטה.

חשיבות הגיזום

השריג הירוק מתבגר, מתעצה, נעשה חום והופך לזמורה. הזמורות נגזמות (בהתאם להנחיות) מדי עונה. גיזום נכון מביא לאיזון הצמיחה המחזורית של הגפן ומאפשר קבלת יבולים סדירים לאורך שנים רבות.

הגנה ממזיקים ומחלות

הפגעים העיקריים של הגפן הם:זבוב הפירות, עש האשכול ודומיהם. אלה זבובונים ועשים המטילים בפרי הצעיר ביצים, שמהן מתפתחות תולעים הגורמות לרקבונות באשכול. אפשר לתלות לוחיות הדבקה צהובות עם פתיון, ריסוס בביותרסית וכד' או לעטוף אשכולות צעירים. מקובל ריסוס (ע"פ הנחיות באריזת החומרים) במתליון בשילוב פתיון נוזלי (אקוגן).

כנימות שונות

פוגעות תחילה בלבלוב העלים ולאחר מכן גם באשכולות הפרי. אפשר לרסס בפורמונל C, ביותרסית C וכד'. מקובל ריסוס (הנחיות באריזת החומר) בפירינקס.

קמחון / חלדון

מחלות עלים הנגרמות מפטריות. הן יוצרות כיסוי קמחי או כתמי חלודה גם על האשכול. מטפלים עם תחילת לבלוב. אפשר לרסס בפורמונל, נוידו- ויטל וכד'. מקובל ריסוס בסיסטאן, ספרול וכד'.

גיזום והדלית גפנים

 

  בחורף - הגפן בשלכת - בתרדמה. גיזום והוספת קומפוסט.

  באביב - הגפן בלבלוב תחילת פריחה  הדלייה לכיוון הצמח, מניעת פגעים.

בקיץ - הגפן בצימוח מלא - ומניבה פרי. טיפול נגד פגעים.

שנה ראשונה - נטיעה וביסוס השתיל  

נוטעים גפן בתרדמת . (אפשר שתיל חשוף שורש)

נוטעים גפן בלבלוב (בתוך מיכל גדול ) לא גוזמים  - כי נדרשים הרבה עלים  

 נוטעים גפן בלבלוב (בתוך מיכל גדול משלימים את מערכת ההדלייה (עמודים, גדר, סוכה, חוטים)

שנה שניה - עיצוב גזע . ביסוס בדים. בניית קומת הצמיחה הראשונה . 

בוחרים זמורה אחת גדולה . תומכים אותה כלפי מעלה ומסלקים את שאר הזמורות . זוהי זמורת ההמשך . לצורך גדר (או כרם מסחרי), מקצרים את הזמורה ל - 80-90 ס"מ. לסוכה או פרגולה מקצרים את הזמורה בגובה 120-140 ס"מ

משאירים זמורת המשך  - שתצמח כלפי מעלה. משאירים לצדדים  שני ענפים שיתפתחו לבדים של שלד הקומה הראשונה . מסלקים את שאר הפריצות

 בהגיע שני השריגים הצדדיים לגודל רצוי, מצמידים אותם לחוטי ההדלייה  -במקביל לקרקע ומקצרים את קצותיהם. תומכים כלפי מעלה את זמורת ההמשך  (שתהיה לגזע ממנו תצמח עוד קומה).

שנה שלישית - הגבהת הגזע וביסוס קומת הבדים השניה . 

משאירים על הבד האופקי, לסירוגין, כל זמורה שניה. את שאר הזמורות (במיוחד את המופנות למטה) מסלקים . את אלו שנשארו מקצרים מעל לעין שניה. (שני מפרקים).

מתקנים הדלייה ותמיכה. פורשים לצדדים  שני ענפים שיתפתחו לבדים של הקומה השנייה . לצורך סוכה/פרגולה ממשיכים לתמוך זמורת המשך כלפי מעלה. להדליית גדר או כרם לא משאירים זמורת המשך

משלימים את התמיכה לצדדים של הבדים בקומה השניה. תומכים, לצורך סוכה/פרגולה את זמורת ההמשך כלפי מעלה

שנה רביעית - גיזום לקבלת פרי. (או המשך עיצוב לסוכה ופרגולה)

בהתאם לזן - מקצרים את הזמורות. רצוי בשנה - שנתיים ראשונות לגזום זמירת חליפין , דהיינו - להשאיר לסירוגין זמורות לא גזומות. את השאר - גוזמים מעל עין רביעית (ארבעה מפרקים). לסוכה/פרגולה משאירים כמו בשנה הקודמת, זמורת-המשך וזמורות לצדדים - לצורך קומת בדים נוספת .

מתקנים קשירת בדים . בסוכה/פרגולה משאירים זמורות לעוד קומה ולכיסוי, לפי הצורך- גם זמורות המשך .

הפרי מופיע על השריגים הצעירים. בהתאם לזן, הפרי יהיה במפרקים במרחק אחר מהזמורה. בחורף הבא ניתן להשאיר רק שני מפרקים שיתנו פרי. קושרים ענפים ארוכים נושאי פרי. מקבלים פרי ראשון

שנה חמישית ואילך - שגרת גיזום .

לסוכה/פרגולה זומרים זמירת חליפין .לגדר/כרם זומרים בדר"כ זמירה בינונית . אחרי קיצור הזמורה משאירים 3-5 מפרקים. בזנים פוריים במיוחד ובכרם צפוף, זומרים זמירה קצרה , המשאירה שני מפרקים ומסלקים התפצלויות צדדיות

מתקנים וקושרים זמורות ע"פ הצורך .

מטפלים בפרי כנ"ל