כתבות>דשא>דשא - הבחירה הנכונה>

מחבר : "מרבדשא" - גבעת ברנר

מחקרים מראים שלדשא חשיבות רבה ביותר להקטנת רעש, הפחתת קרינה, קירור סביבת הבית ואף פנים הבית, מניעת אבק ובוץ ועצירת סחף. השימוש בדשא למטרות שונות מתרחב וגדל מדי שנה. כדי להיות בטוחים שהדשא שאנחנו שותלים אכן יענה על כל הצרכים וילבלב שנים רבות, חשוב מאוד לבחור את זן הדשא המתאים ביותר לתנאי השטח אצלנו וכמובן שיתאים לשימוש שאנו מתכוונים לעשות בו.
למרות שזני הדשא נראים דומים מאוד זה לזה, יש ביניהם הבדלים רבים. לכן כדאי להשקיע מחשבה ואף להתייעץ עם מומחים באשר לזן המתאים ביותר
.

נקודות חשובות לבחירת זן הדשא

תנאי הסביבה:

הגורם העיקרי הוא מספר שעות הקרינה הישירה של השמש. יש הבדלים ניכרים בעמידותם של זני הדשא לצל חלקי.

מטרת השימוש בדשא

הנדסית (לבילוי) או קישוטית (אסטטית). דשא למטרות הנדסיות, כגון מניעת רעש או סחף, צריך להיות מותאם לאחזקה נמוכה ואין חשיבות לעמידותו לדריכה, למשל. דשא למטרות בילוי או ספורט צריך להיות עמיד לדריכה, ירוק תמיד ומתחדש בקצב מהיר לאחר נזק.

האיזור האקלימי

הגורם החשוב ביותר הוא טמפרטורות קיצוניות בחורף ובקיץ. יש זני דשא שמתאימים יותר לחום ויש שמתאימים לקור. גורם נוסף - הלחות היחסית.

תנאי הקרקע:

המרקם (קרקע "קלה - חולית או "כבדה" - חרסיתית), עומק הקרקע, השיפוע, המליחות ופוריות כללית. יש שוני רב בתגובת זני דשא שונים לתנאי הקרקע.

גודל השטח וצורתו

מדשאה קטנה ומפותלת דורשת אחזקה מרובה. מקומות המפגש עם ערוגות צמחי נוי, יוצרים בעיה של חדירת שלוחות דשא. לכן, במדשאה קטנה נעדיף זן דשא בעל קצב צימוח איטי או חסר שלוחות תת קרקעיות (קני שורש).

מדשאה קטנה ומפותלת דורשת אחזקה מרובה. מקומות המפגש עם ערוגות צמחי נוי, יוצרים בעיה של חדירת שלוחות דשא. לכן, במדשאה קטנה נעדיף זן דשא בעל קצב צימוח איטי או חסר שלוחות תת קרקעיות (קני שורש). 

רמת האחזקה של הדשא:

הגורמים הקובעים הם המטרה והתקציב. יש זנים המתאימים לרמת אחזקה נמוכה (זולה) או גבוהה (יקרה) ליחידת שטח. מדובר כאן בכמויות המים להשקיה, תדירות הכיסוח, הדישון ועוד.

נקודות אלו ואחרות חייבות להלקח לתשומת הלב בעת ההתלבטות בנושא בחירת הזן המתאים. מומלץ להגדיר במדוייק את התנאים והדרישות שיש לכם לגבי המדשאה החדשה. כאן במשתלה נשמח לענות לכם על כל שאלה וללוות אתכם צעד אחר צעד בדרך למדשאה מוריקה ומלבלבת!!