משתלות יגור
כתבות>תכנון וטיפול בגינה>

צמחי תבלין בגן הנוי

מחבר: חנן עוזרי - חישתיל

עוד מימי קדם התוודע האדם לצמחים בעלי תכונות מיוחדות של ריח וטעם, חלקם אף בעלי סגולות רפואיות.

עדויות כתובות על שימוש בצמחי תבלין ובושם נמצאו במצרים וגילן מוערך בכ-4,500 שנה. ככל הנראה בתקופה זו ואולי אפילו קודם גילו עמי המזרח הרחוק – הודו וסין צמחים בעלי תכונות דומות והשתמשו בהם לצורכיהם המיוחדים.

בעבר התבלינים היוו  גורם מרכזי במסחר – כמטבע עובר לסוחר, לפעמים שימשו כעילה למלחמות, הצלבנים השתמשו בהם כמקור עיקרי לשימור בשר במסעותיהם הארוכים לארץ הקודש ויש המייחסים את גילוי אמריקה ע"י קולומבוס כפועל יוצא לחיפושו אחר דרך ימית להודו – מקור חשוב מאוד לתבלינים בתקופתו.

כיום עם העלייה ברמת החיים והתפתחות תרבות הפנאי, אנו עדים לריבוי תוכניות הטלוויזיה בערוצים השונים וכן לקורסי מזון שונים העושים שימוש רב בתבלינים יבשים וטריים, מסורתיים ו"חדשים".

גם בתקופה זו בה רוב הציבור חי בבתי דירות שאינם מאפשרים גידול צמחים בחצר פרטית, אנו ערים לתופעה שהולכת ותופסת תאוצה בה קבלנים וחברות בנייה מקצים שטח , גם אם הוא קטן – לגינון, אם זה פאטיו, או חצר קטנה ואפילו מרפסת שמש  בה ניתן לגדל צמחים במיכלים קטנים או גדולים.

מפאת בעיית המקום, אך לא רק, ניתן היום, עם המגוון הגדול של צמחי התבלין הקיים, לשלב צמחים אלו עם צמחית הגן המסורתית, שכן מלבד ריח העלווה והפריחה ישנם הרבה מאוד זני תבלין שבמופעם מהווים מוקד מעניין לכשעצמו, בגלל צבעי העלווה המגוונים, לדוגמא – מרוות (מרווה סגולה, מרווה טריקולור, מרווה אקטרינה), בת קורניות (בת קורנית לימונית, בת קורנית מגוונת, בת קורנית זהב) ואורגנו (אורגנו זהב, אורגנו דיקטמנוס, אורגנו מגוון) וכן מופעי פריחה מרהיבים בעונות השונות – זני לבנדר, קורניות ומרוות.
מרווה אקטרינה  מרווה סגולה  בת קורנית לימונית  אורגנו דיקטמנוס

חלק גדול מצמחי התבלין מוצאם באיזור הים התיכון, כך שמבחינה אקלימית יש להם יתרון על פני צמחים אחרים שמוצאם באזורים קרים או טרופיים.

 רוקט

 מנטה נענע