משתלות יגור
כתבות>חיסכון במים>

10 הדברות לחיסכון במים

1. השקו את גינתכם בחכמה ובחסכון. השתמשו במחשב השקיה או קוצב מים. חלקו את הגינה לקבוצות השקיה תוך התאמת כמויות המים ותדירות ההשקיה לכל קבוצת צמחים ע"פ דרישותיה. לדוגמה - עונתיים ושרכים, מדשאה ועצי פרי.

2. השתמשו בטפטפות תוך התאמת ספיקתם לצמחים. דאגו לנקות ו/או להחליף טפטפות סתומות.

3. קבעו את כמויות המים להשקיה על פי טבלאות של משרד החקלאות (אותן ניתן להשיג במשתלה). דאגו להתאימם לעונות השנה, מזג האויר והחשוב מכל - מראה הצמחים. מחסור בברזל והבהרת העלים מעיד על עודף השקיה בדרך כלל.

4. השקו מדשאות ואזורים בהם מותקנת מערכת התזה לפנות בוקר. השקיה בשעות הקרירות וכשאין משבי רוח, תקטין את ההתאיידות ותמנע מחלות עלים.

5. הגדילו את מרווחי ההשקיה לצמחיה ולדשא. הדבר יגרום לעידוד העמקת השורשים ויצירת צמח חסון ושאינו מפונק, בעל יכולת מיטבית של קליטת מים מהקרקע. השתמשו במזלף או בצינור עם "טוש" להשקות צמחים בודדים המראים סימני צימאון, כמו גם קטעי דשא הסובלים עקב פיזור מים לקוי ממערכת ההמטרה.

6. הצניעו כמויות גדולות של קומפוסט (עד 20 ליטר למ"ר), בכך תגדילו את כמויות המים העומדים לרשות הצמח. הקומפוסט משפר את אחיזת המים בקרקע.

7. השתמשו בכמויות נדיבות של חומר חיפוי, כדוגמת שבבי עץ, כשמיכה המונעת התיבשות והתחממות הקרקע כמו גם נביטת עשביה המתחרה על המים.

8. העדיפו לשתול צמחים הידועים כצרכני מים נמוכים (העזרו בחיפוש צמחים באתר, חפשו צמחים הדורשים השקיה מועטה). דאגו לשתול צמחים מפותחים ובכך תחסכו זמן גידול ומים.  או לחצו כאן לצפייה ברשימה חלקית של צמחים חסכוניים במים

9. כסחו את הדשא לעתים תכופות תוך הנמכתו וכן דילולו בעזרת מדללת דשא ודישון מתאים יביאו לחסכון ניכר בצריכת המים.

10. דאגו לגזום נוף מיותר של העצים והשיחים ולהקטין ע"י כך את איבוד המים. 

 

פטוניה מפלית מיני