משתלות יגור
כתבות>אביב וקיץ בגינה>

טיפים לתחילת האביב

 מאת: יעקב עציון

עכשיו מסתיימת עונת הגשמים והטמפרטורות עולות.
עדיין צפויים מדי פעם ממטרים, רוחות חזקות ולילות בהירים ומאד קרים.
בגינה מתחיל לבלוב אביבי נמרץ והפריחה הגוברת עשויה להימשך עד הסתיו.
לכן חשוב לנו כבר מהיום- לטפל נכון בגינה
.

תיקון תשתית

כדאי לעבור בגינה ולתקן אבני- מדרך, לתמוך אבנים שהתערערו במסלעה, למלא מקומות שבהם נסחפה האדמה וגם לצבוע ולחזק רהיטי גן שנחשפו לגשמים. כל עוד הקרקע רטובה- נשתדל בכל עבודותינו, להימנע מהידוק, במיוחד במדשאה ובערוגות הפרחים.  בשטחים מחופים בחומר אורגני (טוף, חצץ, חלוקי נחל, אבני מדרך, שברי חרסים וכו') מפנים תחילה את החיפוי – ובתיחוח קל- מערבבים קומפוסט עם פני הקרקע, רק אחרי כן מחזירים ומפזרים את החיפוי, שוטפים אותו קלות ואם נדרש – מוסיפים חדש.

הגנת הצומח

עשבים

לפני שעשבי החורף יפזרו זרעיהם, עלינו לעקרם או לכסחם נמוך. מיד אחרי כן נרסס שאריות עשביה בקוטלי עשב (ראונאפ, דוקטלון) ונפזר, במקומות שאינם מיועדים לזריעת פרחים וירקות (!), חומרים מונעי הצצה (גול, רונסטאר, סנאפשוט) ונצמצם את העישוב בקיץ.

מזיקים

האביב מעורר לפעילות את כל המזיקים והחרקים, חשוב לבדוק בלבלוב הצעיר אם מתחילה פגיעה של כנימות, אקריות או תריפסים.  נגד כנימות ועשים (פרפרי- לילה) אפשר להשתמש בתכשירים ידידותיים לסביבה, ובתכשירים בעלי רעילות נמוכה לאדם.

מחלות

פטריות בגבעולים ועלים, מתפרצות בתחילת האביב. בפטריות הקמחון- נלחמים באמצעות ריסוס, פטריות קרקע התוקפות מערכות שורשים בתנאים של חוסר אוורור ניתנות לעיכוב ע"י שיפור הניקוז, הפחתת ההשקיה והגמעה במנצידן.

בכדי למנוע מחלות – נרחיק מהגינה את כל העשבים שנעקרו והענפים שנגזמו.
 

בדיקת מערכת ההשקיה

אחרי החורף עוברים על מערכות הטפטוף וההמטרה ומטפלים בסתימות ומחליפים ציוד פגום, ניתן להחליף ואף להוסיף צינורות במערכת. יש לבדוק את תקינות קוצבי המים והברזים, ורצוי לקראת האביב להצטייד בצינור השקיה גמיש עם אקדח התזה.

דישון וזיבול

זה הזמן לפזר קומפוסט באיזור בית השורשים של כל השיחים והעצים. נותנים 4-5 ליטר לכל מ"ר, לעצים ושיחים גדולים מוסיפים בנדיבות ומתחחים לערבוב עם פני הקרקע בעומק 3-5 ס"מ.
בנוסף להזנה מתמשכת הקומפוסט ישמור על אוורור, ניקוז וסביבה לחה.
אפשר לפזר דשן בשיחרור איטי.לטפטפות- נותנים בתוך גומה דשן בשחרור איטי מתחת לכל טפטפת ומכסים.

 חרצית שיחית

 חמציץ