משתלות יגור
כתבות>סתיו וחורף בגינה>

טיפים לעונת החורף

 
הגשמים הגיעו ואנחנו מצויים בעיצומו של החורף. למרות שכמעט ואיננו מבלים בחוץ, בהתבהרויות הביניים אפשר לבצע כמה עבודות הנדרשות בגינה.

עכשיו העונה הקרה. בלילות הבהירים חלה התקררות קרינתית מהירה, שמורידה את הטמפרטורות אל מתחת לנקודת הקיפאון.

תיקונים של פגיעות גשם

במקומות שבהם האדמה נסחפה, כדאי לייצב עם אבנים וחצץ ולהוסיף אל חריצי הקרקע מילוי כדי למנוע סחף נוסף. בצמוד לקירות הבית ובצידי מדרכות נמוכות – מומלץ לתת חיפוי בחצץ, חלוקים או טוף דקורטיבי, כדי למנוע שטיפת קרקע והתזת בוץ.
את אבני המסלעה והריצוף למדרך, שהתערערו, כדאי למהר לתמוך ולייצב.
בערוגות ומקומות בלתי מנוקזים בגינה, כדאי לנקז בחפירת תעלה קטנה אל המדרון או באמצעות ניקוב הקרקע בעזרת יתד ברזל גדולה.
באדניות ועציצים שאינם מתנקזים, מצטברים מים המונעים אוורור. קודחים (אפשר גם נמוך, בצד הדופן) חורים לניקוז המים.

המדשאה

במדשאה שהתגלו בה "קערות" עם מי גשם, מומלץ להוסיף מילוי של טוף עדין (מס' 0-4) וליישר עם מגרפה הפוכה. את השטח הממולא מכסים בשכבת קומפוסט ובאביב עשוי הדשא לצמוח דרך המילוי וייווצר משטח דשא אחיד וחלק.

הצהבת הדשא

מאפיינת את מרבית סוגי הדשאים בגלל כניסתם לתרדמת חורף. במקומות קרים הדשא עלול לקפוא. לכן מומלץ לתת חיפוי בשכבת קומפוסט על פני השטח. נותנים שק 30 ליטר ל-2-3 מ"ר כדי לקבל חיפוי בגובה של כ-2 ס"מ.

נטיעת עצים וורדים

עד לחודש מרץ כדאי לשתול עצים ושיחים נשירים המצויים בתרדמה. בלבלוב שהקדים, לפני התבססות השתיל בקרקע, אפשר לקטום את הקצוות בעדינות.
שתילים חשופי שורש של עצי פרי נשירים וורדים, נמכרים עכשיו במשתלה במחיר נמוך יחסית לשתילים במיכלים (ניתן להסתייע בדפי ההסבר של משתלת יגור).
זו עונה מומלצת לנטיעת מחטניים (ערערים, ברושים, אורנים ודומיהם), וכן צמחים רחבי עלים ים-תיכוניים (זית, ער-אציל, חרוב, מורן וכו').

ערער סיני מכלוא פיצריאנה מוזהבת   ברוש מצוי סווינס גולד   אורן ירושלים   זית - שונים
חרוב מצוי   ורד חשוף שורש   מורן החורש   ער אציל

שתילת בני שיח פורחים בגינה

אפשר לשתול פרחים עונתיים שימשיכו לפרוח באביב, למשל – אמנון ותמר, בכור אביבחרציות (כריזנטמה), כובע הנזיר, לוע ארי, מללנית ריחנית ("סלסלי כסף"), נמסיה, עדעד כחול, רודבקיה ועוד.

כובע נזיר   בכור אביב חרוטי / פרימולה   חרצית ביצנית משתרעת   אמנון ותמר

מבין הצמחים הרב-שנתיים העמידים לקור ופורחים באביב, נשתול – צפורן, אגרטון, גודטיה, ורבנהלובליה ר"ש, מרוות שונות, סביון מלבין, שיזנתוס ועוד.

ורבנה   לובליה רב שנתית   סביון מלבין רחב עלים   מרווה צחורה

צמחי בצל ופקעת

חשוב לכסות בעפר פקעות ובצלים שנחשפו לגשם. צמחים ממוצא חם וטרופי (אמריליס, היפיאסטרום, קלדיום, אוזן פיל, אגפנתוס אפריקני וכיוב') עשויים בעונה זו להישאר ללא עלים. אפשר לעקור אותם ולפצל לצורך ריבוי ולשמור אותם לשתילת אביב. הם יותר רגישים לפגיעת קרה ולאלה הנשארים בקרקע כדאי לתת חיפוי עליון של שבבי עץ, קש או קומפוסט.
לצמחי בצל ופקעת רצוי במשך החורף לתת דישון כימי קל (5 גרם דשן 20:20:20 לכל מ"ר / גינה – פעם בחודש). הדישון מעלה את ריכוז המלחים בצמח ובכך מוריד את נקודת הקיפאון של הצמח. זה מאפשר לו לעמוד בקור רב ויתר.
עד מרץ אפשר לשתול: צבעונים, יקינטונים, פרזיות, נרקיסי חצוצרה, שום, סייפן שיפרחו באביב המאוחר.

טיפול בעצים

אפשר לגזום נשירים שלא התעוררו עדין. יש להשאיר די ניצני פריחה לקבלת פירות בעצי הפרי הנשירים. חשוב לגזום ענפים שבורים ולתמוך היטב בעצים שהתערערו ברוחות (ראה דף הסבר לגיזום עצים).

גיזום ורדים ושיחים נשירים

מומלץ להשלים את גיזומי החידוש לפני הלבלוב של הצמחץ בגיזום-חידוש אנחנו מסירים את רב הנוף ומקצרים את השיח לכמה ענפים ראשיים. לפתיחת השיח בצורת גביע נסלק ענפים צפופים במרכז השיח וכן ענפים פגועים וכאלה שמצטלבים ומפריעים לענפים אחרים.
עכשיו גוזמים ורדים (ראה דף הסבר), לגרסטרמיה ננסית, הביסקוס סורי ועוד, שפריחתם נמשכת אל הקיץ. לא נגזום פריש ודומיו שפריחתם בראשית האביב.

הדברת עשבים

בעונה זו נבטו כבר מרבית העשבים החורפיים שפוגעים בגינה. חשוב לעקור אותם עם השורש (את הגדולים – בסיבוב) או לנכש עם קצהו העליון של השורש, כדי למנוע התחדשותם. אחרי ניקוי השטח, כדאי לפזר על פני הקרקע חומר גרגרי – מונע נביטה (גול וכו'). ניזהר לא לפזר על צמחי תרבות ובייחוד לא על צמחי בצל, דקליים ועשבוניים דמויי חיטה – כי הצמחים יפגעו.

רגע!!  לא מפזרים מונעי נביטה במקום שבכוונתנו לזרוע באביב פרחים וירקות.

 ערער סיני ספרטן
 
חרצית שיחית

 אגפנתוס אפריקני כחול