משתלות יגור

חדקונית הדקל

שמעון ביטון - שה"מ, משרד החקלאות
050-6241609 shibiton6@gmail.com

רקע

חדקונית הדקל היא חיפושית חומה עם חדק מוארך ובולט באורך של כ- 3 ס"מ אשר מטילה כ-300 ביצים בקדקודיהם של דקלים. הזחלים הבוקעים מן הביצים מכרסמים את בסיסי כפות הדקלים והתמרים וכמו כן את ליבת העץ עד כדיי המתה של העץ.
לחיפושית זחלים נטולי רגליים בצבע צהוב עם ראש חום ומבריק. הגולם נראה כסבך של סיבים
צפופים בצבע חום כהה המזכיר עלי גפן ממולאים.

זחלים של חדקונית הדקל

(עץ נגוע מאבד את הסימטריות שלו, הלולב אינו גדל ואף קורס ובקצות הלולבים, ההוצים (העלים הסדורים לאורך שדרת הכף) מכורסמים. כפות המכורסמות בבסיסן ניתקות לעיתים ונופלות למרגלות העץ. בסיס הכפות מחוררות עם גלמים, זחלים וחיפושיות בוגרות. בנגיעות קשות, כל הכפות יבשות
ושמוטות על הגזע.

עץ דקל נגוע

מניעה

יש להימנע ככל האפשר מגיזום עצי הדקל - החדקונית נמשכת לעצים. גזומים. עצים גזומים יש לרסס, במינוני ההדברה שמצויינים למטה, באיזור ממנו הם הוסרו 3 פעמים בהפרש של שבוע מריסוס לריסוס ולמרוח משחת גיזום.

הדברה

הטיפול נעשה בקדקודי הדקל הקנרי ובעצי תמר מצוי הנושא חוטרי קרקע בסמוך לבסיס הגזע.מגמיעים 20 סמ"ק תמיסה המכילה קונפידור או דומיו (קונפידנס, קודקוד, סייפן, קוהינור וכו')
במנה של 20 סמ"ק + 30 סמ"ק סימבוש בתדירות של פעם ב-3 חודשים. נפח התמיסה הכוללת (עם מים) צריך להיות 20 ליטר.

בעצים צעירים מספיקה כמות של 5 ליטר תמיסה לקדקוד העץ

יישום

ישנם כמה דרכים ליישם את הדברת החדקונית:

בהחדרה איטית של החומר עד נגירה לבסיסי הלולב משני צדי העץ.

בדקלים מושקים - להוסיף את החומרים במינונים שהוזכרו באמצעות הגמעה לאיזור בית השורשים. 

בעצי תמר מצוי בעלי חוטרים - יש לרסס את החוטרים עד כדי הרטבה מלאה ונגירה, באותם מינונים. הורדת החוטרים תעשה רק בעונת החורף ואם יש הכרח לעשות זאת.

במידה ומסירים חוטרים יש לרסס באותם המינונים את האיזור ממנו הם הוסרו, 3 פעמים בהפרש של שבוע ולמרוח משחת גיזום

ניתן לרכוש (לא במשתלה) מוט ריסוס טלסקופי השואב את תמיסת הריסוס מדלי באמצעות משאבה 12 וולט ואשר מגמיעו ישירות לקדקוד העץ.  ניתן גם להציב צינור פוליאתילן 16 מ"מ קבוע ע"ג הגזע קשר קצהו האחד מלופף סביב הלולב ובו יש טפטפות 20 ליטר לשעה (10 טפטפות) המתיזות את התמיסה לקדקוד העץ. הצינור בקצה התחתון שואב את התמיסה מן הדלי באמצעות משאבה.
במרסס מטעים עם רובה ניתן להתיז לגובה של 10 מטר ולהגיע לקדקוד הדקל - מתאים בעיקר לשטח ציבורי.

עץ דקל קנרי שמת, חשוב ביותר לגזום את בסיסי הכפות היבשות להגמיע את קדקוד העץ בתכשירי הדברה כמתואר לעיל ולעטוף אותו ביריעת פלסטיק הקשורה לגזע. כעבור כ-3 חודשים יש לכרות את העץ.