משתלות יגור
כתבות>אביב וקיץ בגינה>

הציפורים בגן

מאת: איתן רוזנברג

הרוח מרשרשת בקלילות בעלים, שפעת צמחים וצבע, פכפוך המים וציוץ ציפורים מעל ובין צמרות העצים. כל אלה מהווים את התמונה הכמעט מושלמת לרוגע ושלווה בטבע, לאפשרות לעצור ולו לרגע קט ממרוץ החיים ולפתוח את החושים לחיים הטבעיים הממשיכים בשלהם גם כאשר אנו לא שם. את התמונה הכמעט מושלמת הזו ניתן להעתיק לגינה הפרטית שלנו.

בכתבה זו נתמקד בקולות ציוץ הציפורים ובזימונן של אלה להיות אורחות קבע בגנינו.
הציפורים שמעצם טבען מעופפות ונודדות, מביאות אל הגן השפעות שונות, מוסיפות צבע צליל, תנועה ורכות וממלאות תפקיד חיוני וחשוב ביותר באיזון החרקים בגן.

כיצד ניצור הזמנה לציפורים שונות להגיע אל גינתינו

הציפורים מתחלקות לקבוצות שונות עלפי סוג המזון ממנו הן ניזונות: זרעונים, פירות, צוף ואבקה, חרקים ויש אף כאלה שהינן טורפות זחלים ונברנים. ציפורים שונות יכולות לשנות את תפקידן במחזורי החיים השונים. למשל: הצופית- יונק הדבש, ניזונה מצוף פרחים מסוימים, אך במשך תקופת הקינון היא צדה חרקים על מנת להזין את גוזליה. זוג צופיות יכול להגיע לצריכה של כמה עשרות ק"ג של חרקים ( בעיקר כנימות עלה) בתקופת הקינון.

ציפורים הניזונות מזרעונים

הדרור, החוחית, הירקוני, החוגלות ועוד מגיעות לגן עם הבשלת זרעוני הפרחים ממשפחת המורכבים: חמניות, דרדר כחול, דרדר חשוף פרי, גזניות ועוד משמשות להן כמזון.

ציפורים האוכלות פירות

הבולבול, אדום החזה, העורבני, השחרור והירגזי. ציפורים אלה נמשכות בעיקר לגנים בהם מבשילים פירות וגרגרים על צמחים כמו: פירקנתה אדומה/ כתומה, חבושיות ממינים שונים, הטרומליס קטלבי, ורדים, מורן החורש, אלת המסטיק, עץ המיש, עץ התות ושאר עצי פרי תרבותיים- משמש, דובדבן, שסק וכד'. אומנם ציפורים אלה עלולות להוות תחרות לאדם בצריכת הפירות מעצי הפרי התרבותיים, אך ריבוי של שיחים מניבי פרי בגן יקטינו את התחרות, או לחילופין ניתן לכסות עצים אלה ברשת ציפורים.
הצופית הינה היחידה הידועה בארץ כאוכלת צוף . צבעי הזכר מרהיבים ביופים וציוצי החזור מרנינים בזמרתם. הצופיות אוהבות צמחים כמו: אבוטילון (זנים שונים), מרוות (זנים שונים),
רוסליה שבטבטית, צסטרום ארגמני, גרביליאות (זנים שונים), דבוקית מעוצה (מלביביסקוס), היביסקוס(זנים שונים), אלווי (זנים שונים), יערה (זנים שונים), תונברגיה כחולה, הרדנברגיה תלתנית, טקומית הכף, דק פרי זקוף/ מכונף, פנסטמון, אצבעונית, דרבנית ועוד.

הציפורים הטורפות (דורסים)

בז גגות/ מצוי, תנשמות, כוס ועוד יקננו בגנינו במידה ונאפשר להן מקומות תצפית או אתרי קינון גבוהים. ציפורים אלה מסוגלות לווסת אוכלוסיות נברנים לא רצויות.

מקומות מסתור וקינון

ציפורי השיר הנודדות והקבועות כמו אדום החזה, הירגזי, ירקוני, פשוש, סכבי ושחור כיפה, זקוקות לסבך בטוח לקינון. לדרישה זו יתאימו בד"כ שיחים גדולים וסבוכים ורצוי אף קוצניים,
( המגינים על הקן מפני חתולים) למשל-וורדים בוטניות, פירקנתה, עוזרר ורימון.
עצים רכים כמו- איזדרכת, צפצפה, אלמוגן ותות ישמשו כקן ראשוני לנקר הסורי ושנה אח"כ כמחילת קינון לדוכיפת או לירגזי. עצים מתים וגזעים חלולים יכולים לשמש כמקומות קינון לדורסי הלילה.
אין  חשש לאיכלוס יתר של הגן בציפורים,זאת מכיוון שרובן טריטוריאליות ולכן לדוגמא לא יהיה יותר מזוג פשושים או אדומי חזה אחד על שטח של כ- 700 מ"ר. אלה ידלגו וינקו חרקים, וישמחו בנוכחותם כמה חצרות שכנות.

איתן רוזנברג - אגרונום, מתכנן נוף, מומחה לגננות נוי ואקולוגיה. מרצה בקורס גינון במשתלות יגור.מוצרים לציפורי גן