משתלות יגור
כתבות>דשא>

הנחיות להשקיית הדשא

בימים אלה בהם משק המים בישראל נתון במשבר קשה ובהמשך להד התקשורתי הרחב בנושא, מצאנו לנכון להוציא דף זה הכולל ריכוז הנחיות בנושא השקיית דשא. נוכח האפשרות לאיסור השקיית המדשאות הפרטיות, אנו מאמינים כי שימוש נכון במים יכול להביא לחסכון נכבד בכמות המים הנצרכת תוך שמירה על איכות החיים של כולנו הכוללת סביבה ירוקה, פורחת ומטופחת.

משטר השקיה נכון ב-דשא תלוי בעומק הקרקע וסוגה. יש להשקות את המדשאה במנות מים גדולות ובמרווחי השקיה גדולים עד כמה שניתן. לדוגמא – יש להתחיל בהשקיה של פעם אחת בשבוע למשך שעה וחצי ולרווח את ההשקיה, באדמות כבדות, עד לפעם אחת בחודש למשך כשלוש שעות. 

בהשקיות גדולות ומרווחות הדשא יעמיק את שורשיו בצורה מקסימלית ויוכל להסתפק בהרבה פחות מים בעתיד. בנוסף, הדשא יהיה עמיד הרבה יותר בפני מחלות וניתן יהיה להימנע מבעיית ההידוק בדשא (הליכה על קרקע רטובה מהדקת את הדשא). יש להקפיד שלא לדרוך על הדשא לפחות יומיים אחרי השקיות גדולות.

יש לבדוק את אחידות ההשקיה על המדשאה. בדיקה זו יכולה להתבצע ע"י פיזור כלים על הדשא, רצוי שיהיו שווים בנפחם. יש לפתוח את המים למשך כחצי שעה ולראות האם הכלים מתמלאים בצורה אחידה. הסטייה הסבירה בשיעור ההשקיה היא עד 20% בין כלי לכלי. במידה והסטייה גדולה מזה יש לערוך תכנון השקיה מסודר.

השעות המומלצות ביותר להשקיית דשא הן שעות הבוקר המוקדמות (05:00-07:00). השקיה המתבצעת ע"י מחשב השקיה היא חסכונית יותר מכל השקיה אחרת. השקיית דשא שלא ע"י מחשב גורמת לצריכת מים גבוהה הרבה יותר וליעילות נמוכה יותר.

השקיית המדשאה צריכה להתבצע ע"י מערכת מתזים וממטרות מפוקדת ע"י מחשב השקיה שתוכננה בקפידה ע"י מתכנן מוסמך. גם במדשאות קיימות המושקות היום ע"י המטרה לא נכונה ו/או על ידי צינור באופן ידני ומבזבזות עד 40% מים יותר מהנדרש, ניתן להתאים מערכת מתזים וממטרות המפוקדות מחשב בעלות נמוכה יחסית.

במשתלות יגור מחויבים לחסכון במים ! יועץ מקצועי יוכל לתכנן עבורכם, ללא תשלום, כיצד לפתור את בעיות ההשקיה ולהגיע לחסכון מרבי במים. כדאי לתאם פגישה במרכז ההשקיה בטלפון 
04-9848108
 

דשא