משתלות יגור
כתבות>סתיו וחורף בגינה>

המדריך לטיפול בגינה בסתיו

מחבר : אמיר זמורה

שינויי העונות בארץ אינם קיצוניים כמו באירופה . הדבר ניכר כמובן גם בגינה הישראלית בה חלק מהנשירים אינם ממהרים להשיר עלוותם והגשמים המועטים אינם מספקים את מלוא ההשקיה לה נזקקת הגינה.

מדשאה

בתחילת  הסתיו עדיין חם אך היום המתקצר מאפשר להפחית מעט במנות המים לגינה ולמדשאות. ניתן להוריד 25% מכמות ההשקייה או להגדיל את מרווחי ההשקייה בהתאם. באוקטובר עשויים לרדת כבר גשמים (אינשאללה...) ובמקרה כזה מתחשבים בגשם כחלק ממנת ההשקיה .
בכל מקרה ניתן כבר באוקטובר להפחית עוד 10% ממנת המים .
בסתיו מתאושש הדשא מהעונה החמה וכדאי לנצל זאת לצימוח מהיר וסתימת חורים. עד שנכנס הדשא לתרדמת החורף ניתן עוד להספיק ולהשלים שתילות חסרות או לזרוע דשא חורפי כדי להגיע לחורף עם דשא שלם . כמובן ממשיכים בכיסוח גבוה של הדשא כל עוד נמשך הצימוח .

דישון

דישון  סתוי יחזיר לדשא את  המינרלים שנשטפו בהשקיות הקיץ ויעזור לשמור על צבעו הירוק לתוך החורף. עציםשיחים , צמחים ומדשאה-זה הזמן לתת מנת דשן סתוית לכל אלו. חשוב לתת תשומת לב מיוחדת לצמחים הגדלים בכדים ומיכלים. כ"זריקת חיזוק" לעצים ושיחים ניתן לפזר דשן גרירי מסיס במים וכן כמה סוגים של דשן יבש. השפעתם מהירה אך קצרת טווח. לאורך זמן כדאי לפזר דשנים גרגריים בעלי תכונת שחרור איטי. מערכות דישון אוטומטיות ("משאבות דשן"), המשולבות במערכת ההשקיה, עונות לרוב על כל צרכי דישון הגינה.

מזיקים ומחלות

 עם בוא הלחות והחום  מתעוררים בגן גם המזיקים והמחלות. את רובם ניתן לאתר במבט הבוחן את השינויים בגינה, ולהכין תגובה הולמת לפני שפגיעתם רבה. האבחנה במזיקים אינה פשוטה וכדאי להעזר בדעת מומחה. חלקם קשים לאיתור וזיהויים נעשה בעקבות גילוי תופעת לוואי שלהם .
נמלים נמשכות לכנימות עלה וכן פייחת על צידו העליון של העלה מעידה לרוב על כנימות עלה בצידו התחתון. כדאי להביא למשתלה עלה פגוע ולהיעזר במומחה לצורך התאמת הטיפול . 

הדברת עשבים

בסתיו  מתבצעת עיקר העבודה למניעת הצצת עשבים שוטים בגינה . הכנת הגן לריסוס הכוללת הוצאת עשבים יבשים, עלי שלכת או כל מכשול אחר בדרך של טיפות הריסוס אל הקרקע  תגדיל את יעילות הטיפול. פרקי זמן ממושכים בין הגשמים פוגעים ביעילותם של חלק מקוטלי העשבים. לכן להבטחת יעילות הריסוסים מומלץ דווקא להמתין לנביטת העשבים בגן ואז לרסס באחד ממונעי ההצצה בשילוב עם קוטל מגע (בנושאי סוגי ריסוס, ריכוזים ודרכי שימוש כדאי תמיד להתייעץ עם מומחי המשתלה). במדשאות דגניות מבוססות ניתן להתחיל בהדברת עשבים רחבי עלים תוך זהירות מפגיעה בצמחי הגן הסמוכים.
פריחה של שיחים ופרחים:
הסתיו הוא עונתם היפה של שיחים פורחים ובעלי פירות קישוטיים. לכן ככל שנוף השיח גלוי מכל כיווניו-כן יפה מראהו . לכן כדאי לעקור חלק מהשיחים שנטעו צפוף מדי ולאפשר לנותרים לפתח את נופם המלא ולהגיב בפריחה שופעת .

מתוך עיתון "ירוק בעיניים ", גליון מס' 8, ספטמבר 2001 

בוגונביליה