משתלות יגור
כתבות>סתיו וחורף בגינה>

הורדים בסתיו

מחבר : אילן קרן צור

בימים אלו בהם מזג האויר הולך ומתקרר, כאשר עדיין יכולים להיות גלי חום אך החום הגדול כבר מאחרינו מומלץ לבצע מספר מספר טיפולים לורדים הגדלים בגינה. ועוד בכתבה - זני ורדי חדשים ומחודשים השנה.

טיפולים מומלצים לעונת הסתיו:


קיטום:

על מנת לקבל גל פריחה יפה לפני החורף ניתן לבצע קיטום גבוה לכל הורדים. מטרת הקיטום - תחלופת זרועות וסילוק צימוח לא חיוני, דילול וסילוק ענפים דקים ומנוונים, סילוק ענפים שבורים ומתים וכן ענפים שחדר בהם יובש, פטריות ומזיקים, כיוון הגידול אליו מעונינים שהצמח יגדל, שמירה על שיווי משקל של השיח.
על מנת לא לפגוע בעיצוב הנכון של השתיל, מומלץ תמיד לחתוך על עין שכיוונה הוא כלפי חוץ הצמח, על מנת שהצימוח החדש יגדל כלפי חוץ ולא לתוך השיח.
במטפסים ושיחים: בדרך כלל הפריחה היא על בדים היוצאים מזרועות שנה קודמת. להגברת תהליך יצירת הבדים, רצוי לאזן את הזרועות במקביל לקרקע. לאחר 3 שנים אפשר לדללם ולהחליפם בצעירים יותר.
מועד גיזום שיחי הורדים הוא סביב חודש פברואר, כאשר העיניים של השיח מתנפחות.

דישון זיבול ומחלות:

בסתיו מומלץ לדשן את הורדים ולהוסיף קומפוסט. דישון הורדים רצוי לעשות דרך מערכת הטפטוף  או פיזור דשן בשחרור איטי. פיזור הקומפוסט מעשיר את הקרקע לאורך זמן ויש לעשות זאת עם קומפוסט איכותי אותו ניתן לרכוש במשתלות המובילות. את הקומפוסט יש לפזר מסביב לשתיל ולהצניע אותו בעזרת מעדר או כלי עבודה אחרים. בעונה זאת עשויים להתחיל מחלות הקימחון והחילדון.

טיפול והימנעות מקימחון וחילדון:

*  שתילה שאינה צפופה מדי (מאפשרת זרימת אויר טובה בין השיחים)
*  השקיה בשעות המקבילות לטל (שעות הבוקר).
* ריסוס מונע עם סודה לשתייה, 5 גר' לליטר מים, ריסוס כיסוי עד נגירה. הסודה משנה את רמת החומציות על פני העלה ומונעת התפתחות  הפטריה. ריסוס כל 7-14יום .
*  ריסוס באיי-קיו 10 - פטריה ידידותית.
* ריסוס בנימגראד לפי ההוראות על האריזה.
* ריסוס ב"ביולצטיל C/AF .
* ריסוס ב"קומולוס"  0.2-0.3%.
* גיפור עם גופרית "גופריטיב" 0.5-0.75%.
* ריסוס עם קוטל פטריות כימי כמו סיסטאן ולחילופין עם ספרול לפי המינונים הרשומים על האריזות כל 7-14 יום.
מה חדש בורדים השנה...
הוחזרה עטרה ליושנה עם שני זנים נבחרים שטופחו על ידי מוטקה נבו - "נוח" (1101) בצבע מעניין צהוב כהה עם ריח חזק, "עטרה" (1501) עם ניגוד צבעים מעניין של אדום לבן וורוד. בפלוריבונדות זוכים להצלחה שני זנים חסונים: הזן "גודי גרלנד"  (2504) בעל שילוב צבעים מדהים בצבעי שקיעה של צהוב עם כתום והזן "פורפל טייגר" עם ניגוד צבעים מעניין של סגול אדמדם עם פסים לבנים בעל ריח מיוחד.  בקבוצת הזוחלים הזן "Mainaufeuer " ("נהר האש") הפורח רוב השנה בצבע אדום כהה עם שרביטים באורך 1מ. וגובה עד 0.5מ.
בשיחים מוסיפה להוביל קבוצת ה"ורדים האנגליים" המפתיעים בפרחיהם המיוחדים בצורתם וריחם המדהים.

הורדים בסתיו  הורדים בסתיו  הורדים בסתיו
עוד פרטים ומידע נרחב בנושא ורדים ניתן למצוא באתר 
www.vradim.com

* הכותב הוא בעל משתלת "קרן צור" בבית לחם הגלילית, משתלה המתמחה בגידול ורדים.

 ורדים
 
ורדים