משתלות יגור
 התקופה החמה שמלווה אותנו כבר מספר חודשים עומדת לפני סיום. הגינה וצמחיה השונים מחכים בקוצר רוח לחליפתו של הקיץ והגעתו של הסתיו המבורך.הסתיו הנו "שירת הברבור" של רוב הגינה לפני כניסתה אל החורף, בו היא נכנסת ל"תרדמה עד בו האביב. לכן, על מנת "להרוויח את מופעי הפריחה המרהיבים של הסתיו, כמו גם להכין את הגינה לקראת החורף על בעיותיו, יש לבצע מספר מהלכים שיעזרו לנו להפיק את המיטב מגינתנו.

 

קרקע


ההשקיות התכופות בקיץ ובנוסף החום התמידי, גרמו בין השאר לכך שהאדמה התקשתה ונהייתה מעט סגורה למעבר חמצן. יש צורך אם כך, להפוך את האדמה ולאווררה, על מנת לחדשה ולטייבה.
לאחר אוורורה של האדמה, רצוי מאוד לפזר קומפוסט ביחס של 10ל למטר רבוע, על מנת לספק לצמחיה מזון לקראת החורף. ניתן גם לפזר קומפוסט פרטנית לכל צמח, אך בכל מקרה יש להקפיד להצניעו אחרת הוא לא יתפרק ולא יהיה זמין לצמח.  לאחר בירוא העשבייה שנותרה מהקיץ, יש לפזר מונע נביטה ("רונסטאר") וזאת כיוון שבחורף, עקב אספקת המים השוטפת (נקווה) הופעת העשבים שכיחה.אך חשוב מאוד לזכור לפזר את מונעי הנביטה אך ורק במקומות אשר אינם מיועדים לזריעה.

 

מדשאה


גם המדשאה, כמו הגינה, מעט עייפה לאחר חדשי הקיץ ויש להעניק לה יחס וטיפול מתאימים.
לאחר שימוש במאגרי המזון שניתנו לדשא באביב, יש להזינו מחדש על ידי פיזור דשן סתווי (רצוי על ידי מדשנת) על כל שטח הדשא. כמו כן, חשוב לזכור ולהשקות את הדשא לאחר פיזור חומרי הדישון על מנת שהדשן יירד מהעלים ויגיע לאדמה שם יתפרק ויהפוך זמין לצמח.
גם פיזור קומפוסט על גבי הדשא הינה פעולה מומלצת, אך יש לזכור שלאחר הפיזור, הדשא פחות "ידידותי" הן בגלל הריח והן בגלל הבוץ והלכלוך. חשוב ל"העניק" את הקומפוסט לדשא מספיק זמן לפני הגעתו של החורף, כיוון שאז הדשא נכנס לתרדמה ופיזור הקומפוסט יהיה חסר ערך.

 

השקיה


כמויות ההשקיה אמורות להצטמצם, אך זאת רק במידה ואכן הטמפרטורות ירדו ואין חמסינים העלולים להופיע בסוף הקיץ. 

 

כיסוח


יש להימנע מכיסוח נמוך שיחשוף את הצימוח הצעיר ללילות והבקרים בהם הטמפ' נמוכה ועלולה להזיק לצימוח זה. כמו כן זה הזמן לסיים עם הנחת משטחי דשא חדשים.

 

מזיקים


בסוף הקיץ ותחילתו של הסתיו, שכיחה מאוד הופעתם של מזיקים, בעיקר אודות לעבודות חקלאיות הנעשות בתקופה זו. המזיקים אשר בהם עלולים אתם לפגוש הם בעיקר סוגים של כנימות רכות,מיני עש ופרפרים, וכמו כן "פרודניה", ו"אגרוטיס" העלולים להופיע בדשא.
אי לכך יש להיות מוכנים עם חומרי הדברה שונים.ככלל, מומלץ לרסס את הצמח רק כאשר נראות פגיעות באמירי הצמח, כיוון שפגיעה כזו תביא לבעייתיות בהתפתחות עתידית. 

 

גיזום


כאמור, בעונת הסתיו ישנם מופעי פריחה מרהיבים של צמחים רבים, ביניהם- גרניום, חרציות, ורדים, לויקופיליום ועוד. אחת ממטרות הגיזום, היא הורדת  הפרחים היבשים שנותרו מהקיץ ו"ניקוי" הצמח לקראת פריחות הסתיו. הדבר בולט מאוד בעדעדים, מינים של לוונדר, מרוות לסוגיהן וצמחי תבלין נוספים.
בעצים ובשיחים גדולים הגיזום מהווה תשתית לצמוח החדש שיופיע באביב.
בעצי הפרי הנשירים ייעשה הגיזום  על מנת "לפתוח" את פנים העץ ולאפשר חדירה של שמש אל מרכזו, מה שיעודד צימוח באביב. יש ונצטרך לחזור על גיזום זה גם בסופו של החורף.עצי נוי נגזום על מנת לבצע "סניטציה" של העץ, משמע- ניקוי ענפים יבשים, פינוי ענפים שצמיחתם מפריע לענפים אחרים, ובנוסף הורדה של ענפים פגועים, סדוקים או כאלה העלולים להיפגע בחורף ובכך להזיק לעץ כולו.

 

שתילות


עונת הסתיו מצוינת לשתילה של צמחים שונים ולנטיעה של עצים. הירידה בטמפרטורות, מאפשרת לצמחים הקלטות נוחה וקלה יותר. כמו כן, עונת מעבר זו מאפשרת לצמח להתבסס ו"להתכונן" לקראת החורף על מגוון בעיותיות לא מומלץ לשתול צמחים אשר ידועים ברגישותם לקור כגון: אלמוגן, צאלון, סיגלון, מטפסי הצל (מנדביליה /דפלדניה), בוגונביליות, טרופיים למיניהם וכו').

 

מומלצים לשתילה


הציפורנים, גרניום, מרוות, לוונדרים, וכמובן העונתיים של החורף
כמו אמנון ותמר, צפורני- חתול, נמסיה, סלסלי כסף, לוע- ארי, מנתור, לובליה וכו'.
שתילה מוקדמת של צמחים אלה, תאריך את משך פריחתם אל תחילת הקיץ.
זהו גם הזמן להטמנת הפקעות האהובות עלינו, כל אחד והעדפותיו.
צמח יפהפה שמומלץ לשתול בתקופה זו היא הגרווילאה, הפורחת בעיקר בעונות הקרירות. הניסיון מראה ששתילתה בקיץ בעייתית, כיוון שלרוב היא נוטה להתייבש.
העצים שכדאי לנטוע הם ההדרים למיניהם ועצי נוי שאינם רגישים לקור- מילה ירוקת עד, פיקוסים וכדומה וכמובן עצים כמו כליל החורש, אלון, חרוב ושאר עצי ארץ ישראל.
חודש אוקטובר, לכשיגיע, הוא הזמן לזרוע את פרחי האביב – פשתה, אפונה ריחנית, כובע נזיר, דלפיניום חד שנתי, אשולציה ועוד. את  פרחי הבר המקסימים (פרגים, תורמוסים, כוכבנים) יש לזרוע מעט מאוחר יותר כך גם זרעי הירקות החורפיים- מלפפון, עגבנייה, חסה, כרובית וגזר

מרווה גוארנית אמנון ותמר הדר מנדרינה צפורן חתול
גרווילאה זיתית / "עלי-הזית" חרוב מצוי אלון התבור מנתור מאפיר

עם כל המוזכר לעיל, חשוב מאוד להבין שהטבע, כך גם הגינה, לא מתחשבים בשמותיהם של החודשים וכל עניינם הוא במזג האוויר (טמפרטורות, עוצמות קרינה וגשמים). לכן, כאשר הנכם ניגשים למלאכת הגינון, שימו לב שאכן מזג- האוויר התקרר והפך יציב. 
 

בהצלחה לכולם, ולהתראות במשתלה.

 אמנון ותמר


 
נמסיה כחולה רב שנתית