עץ משמש

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עץ משמש

הודעהעל ידי shasa » 22 אפריל 2009, 08:54

שלום
עץ משמש בן 20 במישור החוף, שהניב בשנים האחרונות פרי רב, ובשנה שעברה החל להפריש שרף מהגזע. הגזע מתפצל לשלושה ענפים עיקריים גדולים. השנה כשהחל ללבלב, ענף אחד פרח וצימח עלים בצורה "נורמלית", ושני הענפים האחרים צימחו מעט עלים ופרחים, שהפכו עכשיו לנבולים, ומעט הפרי שעליהם מצטמק. הענף "הבריא" נראה נורמלי ולא נראה סובל מחוסר מים והפרי גודל יפה. אין חרקים או זחלים על הגזע, או כנימות על העלים, השקייה לא משפרת את המצב, לא נראה שיש הפרשת שרף חדשה. מה עושים לפני שכל העץ מת???
shasa

Re: עץ משמש

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 23 אפריל 2009, 05:55

שלום לך:

התאור שלך נראה מתאים במיוחד למחלת הדוררת הנגרמת על-ידי פטריה שוכנת קרקע (Verticillium dahliae), או מחלת התיבשות היוטיפה הנגרמת על-ידי פטריה אחרת, Eutypa lata. לא ניתן לקבוע בוודאות מי הפתוגן ללא בדיקה יותר יסודית, כולל בדיקת מעבדה, אך תמונות ברורות של העץ ותקריבים על חלקיו הפגועים עשויים היו לסייע בזיהוי הגורם. אני נוטה לייחס את הפגיעה לדוררת על סמך תאורך. אם כן, אין שום דבר שאתה יכול לעשות כדי להציל את העץ. הוא ימות עוד העונה או ימשוך 2-3 עונות נוספות. החשוב מבחינתך הוא לדעת כי הקרקע נשארת מאולחת בפתוגן עד 14 שנה מהיום, ולכן אין לשתול שם דבר מבלי תחילה לחטא את הקרקע, או למצער לבדוק אם המין המתוכנן רגיש למחלה.

במידה וזו מחלת היוטיפה, ניתן על-ידי גיזום החלקים החולים, עד לפחות 30סמ' אל תוך האזור הבריא של העץ, להצילו אבל זהו תהליך של מספר שנים כי המחלה תמשיך לנסות לפרוץ עד שתוכרע. מאחר שמישמש הוא עץ רגיש מאוד למחלות, ואצלך הוא כבר הגיע "לגבורות", ההמלצה שלי היא שתסיר אותו ותחטא את הקרקע היכן שהוא נטוע.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי shasa » 23 אפריל 2009, 08:30

תודה על התשובה, אנסה לצרף תמונות בהקדם. אילו עצי פרי נוספים רגישים לפטוגנים הללו היות ובגינתי עצי הדר רבים, שסק, אבוקדו, מנגו ועוד... זהו דווקא עץ יחסית צעיר בגינתי, שבה עצי פרי בני כ 60 שנה. יש לי סימפטיה מיוחדת לעץ היות והזן- פאר רעננה פותח לפני עשרות שנים מעץ שגדל בחצרו של אחיה של סבתי ברעננה וקרוי על שמו: פאר אלו ראשי תיבות של פרי אברהם ריצ'ולסקי. לכן לא אכפת לי להשקיע בבדיקת מעבדה אם אפשר יהיה לטפל בבעיה, וכמובן כדי למנוע פגיעה בעצים האחרים. האם יש סכנה באכילת הפרי מהענף ה"בריא"? תודה מראש.
shasa

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 23 אפריל 2009, 10:49

נתחיל מהסוף, אין בעיה באכילת הפירות הבשלים. הפרטים שאתה מוסר על זהות העץ, יחודיים ומעניינים. אני מכבד את רצונך לנסות ולהציל את העץ. אם השיקול הכספי אינו גורם במקרה הזה, פנה אל המעבדה של המנהל החקלאי הנותנת שרות גם לציבור הרחב. הכתובת כאן: http://www.agri.gov.il/he/departments/108.aspx. אפשר גם לפנות למעבדות שלפ הפרטיות. האתר של עודד יפה הוא: http://www.ybay1.co.il/paget15.aspx?sHo ... ro&pg=9124

לגבי אורך החיים של עצים, זה כמובן משתנה בין המשפחות, הסוגים, והמינים השונים. מנגו ממשיך להניב גם אחרי גיל 400 שנה. לעומתו, עץ הדר טיפוסי מתחיל להחלש בגיל 20 ובגיל 50, אם הוא עדיין שורד, הוא בעצם חסר כל משמעות כעץ פרי. לגבי מחלת הדוררת, הרבה מינים רגישים לה ובעיקר הגלעיניים, אבל לא רק.

בהצלחה עם הניסיונות להציל את המישמש המיוחד.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי shasa » 23 אפריל 2009, 12:59

תודה רבה!
shasa

חזור אל פורום עצי פרי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 21 אורחים