אדמה בעיתית

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

אדמה בעיתית

הודעהעל ידי nizanitm » 09 יוני 2010, 15:33

שלום,

בהמשך לאחת הפניות שלי בפורום...

התחלתי לאחרונה לשפץ גינה ישנה שהייתה מוזנחת זמן רב.

כיומיים לאחר הפיכת האדמה ופיזור דשן רכשתי בגונביליה ועצ צעיר של תאנה אותם שתלתי לאחר עירובוב של דשן עם החול הקיים בבור ולפני מספר ימים אף הוספפתי כדורי דשן בשחרור איטי.

בנוסף לפני כיומיים ליערך שתלתי במקום גם צמחי תבלין - נענע , מנטה , לואיזה , בזיליקום ומרווה. בנוף גם שתילי ירקות - פלפל חריף , עבגניות , חצילים ופלפל ירוק (גמבה).

עושה רושם שהאדמה לא ממש סופגת את המים . ז"א אחרי השקייה נוצרות שלוליות כאלה ועל אף שאני משקה כל יום הצמחים לא נראים מבסוטים במיוחד.

מדובר באדמה מעורבת - כאשר ניסיתי להכין אותה מצאתי בה גם חול שמזכיר חול ים , חמרה , שאריות בניה ככל הנראה (כל מיני אבנים גיריות) ויש את החול המרכזי שהוא מעין חום אדום אבל לא חמרה.

חשוב לי לציין שכל דבר לפני השתילה זכה לבור שבתוכו יש גם דשן , בנוסף פיזרתי גם קצת דשן למעלה וכדוריות של דשן בשחרור איטי.

למרות כל זאת אני חוששת לשלומם של הצמחים המסכנים - עוד יש לי תקוות לגינה הזאת כמו שתילת פרחים כדי שיהיה קצת צבע.

כבר פתחתי שאלה בפורום העצים לגבי עץ התאנה הצעיר שנראה מסכן במיוחד.

האם יכול להיות שהאדמה לא טובה על אף שבעבר היו בה עץ גויבות שנתן פירות מדהימים , לימונים ובאזור אחר ישנו עץ רימון שלאחר התייעצות פה עושה רושם שמרגיש טיפה יותר טוב. אי לכך איך אני יכולה לשפר את ספיגת המים באדמה?

תודה.
nizanitm

Re: אדמה בעיתית

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 10 יוני 2010, 09:01

אנא נסו ליצור עימי קשר טלפוני.
אני לא מצליח לרדת לסוף הנאמר בשאלה.אבל בכל זאת אני חייב חהעיר.: הצפת השטח בדשן,סופה שתזיק יותר מאשר תועיל.לעומת זאת הצפה במים(שאין לנו) רק תועיל.
חידוש של גינה בצורה שאתה מתאר הוא קשה ולרוב מצליח חלקית בהתחלה וטוב יותר בהמשך.
נכון יותר היה להניח שכבת קרקע ע"פ כל השטח.
יש משהוא מתמיה: הקרקע סופגת מים לאט. אבל יש בה חול בנין ואבנים. הללו אמורים לחלחל את המים מהר ואף מהר מידי.כך שלא ברור לי מה קורה אצלכם.מציע לנסות לשתול בבור ולכסות/למלא בתערובת משתלות.
חסוך בדשן והשתמש בהומוס במקום הקומפוסט.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי nizanitm » 10 יוני 2010, 15:42

כבר יצאתי מבולבלת,

מצד אחד באחת הפורמים נאמר שהומוס לא מומלץ אז מה עדיף הומוס או קומפוסט?

אם אפזר במקום שכבה נוספת של אדמת משתלות (כל השקים למינהם עם אדמה לאדניות וכו') האם נראה לך כי זה יוכל לסייע?

כי בינתיים אני מרגישה שאני שופכת כסף לים כי אני לא רואה ליבלובים שמחים של הירקות או של עץ התאנה המסכן.

לצערי אין לי הזדמנות לצלצל אך אנסה להעלות שוב את התמונות שניסיתי להלעות כולל תמונה שאצלם בהשמך עם עמידת המים בחלק העליון של האדמה עד לספיגתם.

ועד אז ... טיפ כלשהו שיכול לסייע ולשמח את הצמחים המסכנים?

רוב תודות,
ניצנית.
nizanitm

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 10 יוני 2010, 19:37

את צריכה להזמין גנן טוב לשטח. קשה להבין מה קורה שם. קומפוסט לא מזיק אם ניתן במידה.יש להוסיף שליש ממילוי בור כקופוסט והיצר אדמה.רצוי לערבב לפניכן.הומוס שמים בכמות קטנה בהרבה. לגבי הבלבול ,הוא מוצדק. שיח דרך האינטרנט הוא לפעמים שיח ששני הצדדים יוצאים מבולבלים.לכן נצעתי שתצרו עימי קשר טלפוני.הוספת אדמה במקום רק תועיל. אבל שוב איני יודע איזה. גם אני מבובל: כיצד באדמה עם חול המים לא שוקעים מיד?
גרטמן יואב

הודעהעל ידי nizanitm » 22 יולי 2010, 17:15

סתם רציתי לעדכן...

כל הצמחיה משגשגת יופי ... לא עשיתי כלום רק ודאגת להשקייה יום יומית.

כל שתילי הירקות שנראו מסכנים בתחילה צמחו פלאים - העגבניה כבר ממש מפלצת ואילו החציל מתרבה שחבל"ז :-)

התאנה הצמחיה עלים חדשים גם במקומות בהם לא היו קודם.

בקיצור נראה שהאדמה התרגלה אליהם והם אליה :-)

תודה!!!!
nizanitm

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 22 יולי 2010, 20:00

מסקנה: מים הם החשוב שבדשנים יואב
גרטמן יואב

חזור אל פורום תכנון והקמת גינות

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 4 אורחים