לגבי השקייה במים אפורים

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

לגבי השקייה במים אפורים

הודעהעל ידי glilon » 03 מרץ 2009, 20:02

אני מתכנן להתקין מערכת לאגירת מי המקלחת ולהשקות בהם את הגינה (כ 100 מ"ר)
מתקין המערכת עידכן אותי שמיכל האגירה (כ 200 ליטר) בכל פעם שמתמלא ההשקייה עובדת והמים עוברים לגינה. אסור למים להשאר במיכל יותר מידי זמן, אחרת יהפכו למים שחורים. בפועל ייצא שההשקייה תעבוד כל יום.

השאלה האם השקייה כל יום זה בריא והאם מים עם סבון מהמקלחת לא ייגרמו לנזק לפרות, ירקות ותבלינים?

האם אין חשש לאכול פרות/ירקות/תבלינים שהושקו במים אפורים?

בברכה ובתודה.
glilon

Re: לגבי השקייה במים אפורים

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 04 מרץ 2009, 08:29

החשש מאכילה נראה לי מוגזם. איני מכיר את התהליך של המתקן שברשותך(או שאתה עומד להתקין)ולכן איני יודע עד כמה הוא מנטרל חומרים אסורים מן הדטרגנטים שיכנסו לגינה.גם לא מובנת לי ההצהרה: שאם יעמדו המים במיכל הם יהפכו מאפורים לשחורים.מה זה מים שחורים? שאל את המתקין והסבר גם לנו.השקיה יום יומית אינה בהכרח דבר רע. למרות שאנו ממליצים על השקיות של פעם עד פעמיים בשבוע. השאלה היא שאלת כמות המים המוגשת מידי יום,באם היא נספגת עמוק מספיק לקרקע כך שלא תמליח אגב התיבשות את הקרקע מסביב לצמח.נושא השימוש בכלל במים אפורים(אין מי שיודע,כמה חומרי סבון יש אצלו לעומת אחרים)הוא לא ברור עדין.שמח שיש חלוצים הנידון.אני מציין פעם נוספת שבגינה של ביתי(בית שכור)התקין התושב הקודם מערכת בל סינון,שהעבירה מי המטבח והמקלחת לעצי הפרי. זאת היתה כל מנת המים שקבלו. העצים הניבו פרי טעים ורב. לא ניתן היה לשלוט בכמות וחלק הלך לאיבוד.לסיכום,אין לנו תשובה חד משמעית בנידון וכל דיון בנוסח זה ,יעזור.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי glilon » 04 מרץ 2009, 13:23

מבחינת הטרמינולוגיה:
מים לבנים - מים נקיים היוצאים מהברז
מים אפורים - מים ממקלחת, כיורים ומכונת כביסה. מים נקיים + סבון
מים שחורים - מים מהשרותים עם כל "החבילות".

במערכת המדוברת (מים אפורים בלבד), הסבון וכל הדטרגנטים שוקעים בקרקעית מיכל האגירה והמים היוצאים להשקייה נמצאים בחלק העליון של המיכל והינם יחסית נקיים. בתחתית מיכל האגירה ישנן בקטריות האמורות לפרק את הסבון מהמקלחת.

ברגע שהמים במיכל מגיעים לגובה מסויים, משאבת מערכת ההשקייה נכנסת לפעולה ומתחילת אוטומטית להשקות את הגינה עד שהמים במיכל חוזרים לגובה בו המשאבה מפסיקה את פעולתה (המנגנון מזכיר את זה שקיים בניאגרה).

ארבעה אנשים המקלחים כל יום עשויים למלא את המיכל ביום כך שכל יום כ 150 ליטר אמורים להיות מוזרמים לגינה של כ 100 מ"ר (מתוכננים להיות בגינה, עצי פרי, שיחים תבלינים וגינת ירק קטנה).

האם כמות כזאת עלולה להיות בעייתית לגינה? מהי כמות ההשקייה השבועית המומלצת לעץ הדר צעיר?

בברכה.
glilon

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 05 מרץ 2009, 10:24

לא יגרום לבעיות מבחינת כמות המים.עץ הדר צעיר? כמה צעיר? לא הרי עץ בן שנה כעץ בן חמש.כמות מומלצת 100 ליטר בשבוע,אבל יותר,רק יעזור לו. כל זמן שלא תציף אותו במים עומדים. רוב מגבלות המים שאנו מצינים הן מגבלות שנובעות מכך שאין לנו מים.עץ הדר שסובל אצלי,מקבל השקיה מוגברת לזמן מה ומתגבר.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי מיכלי » 05 מרץ 2009, 16:58

הכוונות טובות, הביצוע כושל, והאשמה בשיווק אגרסיבי של מערכות זולות.

על פניה, המערכת הזו לא תעמוד בתקנים האמריקאים, אשר יום אחד אינשאללה יאומצו בארצנו.
אין שום סינון כימי, רק ביולוגי.
לדעתי, הם לא יגיעו לרמת סינון שלישונית, שהיא זו הנדרשת להשקיית עצי הדר, למשל.
הבקטיות לא יודעות לפרק הכל !!! מי שאומר לך דבר כזה - מטעה אותך.

השקיה במים עם בורון, נתרן, ואולי אפילו חידקים - מסוכנת הן לקרקע, הן לצמחים, ואפילו לבריאות שלך ושל השכנים.
האדמה תהרס , וכדי לתקן את הנזקים תאלץ.... לשפוך המון מים.... שלכאורה רצית לחסוך
הצמחים יסבלו מההמלחה
הפתוגנים ממש מסוכנים לבריאות.

נכון שכיום שום מערכת לא חוקית, בגלל חלמאות של פוליטיקאים
אבל לפחות הקפד על התקנת מערכת שעומדת בתקנים האמריקאיים או האוסטרליים....
מיכל אליעד,
'חלומות בירוק' - עיצוב גינות ואדריכלות נוף
http://www.greendreams.co.il/
מיכלי

הודעהעל ידי glilon » 07 מרץ 2009, 23:13

תודה על הערותייך המאירות. בררתי על הסוכן והוא מסר לי שהמערכת עומדת בתקנים האמריקאיים והאוסטראליים.
לא ברור לי למה אמורים להיות חיידקים במים, הרי בכל פעם שהמצוף מגיע לרמה מסויימת במיכל האגירה המשאבה מתחילה אוטומתית לעבוד ומתחילה בעצם השקייה. אם נתקלח כל יום (ולטובת השכנים אני מקווה שזה מה שנעשה....) המיכל יתמלא כל יום וכל יום הגינה תושקה ב כ 150 ליטר. הבנתי מהסוכן שלמים אסור לעמוד במיכל הם חייבים לזרום החוצה.

אנו אמורים להיפגש השבוע בביתי ואוכל לספק נתונים נוספים.

כמו שאני מבין, האינטרס פה הוא לא כלכלי אלא יותר מוסרי ורצון לחסוך מים בגלל הבעיתיות של הנושא. זאת השקעה של כ 3,000 ש"ח ולא צריך יותר לדאוג למערכת השקייה לגינה (כי המערכת המותקנת כוללת גם משאבת המזרימה מים לטפטפות) ולא מבזבזים מים טהורים על השקייה צמחים.

שיהיה לכולנו שבוע מצויין.
glilon

המחיר חשוד

הודעהעל ידי מיכלי » 13 מרץ 2009, 19:32

GLILON היקר
כל כך טוב שאנשים באמת חושבים על פתרונות להשקיה ולא אכפת להם להשקיע כסף,
אבל
המחיר של המערכת נשמע לי חשוד ביותר. 3000 ש"ח זה כנראה רק סינון מכני.
אני מכירה מערכות שעומדות בתקנים, ומחירן למערכת שמתאימה למים אפורים של משפחה של 5 נפשות הוא כ 20,000 ש"ח.

בחיי שאני מקווה שאני טועה והמערכת שלך אכן טובה...
"אמרו" לך שזה עומד בתקנים - אבל בקש הוכחה אמיתית פרט למשהו בע"פ. אני לא הייתי סומכת על "תאמין לי שזה בסדר".

בהצלחה!
מיכל
מיכל אליעד,
'חלומות בירוק' - עיצוב גינות ואדריכלות נוף
http://www.greendreams.co.il/
מיכלי

הודעהעל ידי glilon » 18 מרץ 2009, 23:40

שלום,

הסינון הוא ע"י רשת בלבד. אין סנן מתוחכם.
המשאבה עומדת על התקן מסויים ולא בתחתית מיכל האגירה
כל הסבון והחומרים הנוספים מצטברים בתחתית המיכל והמים הנשאבים הינם נקיים יותר. היות ומדובר רק במי מקלחת לא אמורה להיות בעיה. יתכן ובכלל נעבור לסבונים אקולוגיים ואז מכלל הבעיה של המים מצטמצמת.

האם לדעתך יש בעיה להשקות גינת ירק ועצי פרות למאכל עם מים אפורים (מקלחת ואולי ניקוז מזגנים)

בברכה.
glilon

הודעהעל ידי ענבל ה. » 22 מרץ 2009, 08:24

גם לדעתי המחיר חשוד כנמוך מדי.

המערכת פועלת רק במקרה שהמים במיכל האגירה מגיעים למצוף ששולח אותם החוצה, אל הגינה.
בימים שלא תהיו בבית לא תהיה העברת מים אל המאגר וההשקיה תצטרך להתבצע, בעזרת המחשב, ע"י מים טהורים מהברז.

בגינה שתוכננה על-ידי בעבר קיימת מערכת של 500 ל' (8,000 ש"ח) מסוננת ע"י צמחיה ומוגבלת ע"פ ההנחיות לטפטוף בלבד (בניגוד להמטרה. אם מותר היה להמטיר, אפשר היה לפתור את בעית החלוקה בגן ולייחד את המים האפורים להשקית הדשא).
בגינה אחרת, ישנה יותר, מותקנת מערכת סינון כימית שלא מגבילה גם המטרה. שם השאיבה מהמאגר מתבצעת לצינור (ידני) שמונח בכל פעם באזור אחר של הגינה, עם ממטרה. אן לי מושג כמה בדיוק עלתה המערכת אך מחירה נע בסביבות 20,000 ש"ח והיא הוקמה בתקופה שכל העניין היה מאד חדשני.

לטעמי יש בעייתיות עם הפניית כמות מים קצובה, יומיומית ל"רחבי הגינה" והייתי מעדיפה לייחד את המים האפורים לקו ספציפי, להשקית צמחים צרכני מים גדולים, במקביל לתכנון שאר הגינה כחסכנית בהשקיה נמוכה.

בנוגע להשקית צמחי תבלין ועצי-פרי-
קראתי כתבה בעיתון קו למושב, לפיה התגלו שאריות סלמונלה באשכוליות לייצוא שהושקו במים אפורים.
הכותב טען שההפתעה היתה מכך שהעץ לא "טיפל בעצמו" (בתהליך ספיגת המים) באותם חידקים ושלבסוף הם באו לידי ביטוי בפרי.
לא הייתי לוקחת צ'אנס בגינה הפרטית!
ענבל ה.

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 22 מרץ 2009, 09:08

לענבל המון תודה על ההערות . חשוב שנדע כמה שיותר בנושא וכל המוסיף הרי זה משובח.
גרטמן יואב

הבא

חזור אל פורום השקיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 6 אורחים