דלעת שלא מוציאה דלעות

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

דלעת שלא מוציאה דלעות

הודעהעל ידי sdory19n » 06 אוגוסט 2009, 08:45

הי,
זרעתי לפני מספר חודשים זרעי דלעת והיא התפתחה ממש יפה. יש הרבה עלים והיא ממש מתפשטת.
בחודש האחרון היא החלה להוציא דלעות קטנות אך שמתי לב שהן מגיעות לגודל של גולה, משנות צבע לבהיר יותר ופשוט מפסיקות להתפתח ונעלמות/ נרקבות/מתכווצות.... מה יכולה להיות הסיבה? באופן כללי הצמח נראה מעולה, העלים ירוקים וגדולים ומתפשט בצורה מטורפת...
sdory19n

Re: דלעץ שלא מוציאה דלעות

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 06 אוגוסט 2009, 11:40

לדלעת יש שני טיפוסי פרחים, פרח זכרי ופרח נקבי. יש פי 10 לפחות יותר פרחים זכריים מפרחים נקביים. קל לזהות את הפרחים הנקביים. בבסיסם יש שחלה שהיא כדורון קטן. משחלה זו לאחר הפריה יתפתח פרי הדלעת. הכדורים שראית שייכים אם כן לפרחים נקביים, אבל הם לא יתפתחו לדלעות אלא אם כן יופרו. ללא הפריה השחלה מתיבשת ונושרת. הפריה קורית בעזרת דבורים וחרקים אחרים המעבירים גרגרי אבקה מהפרחים הזכריים לצלקות של הפרחים הנקביים. אפשר לעזור גם על ידי הפריה ידנית אם אין די חרקים מפרים בסביבה. אנא חפש תשובות לשאלה זו שנשאלה כבר עשרות פעמים, גם בפורום הישן וגם כאן. תמצא תשובות מלאות כיצד לבצע את ההפריה באופן ידני.
ש. כהן-סיון

Re: דלעץ שלא מוציאה דלעות

הודעהעל ידי sdory19n » 07 אוגוסט 2009, 08:48

הוצאתי את ה"שפיץ" שיוצא מאמצע הפרח הבוקר, מעכתי אותו ומרחתי את ה"גולה" הקטנה (מה שחשבתי שזה כבר דלעת) והפרח הסגור שמעליה, והאבקה נותרה שם... אני אמור לעשות משהו בנוסף?
sdory19n

Re: דלעת שלא מוציאה דלעות

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 07 אוגוסט 2009, 10:02

התאור שלך לא מובן לי. הרושם שלי הוא שלא קראת באמת את התאורים המפורטים שנתנו כאן הרבה פעמים. חבל שאינכם משקיעים מאמץ בלימוד עצמי. רק מאמץ כזה מבטיח לימוד יאות והצלחה במשימה. החזרה על הדברים מעמיסה עלינו עבודה וגורמת לכך שנקדיש פחות זמן לשאלות חדשות, שלא לדבר על כפילויות וביזבוז זמן. קבל את הדברים האלה לא כנזיפה, אלא כבקשה ממך ומכל הקוראים. אנא חפשו תחילה בפורומים, בפרט כאשר אנחנו מפנים אתכם אליהם.

על כל פנים, הנה בפעם נוספת התאור אשר נתנו בעבר.
לידיעתך, במשפחת הדלועיים יש 112 סוגים ומעל ל-500 מינים, הדלעת היא אחד המינים האלה. לדלועיים פרחי זכר נפרדים מפרחי נקבה. פרחי הזכר מופיעים ראשונה, בד"כ במרכז הצמח. הפרחים הנקביים מופיעים כשבוע אחרי הזכריים. פרחי הזכר נמצאים בקצה של עוקץ ארוך. לפרחי הנקבה עוקץ קצר. בתחתית פרח הנקבה יש דלעת זעירה, כך, כפי שכבר הסברתי לך, תבחין בין מיני הפרחים. האבקה נעשית ע"י דבורים. אם אין האבקה והפריה בעקבותיה, הפרח יקמול ללא תוצאות (חניטת פרי). כאמןר, יש הרבה יותר פרחי זכר מפרחי נקבה. לביצוע האבקה ידנית עליך להמתין בסבלנות עד להיפתח הפרח הנקבי ואז הפרה אותו מאבקנים של פרח זכרי ב-ש-ל. אתה יודע שאבקני הזכרי בשלים להאבקה אם האצבע שלך נמרחת בקלות בהם כאשר אתה נוגע באבקנים. אם אינך מכיר מבנה של פרחים, מהו אבקן, מהי שחלה ומה היא צלקת, חפש ברשת הסברים תחת מילות הקוד "מבנה הפרח", "אברי הפרח", "שחלה, צלקת, עלי, אבקן", וכיו"ב. ברשת יש תאורים המלווים בציורים ומהם תלמד את המושגים הכי טוב.

לביצוע ההפריה, קח כמה פרחי זכר של הדלעת ו"קלף" מהם את עטיפת הפרח הצהובה (הכותרת, שהיא בצורת גביע או ספל). תראה מין מקלון מצופה אבקנים. חכך אותו עם אבר הצלקת שעל העלי בפרח הנקבה. עבור אחד אחד ויש סיכוי טוב שבסוף הקיץ תוכל לאסוף דלעות הרבה. דאג להעביר הרבה גרגרי אבקה. תדע שההאבקה הצליחה כעבור מספר ימים, כאשר הפרח הנקבי קמל ונושר. אם הדלעת הזעירה לא נושרת עמו, סימן שההפריה בדרך להצלחה. מכאן ואילך - המתן בסבלנות לגדילה. זכור, למתן פרי באיכות טובה יש להבטיח שטח של 30מ"ר לכל צמח דלעת. לידיעתך, פרח זכרי נראה כמו בתמונה הראשונה. הפרחים הנקביים נראים תחילה כמו בתמונה השניה מימין, ואחרי שנפתחים יראו כמו בתמונה למטה משמאל. התמונות לקוחות מאתר זה: http://www.pumpkinnook.com ©
קבצים מצורפים
pump22.jpg
pump22.jpg (123.26 KiB) נצפה 18411 פעמים
0000001175.JPG
0000001175.JPG (27.4 KiB) נצפה 18409 פעמים
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי sdory19n » 07 אוגוסט 2009, 10:33

הי,
קודם כל תודה רבה על ההסבר המובן, ועל הסבלנות:-)
הבעיה במקרה שלי היא שעוד לפני שהפרחים הנקביים נפתחים- הם קמלים/מתכווצים כך שאני לא יכול לבצע את ההפריה כאשר הם סגורים....
מצ"ב תמונה של פרח נקבי שהתכווץ ונפל, ופרח נקבי שקיים כעת אך סגור כך שאי אפשר לבצע את ההפריה...אני חושב שגם הוא פשוט יתכווץ לפני שיהיה בשל ויפתח, כפי קודמיו....
קבצים מצורפים
דלעת שנפלה.JPG
דלעת שנפלה.JPG (38.41 KiB) נצפה 18402 פעמים
דלעת.JPG
דלעת.JPG (69.31 KiB) נצפה 18404 פעמים
sdory19n

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 07 אוגוסט 2009, 11:41

קרא בבקשה את הדברים שוב. כתבתי לך, אני מצטט: "עליך להמתין בסבלנות עד להיפתח הפרח הנקבי". עם הזמן תרכוש ניסיון. הפרח נפתח כעבור מספר ימים מרגע שניצן הפריחה התמלא, והוא נפתח בשעות הבוקר. הפרח הנקבי נסגר בשעות הצהריים. אם לא הופרה, לא תהיה הזדמנות שניה. מכאן תבין שעליך להפרות את הפרח הפתוח בשעות הבוקר המוקדמות, במהלך השעתיים-שלוש שלאחר הנץ החמה. ערב לפני כן אתה יכול להבחין בכך שהפרח, דוגמת זה שאת תמונתו צרפת כאן, עומד להפתח. קצות הכותרת מתחילים להסתלסל לאחור ורואים מעט גוון צהוב של הצד הפנימי של הכותרת. כאמור, עם הזמן תרכוש את הניסיון. זכור לא להסיר את הכותרת מהפרח הנקבי. זאת עשה רק לפרח הזכרי כדי לחשוף את אבקניו. הקפד לבדוק שהאבקנים בוגרים על ידי נגיעה קלה עם קצה האצבע. אבקנים בשלים ישאירו כתם צהוב על קצה האצבע. אלו הם גרגרי האבקה שצריכים להגיע לצלקת שעל עמוד העלי בפרח הנקבי. עם אבקנים כאלה בצע את ההפריה.
בהצלחה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי הדס » 27 יולי 2011, 18:27

כל הדיון הזה העלה לי שאלה. האם ניתן להפרות בין פ]רחי זכר ונקבה שונים של דלועים אבטיח לדלעת לקישוא ולמלון
הדס

הודעהעל ידי אלעד » 27 יולי 2011, 20:12

הדס כתב:כל הדיון הזה העלה לי שאלה. האם ניתן להפרות בין פרחי זכר ונקבה שונים של דלועים אבטיח לדלעת לקישוא ולמלון

שיעור בבוטניקה על רגל אחת:
סדרה - דלועאים
משפחה - דלועיים
סוג - דלעת > מין - דלעת > תת-מין - "דלעת שאוכלים"
> מין - קישוא > תתי-מין : קישוא \ מלון \ "קישוא הגינה" (מלפפון) \ עוד כל מיני...
הפריה טבעית \ ידנית מתאפשרת רק באותו המין הבוטני, בדר"כ, בגלל סיבות רבות מגוונות ובעיקר בגלל הזיהוי שמתבצע בין האבקנים לצלקות.
לפעמים יש התאמות בין מינים שונים באותו הסוג במקרה, ואז יש בן כלאיים, בחלק גדול מהמקרים הוא יצמח מעוות\עקר\יתחיל לצמוח ואז ימות.
כמובן שבטבע אין דבר כזה שאין דבר כזה... לפעמים קורה שבן-כלאיים צומח רגיל, "פוּקס" אבל קורה.

ולענייננו,
1)אפשרי תאורטית שתיווצר הכלאה (האבקה) בין קישוא למלפפון למלון, אפשרות נמוכה תאורטית שתיווצר הכלאה בין דלעת שאוכלים למלפפון.
מעשית, גם בהכלאות בין תתי-המין קישוא (לדוגמה), מתבקשת האבקה ידנית.
2)אפשרי תאורטית גם לבצע הכלאות הזויות בין סוגים שונים או משפחות שונות (!!) אבל זה כבר עושים במעבדה...

מקווה שעניתי לך על השאלה ;)
אלעד

נמלים בשדה דלעות

הודעהעל ידי דניאל » 21 ספטמבר 2011, 11:32

בשרשור זה הופיעה השאלה כיצד להדביר באפן אורגני נמלים. מצאתי באינטרנט שטה, שלא בדקתיה בעצמי, אך היא נראית לי שוה נסוי וודאי שלא מְסֻכֶּנֶת. לפזר קמח תפוחי-אדמה בקרבת פתח הקן. הנמלים אוכלות אותו, אך בהיותן לא מְסֻגָּלוֹת לְעַכְּלוֹ, מֵתוֹת. פתרון זול ונאה - ובלבד שֶׁיַּעֲבֹד בַּשֶּׁטַח.
דניאל

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 04 אוקטובר 2012, 08:27

למנסים,מחכים להיזון חיזור.
גרטמן יואב

הבא

חזור אל פורום זרעים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 10 אורחים