בלבול בכמויות השקייה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

בלבול בכמויות השקייה

הודעהעל ידי mazior » 08 מרץ 2014, 22:55

אהלן
את הגינה שלי - 260 מ"ר, אדמת חמרה חולית, קלה מאוד, מפנה דרומי, התעקשתי להקים בעצמי. יש לכך מחירים אבל גם המון סיפוק. עתה, לאחר החורף השחון וכשהגינה בת 6 חודשים אני נערך לאביב הקרב, או שאולי כבר פה.
אשמח לקבל עצה טובה בנוגע להשקייה, מאחר ואני מבקש לחסוך ככ לשאוכל במים.
יש לי מס' קווים, אחד לדשא, אחד שמקיף את כל הגינה, אחד למסלעה שמכילה שיחים, שומית, לבנדר וכיו"ב וגם ליימקוואט ותפוז סיני ועוד אחד לגינה הקדמית.
כל עניין ההשקייה ומדידת הכמויות מבולבל לי וענייני כרגע בעצים (פרי - הדרים, אבוקדו, ליצ'י, מנגו, פיטנגו, זית, שקדיה....)
מאחר ומחיר השקיה לא נכונה כבד משיחים וכו', וגם כי קל לי לקרוא את שפת הגוף של המדשאה והשיחים.

1. אני מבין שעץ צעיר צריך לקבל כ 150 - 200 ליטר בשבוע. זה נראה לי המון אם מבינים את זה כמו שזה.....מצד שני קראתי את הדבר הבא:

פטנט אחר הוא לספור את הטפטפות. רוב טפטפות הקו המגיעות בתוך הצינור פולטות 3-2 ליטר מים בשעה ( אין כל בעייה לברר נתון זה כי הוא מוטבע על צינור הטפטפות תחת האותיות L/H ( Liter per Hour ). מספר הטפטפות כפול כמות המים לכל טפטפת יתן לכם את כמות המים היוצאת מכל הטפטפות בשעה. אם יש לכם 30 טפטפות על קו ההשקיה, 2 ליטר כפול שלושים הם 60 ליטר בשעה. אם אתם אמורים להשקות 30 ליטר, כווננו את המחשב לחצי שעה, ואם אתם צריכים להשקות רק עם 5 ליטר, תצטרכו לכוונן את המחשב ל- 5 דקות.

עץ הלימון שלי למשל, מקבל בחצי שעה כ 300 מ"ל מכל חור טפטפת, וישסביבו 8 חורים, הווה אומר מושקה בחצי שעה 2.5 ליטר, בשעה 5....

האם משמעות הדבר היא כי קו עצים צעירים צריך סה"כ לקבל 200 ליטר, נאמר, בשבוע? הוגם האם ספירת הטפטפות כמתואר זו הדרך לחשב?

2. מתי מומלץ לעבור להשקייה סדירה?
3. מתי לדשן?

לציין, חלק מהעצים במצב לא "וואו", נדמה היה לי שזה החל אחרי הקרה הנוראית והסופה הקשה שהייתה, אבל אני חושש שהם אולי בתת השקיה?

תודה
mazior

Re: בלבול בכמויות השקייה

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 09 מרץ 2014, 08:38

כלל ברזל שלי. לא להשקות פחות משעה. זה הולך לאיבוד.הקרקע נרטבת רק בשכבה דקה והאידוי עצום.כיסוי בטוף(5 ס"מ) עשוי למנוע במידה רבה את האידוי.ככל שהמים חודרים עמוק יותר הם יעילים יותר לניצול.
עצי פרי זקוקים כפי שציינתם לכ 200 ליטר לשבוע.מנגו זקוק לפחות לכמות גבוהה פי שלוש . מומלץ פי 6(שש).אבוקדו קצת יותר. ליצ'י קצת פחות.
הדרים. זית קצת יותר מהדרים אם רוצים הרבה פרי.
לתת הוראות לשיחים ולפורחים דרך האינטרנט,קצת יותר מקשה. צריך הרבה ניסוי ותהיה.
גרטמן יואב

Re: בלבול בכמויות השקייה

הודעהעל ידי mazior » 09 מרץ 2014, 16:14

תודה על התגובה
אז אפילו ברמה הטכנית, אם יש לי קו טפטוף 30, איך אני מגיע לכמות כה גדולה של השקייה לעץ? גם אם אקיף את העץ 4 פעמים עם קו הטפטוף, בהינתן 15 חורים ופתיחה של שעה פעמים בשבוע, אקבל כמות זניחה ביחס למה שצריך.
וזה עבור עץ אחד... משהו פה לא ברור לי.
באוא לי שאלו שאלות של התחלה, אשמח מענה.
תודה
mazior

חזור אל פורום השקיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 7 אורחים