הדברה לעץ רימון

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

הדברה לעץ רימון

הודעהעל ידי ישראל » 08 מאי 2009, 12:53

שלום רב
יש לי בגינה 3 עצי רימון זן וונדרפול גדולים בניי 6 שנים
ובכל עונת קטיף הם מניבים כמות של פרי ענקית בכל סוף חנטה אני משקק את הפרי בשקית רשת מיוחדת להגנה ממזיקים
הבעיה שלשקק את הפירות אחד אחד זה מאוד קשה ומעייף העצים גדולים וגבוהים וזה לא פשוט והשנה אני רוצה להתחיל לרסס
קניתי חומר ריסוס בשם דיזיקטול 25 השאלה בכל כמה ימים או שבועות צריך לרסס את העצים
ישראל

Re: הדברה לעץ רימון

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 08 מאי 2009, 15:10

שלום לך:

לא ברור לי מדוע אתה רוצה לרסס את העץ בחומר הרעל האורגנו-זרחני הזה? מי המליץ לך על כך? לידיעתך, החומר כמעט ולא יועיל למטרה שלך. לפני שניגשים לפתור בעיה, רצוי לברר מא אופי הבעיה ומה יהיה יעיל כנגדה. דיזיקטול מיועד להשמדת נמלים ושאר מזיקי קרקע כגון זחלי עשים המהווים בעיה בפרט למדשאות. בכל מקרה, עצתנו היא לא להשתמש בחומר הנוזלי המסוכן פי כמה למשתמש, אלא להשתמש בחומר גרגרי אם בכלל.

לבעיה שלך, לא יעזור לא דיזיקטול נוזלי ולא גרגרי, והנה מדוע. המזיק העיקרי של הרימון הוא פרפר בשם כחליל הרימון (Virachola livia). נקבת הכחליל מטילה את ביציה על פקעי פריחה ובגביע של חנטים צעירים. מהביצים בוקעות רימות החודרות מיד אל פנים הפרי ושם הן ניזונות ומתפתחות. הסיכוי היחיד שדיזיקטול יעזור הוא בריסוס ישירות אל פי הגביע, ובזמן שבו הביצים בוקעות. אלא מה? - הביצים ממשיכות לבקוע במשך שבועות ארוכים. הן לא עולה על דעתך לעמוד כל העת במצב הכן לריסוס הרימון בכל רגע שתבחין ברימה בוקעת מביצה? אגב, מלבד המפגע האסטתי והדחיה הטבעית שיש לנו מפרי נגוע ברימות, את עיקר הנזק לא גורמות רימות הכחליל אלא פטריות ריקבון החודרות לפרי דרך הקדחים הזעירים בקליפת הפרי שקודחות הרימות.

אני מקווה שברור לך כי לא היה טעם בהוצאה הכספית ועוד פחות מכך בשימוש בתכשיר הזה. אם כבר נזקקים לריסוס, עושים זאת עם חומרים המשמידים את שלב הביצה, אבל חומרים אלה הם רעילים ביותר ואסורים לשימוש בגן הבית. מה ראוי לעשות? לנהוג כפי שעשית בעבר, קרי: כיסוי הפירות בשקיות נייר, ואם המטלה קשה אז אפשר לפנות לפיתרון לא פחות טוב אך יקר בהרבה, כלומר לכסות את העץ ברשת אשר תמנע מנקבת הכחליל להגיע אל הפירות החונטים.

שבת שלום.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי ישראל » 08 מאי 2009, 16:17

קראתי שיש חקלאים שמרססים מטעים של רימון בדיזקטול25 והוא עושה את העבודה
רק שצריך להתכסות היטב ולחבוש מסיכה להגנה על הנשימה בזמן הריסוס אני גר במושב ויש לנו חלקת אדמה די מרוחקת מבתים שם נטועים העצים
החומר הנ''ל מיועד למרבית המזיקים שתוקפים את הרימון גם נגד כחליל הרימון,כנימה קמחית,ועש הקליפה שתוקף את הפרי כך כתוב על האריזה
זו התוית
http://www.hagarin.co.il/asp/Hagarin.as ... th5749.gif
יש ריסוס אחר פחות חזק שאפשר לרסס את הרימון?
ישראל

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 09 מאי 2009, 21:36

כפי שכתבתי לך כבר, החומר רעיל ביותר ולדעתי גם אינו יעיל ממש לפתרון בעיתך. אם אתה גר במושב וידוע לך ששם מרססים בהצלחה עם החומר הזה, הרי שאין צורך להתייעץ בנו. נהג כפי שהניסיון המקומי מורה. אני רק שב ומזהיר אותך מהרעילות של החומר הזה, בפרט כשהוא בצורת תרסיס. נהג בכל אמצעי הזהירות שאותם חקלאים בסביבתך אומרים לך. בהצלחה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי קדוצי » 18 פברואר 2010, 09:55

נראה לי שיש לא מעט חומרי ריסוס או הדברה אורגניים בשוק שיעשו את העבודה בקלות ובמהירות יחסית.
קדוצי

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 19 פברואר 2012, 08:37

תודה על המידע.
גרטמן יואב

חזור אל פורום דישון והדברה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 50 אורחים