הלימון שלי חטף פטריה איך נפטרים ממנה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

הלימון שלי חטף פטריה איך נפטרים ממנה

הודעהעל ידי efo48 » 24 אוגוסט 2010, 20:03

שלום לצוות הפורום,
הגעתי לפורום דרך פורום גינון של תפוז שאמרו לי שרק אתם תוכלו לעזור לי.
הלימון שלי סובל כנראה מפטריה (מצורפת תמונה) , רציתי לדעת מה אני יכול לעשות כדי להפטר מהפטריה הנל.
עץ לימון יותר צעיר הלך לי בגלל הפטריה הזאת לפני חודש.
אודה על התיחסותכם
בתודה מראש
יוסי
קבצים מצורפים
DSC01943.JPG
efo48

Re: הלימון שלי חטף פטריה איך נפטרים ממנה

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 24 אוגוסט 2010, 21:32

קימות שתי אפשרויות עיקריות לתאור מצבו של העץ: פגיעת וירוס או פתוגן דמוי-וירוס (וירואיד), והאפשרות השניה היא של פגיעה פטריתית. עקרונית, זיהוי הפתוגן בביטחון אפשרי רק בבדיקה מעבדתית, אבל ניתן להתקרב לזיהוי הנכון אם בוחנים את הפרי ועלווה טיפוסית, בנוסף למידע על הגזע והענפים. אם תצרף תמונה של הפרי ותעיר האם הגודל הוא כפי שהיה כאשר העץ היה בריא, או לא, וכן תצרף תמונות חדות וברורות של עלים שעליהם סימני פגיעה, נוכל לאשר או לשלול את האפשרות של פגיעה ויראלית. פגיעה כזו פרושה אחד: קיצו של העץ. אין תרופה כנגד מחלות ויראליות. אם אכן זו פגיעה ויראלית האפשרות היותר נראית לי היא מחלת הטריסטאזה אשר אין לה מרפא. העץ יסיים את חייו לאחר תהליך דעיכה שיכול היות קצר או ארוך מאוד, עד מספר עונות.

אין תמונות ברורות ונתונים על הפרי ועל העלווה, אבל אני שם לב לכך שהעץ נשתל נמוך מדי באופן שברך ההרכבה שקועה כמעט כולה בקרקע. אנא תקן אותי אם איני מנתח נכון את התמונה. מצב כזה, אם אומנם זה מה שאני רואה בתמונה, הוא קטלני. הוא גורם להתפתחות מחלות של ריקבון צוואר השורש, במקרה הזה המחלה הנגרמת על ידי פטרית הפיטופטורה. אחד הסימפטומים של המחלה הוא "רטיבות" הנובעת משפיעת שרף בין באזור שמעל לברך, או מתחת לה. כאן השרף שופע מעל לברך ההרכבה. לפעמים עצים מצליחים להתגבר בכוחות עצמם על מפגע זה. במקרים כאלה נוצרת טבעת של גלד מסביב לשרף, הקליפה מתחסלת בתוך תחום הטבעת, והפצע מגליד מבלי לגרום לחיגור הגזע. איני רואה סימנים לכך אצלך.

בלי נתונים נוספים, ועל סמך המידע החלקי הקים נראה לי שהעץ נדון לכליה, בין אם מדובר בפגיעת הפיטופטורה ובין אם זו פגיעה ויראלית. קרקע שאולחה על ידי גורמי מחלות כאלה צריך לחטא לפני שתילה חדשה, בפרט כאשר מדובר בבני אותו סוג. במידה והעץ יגיע אל סופו, דאג לחטא את הקרקע לפני שאתה שותל או נוטע עץ אחר במקום. חשוב גם לדאוג לשתול עצים מורכבים כאשר הברך מצויה בגובה של 10-15 סמ' מעל לפני הקרקע. חשוב שהקרקע במקום תהיה מנוקזת היטב.

אני לא ממליץ לך על טיפול להדברת הפטריה, אם אומנם בה מדובר, כיון שמצב הברך יחסית לקרקע בעייתי מאוד והבעיה תחזור במוקדם או במאוחר לאחר טיפול כזה. בנוסף, אין בטחון שהמדובר אינו בפגחעה ויראלית. אנא צרף את התמונות שביקשתי והוסף את הערותיך לגבי מיקום הברך ונראה אם בכל זאת אפשר להציע לך משהו שיכול לעזור לעץ לשרוד. איני רוצה להשלות אותך באשר לסיכויים, אבל מפגיעת הפטריה יש סיכוי מסוים להצלת העץ. אם המדובר הוא בוירוס, אין כלל סיכוי כזה וסילוק העץ ושריפתו בהקדם האפשרי יעזרו להציל צמחיה אחרת בסביבה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי efo48 » 25 אוגוסט 2010, 09:20

תודה רבה על ההסבר הממצה והמחדש,
אני באמת לא רואה את ברך ההרכבה כנראה שלא ראיתי ברך ולכן שתלתי כפי ששתלתי.
הפרי באותו הגודל של שנה שעברה למרות שלפני שנה הניב 4 לימונים והשנה מניב קרוב ל 70 .
מצרף תמונה של עלה פגוע שאין ממנו הרבה על העץ אבל ישנם כאלה גם על עץ הלימון הסמוך לו.
איך מנקזים קרקע. על השטח הדי מצומצם שיש לי יש 2 לימונים קלמנטינה ומנגו הקלמנטינה והמנגו נראים בסדר גמור האם אצטרך לכרות את כל העצים?
בתודה
יוסי
קבצים מצורפים
DSC01952.JPG
העלה
DSC01948.JPG
הגזע
DSC01949.JPG
הפרי
efo48

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 25 אוגוסט 2010, 13:16

תודה על התמונות שהוספת. בחנתי אותן ואני נוטה לכיוון של מחלת הפיטופטורה. בתמונה השניה שצרפת אתה יכול להבחין בגלדים שהעץ מנסה לפתח כדי להכיל את נקודות ההתקפה של הפטריה. אלו הן אותן "קרחות" בקליפת הגזע שמרכזן נטול קליפה ורואים את העצה החשופה. למרבה הצער, נראה שהפטריה תוקפת גם באזורים אחרים. נסה את הטיפול הבא, אבל אל תהיה אופטימי מדי.
1. עדור בזהירות מסביב לגזע לעומק של כ-20סמ'. נסה לחשוף את ברך ההרכבה. לא תמיד קל להבחין בה. צור גומה רחבה בעומק כזה מסביב לגזע, נאמר ברדיוס של 60-70 סמ'. השתדל לא לפגוע בגזע ו/או בשורשי השטח של העץ.
2. מסביב לגזע עצמו ערום תלולית עפר בגובה 10סמ' ובקוטר של 40 סמ'. תלולית זו נועדה למנוע הגעת מי ה שקיה אל הגזע.
3. השקה אחת לשבועיים, רק כאשר הקרקע בגומה מראה סימני התיבשות. הגש כמות מדודה של 100ל' בכל השקיה כזו, בטיפטוף בלבד. זו כמות מים קטנה מהמומלץ בד"כ, אבל בניסיון לצמצם את בעית הריקבון העץ יסתדר עם הצימצום הזה.
4. לגבי שיפור הניקוז, כעת כבר מעט מאוחר אבל קילטור נדיב של קומפוסט פנימה אל תוך הקרקע באזור הגומה עשוי לשפר את הניקוז. זה יצריך אותך לתחח את הקרקע מעבר ל-20סמ' שהוזכרו לעיל, ובתוך השכבה המתוחחת ערבב שק קומפוסט. שים לב שבסיום הפעולה פני הקרקע בתחום הגומה יהיו עדיין נמוכים מהתלולית הנ"ל, וכמובן נמוכים מברך ההרכבה.
5. את החלקים הגלויים של הגזע רסס אחת לשבוע בתמיסת קוסייד 1% (10 גרם חומר בליטר מים). קוסייד ניתן להשיג בחנויות המיועדות לחקלאים. החומר ממקור טבעי ומבוסס על מלחי נחושת. יעיל מאוד כנגד פגיעות פטריתיות, בפרט בשלב ההתחלי שלהן.
6. עקוב אחרי ההתפתחויות ועדכן אותנו כאן במצבו של העץ מעתה ועד לקיץ הבא.

לגבי עצים נוספים בסביבה, פקח עליהם עין אך אל תעקור דבר. יש סיכוי מה שגם הלימון החולה יתאושש אם תקפיד על הטיפול שרשמתי לך.
בהצלחה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי efo48 » 25 אוגוסט 2010, 17:51

המון תודה
אבצע האמור ואעדכן אותך בהתפתחויות
דרך אגב הלימון הצעיר שמת עפי פורום תפוז מעביר לך שתי תמונות תסתכל בהן ותאמר לי אם הייתי צריך לעקור או שמא מיהרתי
תודה
יוסי
קבצים מצורפים
DSC01942.JPG
DSC01941.JPG
DSC01938.JPG
efo48

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 25 אוגוסט 2010, 18:23

הלימון הצעיר שעקרת סבל, לפי הנראה בתמונות, מאותה בעית ריקבון השורש. אפשר היה אולי להציל אותו באותה מידה. קרי: הסיכויים לא גדולים. ריבוי הפרי הנראה עליו הוא תוצאה של העקה בה היה מצוי. הצמח ממהר לייצר הרבה פריחה ופרי כאשר הוא חש שסופו קרב, וזאת במטרה לשמר את המין. כך יצר אותו האל, או הטבע, הכל לפי השקפתך האמונית. אחרי שגזמת אותו כבר לא היה לו סיכוי לשרוד. פשוט, לא נותרו לו עלים להטמעה וניתק מקור המזון שלו. אל תצטער עליו, נסה להציל את הנוכחי. כאמור, הסיכויים לא ברורים אבל כדאי לנסות. אם על העץ הנוכחי יש פרי רב גם כן, קטוף את הפירות כדי להקל על העץ להתמודד עם מצבו.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי efo48 » 18 נובמבר 2010, 18:49

שלום,
בהמשך לסיפור הלימון,
לפני חודשיים בערך עבר בביתי פרדסן מטייבה שראה את העץ והציע לתת לו טיפול שאמנם לא יציל את העץ כי עפי דבריו ללימון שהוציא שרף אין תקומה אבל הוא בטיפולו ידחה את הקץ.
תוך כדי שיחה הוא אמר שהאפשרות היחידה שהעץ יתגבר זה ע"י יצירת מתחם קשיח סביב העץ מוגבה ומילוי אדמה לגובה סביב הגזע כך שהאדמה תגיע עד לפיצול הגזע מעל השרף ואז למעשה הלימון יוציא שורשים חדשים מעל השרף ו(מעין מעקף לשרף).
כמובן שצחקנו בנושא אבל מאז שעזב החלטתי שאני הולך על זה ושאלתי היא האם זה נכון בכלל?
נוסף לכך הוא אמר שיש לעשות חיתוכים בגזע כמו בייחור במקום שמעל השרף.
איך עושים את החיתוך הנ"ל?
היום הייתי במשתלה ושאלתי בנושא הגנן שבמשתלה אמר שהדבר נראה לו על פניו הגיוני ואף הציע שאחרי החיתוך מסביב לגזע ב- 4-5 מקומות אשים חומר מיוחד שמגביר השרשה משהו שנשמע כמו המורמיל אם אני זוכר טוב.
והציע שלפני שאני עושה משהו שאשאל כאן.
בקיצור מאז שגיליתי אותכם אני לא זז לפני שאני שומע את דעתך.
נ.ב. בקשר למנגו והכנימות צדקת היו לו אכן סוכרים והוא חזר להוציא עלים ירוקים ונקיים מכנימות כמו חדש.

בהמון תודה
יוסי
efo48

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 18 נובמבר 2010, 22:51

קשה לעיתים להתמודד עם חוכמת חיים של אנשים "פשוטים" לכאורה. אבל לא צריך להסחף, ולא תמיד יש בסיס ל"תרופות הסבתא". מה שאמר לך אותו חקלאי מטייבה הוא גיבוב של הבלים על-פי כל אמת מידה מדעית. לצערי היריעה כאן קצרה מכדי לפרט. אני לא יכול לשלול, כמובן, את האפשרות שדיבר אמת ובמקרה כזה או אחר הטיפול שהציע לך "עזר". ככל הנראה העזרה התבטאה בכך שהטיפול המוצע על ידו לא הביא לכיליון העץ, שעשה מצידו מאמצים להשתקם. צמחים לא מוותרים בקלות לגורמי מחלות. יש להם מערכות מתוחכמות להלחם בהם ולעיתים הם גם מצליחים, אחרת ספק אם היינו נהנים מהעושר של הצמחיה על כדור הארץ. אבל, אם בחקלאות מודרנית המושתתת על יסודות מדעיים עסקינן, הרי שידידנו מטייבה דובר שטויות. הגבהה כפי שהציע לך הייתה הורגת כמעט בוודאות כל עץ בריא, שלא לדבר על עץ חולה. לגבי היועץ מהמשתלה המסויימת איני יודע מה הם כישוריו, אבל לזכותו אפשר לומר שיעץ לא למהר ולשוב ולהתייעץ עימנו. אנחנו לא קוסמים ולא יודעים כל דבר. אבל אנחנו משתדלים להעביר לכם רק ידע מוכח ומוצק על בסיס מדעי. האם אנחנו תמיד מצליחים לפתור את הבעיות? - בוודאי שלא. ברם, לעניות דעתי אם מה שאנחנו מציעים אחרי מחשבה ועיון לא עוזר לכם, ספק רב אם יש תחליף פשוט שיעזור בצורה מוכחת. לסיכום, אני ממליץ עדיין על אותם דברים שכתבתי לך בחודש אוגוסט. נשמח לשמוע ממך באביב מה מצב העץ. לא הבטחנןו גדולות, אבל אם העץ ישתקם נשמח לדעת.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי efo48 » 21 נובמבר 2010, 09:13

המון תודה,
אמשיך בטיפול הנחושת גופרתית ומעט מים ונראה מה ילד יום . אשמח לדווח לך במאי כפי שדיווחתי על המנגו ברגע שהוציא עלים חדשים .
בתודה
יוסי
efo48

חזור אל פורום דישון והדברה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 55 אורחים