דישון עץ לימון

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

דישון עץ לימון

הודעהעל ידי door » 21 אפריל 2009, 18:24

בגן ביתי עץ לימון בן 8 שנים
מניב פרי שלא ניתן למאכל
הקליפה מתייבשת נעשת בצבע זהבהב
כל פרי נראה במוטציה שונה-פרי מעוות נראה זוואה
מושקה כמו שצריך,הפרי מתייבש ונושר מניב כמות קטנה של פרי
קיבלתי עצה לתת לעץ דישון בשם מוספילן
לאחר כל כך הרבה שנים שאלתי
האם לדשן לפי המלצה מוספילן(כל שנה ניתן לעץ קונפידור)
האם להוציא את העץ עקירה מלאה
האם לחתוך את הענפים לגידול חדש
תודה-דור
door

Re: דישון עץ לימון

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 21 אפריל 2009, 21:17

שלום לך:

אתה מבלבל בין מושגים. מוספילן הוא חומר הדברה המקביל בתפקודו לקונפידור. מוספילן נהוג למרוח על הגזע או לרסס על העלווה. חומר זה אינו דשן, וכנראה לא הבנת את מה שאמרו לך (בהנחה שהתיעצת עם איש מקצוע). לעצם הענין, אנחנו לא קוסמים ולא יכולים לדעת מה מצב העץ אם אינך מספר היכן גדל, כיצד מטופל (בעיקר מים, ואני לא מתרשם מההצהרה שלך שהוא מושקה כפי שצריך. האם ידוע לך כמה מים הוא צריך? ספר לנו כמה הוא מקבל כל שבוע), וחשוב מכל: צרף כאן תמונות של העץ בכללו ותקריבים על תחתית הגזע ועל עלווה אופינית, וגם של פרי טיפוסי "מעוות" כדבריך. לענ"ד, העץ שלך חולה, או חולה ובנוסף גם השתלטה בו הכנה על הרוכב והפרי שאתה מקבל הוא בעצם פרי החושחש. צרף את התמונות וספר על הטיפול בו וננסה לעזור לך.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי door » 23 אפריל 2009, 20:56

ש. כהן סיוון, צירפתי תמונות לפי בקשתך...

איזה טיפול צריך להיעשות לדעתך? תודה רבה מראש :)
קבצים מצורפים
Untitled-2 copy.jpg
Untitled-2 copy.jpg (199.08 KiB) נצפה 18526 פעמים
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (187.75 KiB) נצפה 18525 פעמים
door

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 24 אפריל 2009, 16:54

מדוע התמונות כל כך קטנות? עברנו לפורמט החדש בעיקר כדי לתת מענה למגבלה שהיתה על נפח התמונות בפורום הישן. על כל פנים, לא מילאת אחר בקשתי כלשונה. בפרט, איני רואה תמונה של העץ כולו, וגם חסרות לי תמונות תקריב של עלים פגועים. התמקדת בפרי המעוות, וזה בסדר. אך צריך גם את המראות הנוספים.

לגופו של עניין, העץ ככל הנראה נפגע על ידי אחד משני גורמים, ואולי אף על ידי שניהם. הראשון, והקל לטיפול, הוא תריפס הקיקיון. התריפס הוא מוצץ מוהל זעיר שקשה להבחין בו בעין בלתי-מזוינת. כאשר הוא מוצץ את המוהל מהתאים הם מתים, ואם הפרי המותקף הוא בראשית דרכו לאחר החנטה הרי שהתפתחותו נפגעת באותם אזורים בהם מתו התאים. התוצאה היא פרי מעוות, בעל קליפה גסה, ולעיתים הקליפה בוהקת בצבע מעין-כסוף. הנזק מבחינת העיוות דומה לנזק הנגרם על-ידי אקרית הניצן. כנגד תריפס הקיקיון מטפלים עם נימגארד. מרססים אחת לשבוע מיד עם החנטה של פרי חדש.

הגורם השני הרבה יותר חמור וקשה לטיפול. הפתוגן הוא דמוי מיקופלזמה בשם Spiroplasma citri הגורם למחלה שכינויה הוא "המחלה העקשנית". סיבת הכינוי הוא היות המחלה ארוכה מאוד בזמן. העץ אומנם לא ימות מזה, אך מראהו יהיה כשל עץ בהלם ופירותיו יהיו קטנים מהרגיל ומעוותים בצורתם. נוסף על העיוות בפרי מופיעים על העלים סימני מחסור של אבץ ומגנזיום (לכן ביקשתי לראות תמונות תקריב ברורות של עלים "לא רגילים"). בנוסף, העץ מנסה להתנגד לפתוגן על ידי הוצאת הרבה צימוחים חדשים וצפופים, ויחד עם זאת ענפונים מתיבשים וחלק מהעלים נהיים קשיחים וזקופים. קשה מאוד לזהות מחלה זו ללא בדיקה מעבדתית כי סימפטומים אלה משותפים לעוד מקרי מחלות אחרים. בכל זאת, צרף תמונה כוללת (וגדולה בנפח/שטח) של העץ ותקריב על העלים. יתכן שנוכל לשלול את קיומה, אך לא נוכל לומר בביטחון מלא שהיא הגורם היחיד או העיקרי.

בינתיים, טפל עם נימגארד כנגד תריפס הקיקיון. הקפד לתת לעץ 150 ליטר מים בשבוע (בטיפטוף איטי בלבד, במשך 4-6 שעות). כמו כן, דשן את העץ בדשן שיחרור איטי אותו תניח בגומות קטנות מתחת לנקודות הטיפטוף. 1/2 ק"ג היום ועוד כמות דומה באוגוסט. הבה נקווה כי טיפול זה יפתור את הבעיה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי door » 29 אפריל 2009, 18:37

סיוון, לבקשתך אני מעלה תמונות גדולות:
קבצים מצורפים
DSCF1832.jpg
DSCF1832.jpg (242.01 KiB) נצפה 18461 פעמים
DSCF1831.jpg
DSCF1831.jpg (190.02 KiB) נצפה 18452 פעמים
DSCF1830.jpg
DSCF1830.jpg (210.22 KiB) נצפה 18438 פעמים
door

הודעהעל ידי door » 29 אפריל 2009, 18:40

עוד תמונות:
קבצים מצורפים
DSCF1827.jpg
DSCF1827.jpg (221.18 KiB) נצפה 18420 פעמים
DSCF1833.jpg
בתמונה זו ניתן לראות עלים פגועים ושחורים
DSCF1833.jpg (240.41 KiB) נצפה 18405 פעמים
door

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 29 אפריל 2009, 21:27

אני שב ומבקש תמונות תקריב של עלים פגועים, עלה אחד בכל שטח התמונה וגם תמונה נפרדת של צידו האחר של העלה. צלם כל עלה עם פגיעה טיפוסית וצרף כאן. לא ברור לי מהו הכיסוי השחור-אפור הנראה באחורי חלק מהעלים שבתמונה האחרונה. כמו כן, בתמונה האחרונה, מצד שמאל קרוב לפינה התחתונה, רואים עלה עם כתמים צהובים-חומים-לבנים עליו. יתכן שזו החזרה מהשמש ואולם נראה כי לפחות הכתמים החומים-צהובים אינם כאלה. צלם גם עלה כזה אם אתה מזהה. אחרי שתצלם את העלה עם הכיסוי השחור, אסוף את כל העלים שהם כאלה לשקית ניילון והשלך אותם לפח. יתתכן שמדובר בפטריה גורמת מחלות. עם זאת, מראה העץ בכללו לא רע. פעל כנגד תריפס הקיקיון כפי שהנחיתי אותך. כמעט ואין ספק שהוא אחראי למרבית הנזק הנראה על הפירות.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי door » 02 מאי 2009, 13:22

מצורף בזאת תקריב נוסף של העלים לפי בקשתכם
יש לציין כי למרות העלים הפגועים והפרי המעוות יוצאים עלים יפים עם פריחה יפה.
מבקש למצוא טיפול דרך המים ולא בריסוס אם אפשר
מחכה להנחיות
תודה דור
קבצים מצורפים
DSCF1847.jpg
DSCF1847.jpg (220.42 KiB) נצפה 18336 פעמים
DSCF1845.jpg
DSCF1845.jpg (195.55 KiB) נצפה 18329 פעמים
DSCF1840.jpg
DSCF1840.jpg (118.92 KiB) נצפה 18310 פעמים
door

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 02 מאי 2009, 22:02

בתמונה הראשונה יש סימנים של פטריית הפייחת שביקרה שם בעבר. כיום לא נראה לי שהיא חלק מהבעיה. על כל פנים, גזום את כל העלים מהטיפוס הזה והרחק אותם לאשפה. אסוף את כל העלים שנשרו מהעץ וסלק גם אותם. התמונה השניה מראה עלה זקן שעומד לסיים את תפקידו. עלים כאלה יש לאסוף ולהרחיק מהמקום לאחר הנשירה. התמונה השלישית היא כשל הראשונה אבל באיכות שלא מאפשרת להוסיף דבר.

טפל בעץ כפי שכתבתי לך לעיל. הקפד על השקיה מסודרת וגם דשן על-פי ההוראות. נימגארד לא ניתן להגיש אלא בריסוס על העלווה. אפשר היה אולי להוסיף גם טיפול בקונפידנס/קוהינור/קונפידור, אך אם עקבת אחרי הדיונים האחרונים כאן לבטח שמת לב שהחומר הפעיל בתכשירים אלה (אימידאקלופריד) מסוכן מאוד לחרקים הטובים דוגמת הדבורים וכיום הוא כבר אסור לשימוש בכמה ממדינות אירופה ובקנדה, ובקרוב גם בארה"ב. בישראל נוהגים לחקות במהירות את הדברים הפחות טובים שיש באמריקה. נקווה שיחקו גם את האיסור הזה באותה מהירות.

בהצלחה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי זהר_כהן » 25 דצמבר 2009, 19:11

לסיון שלום,
עקבתי אחר ההתכתבות בענין פגיעות בלימון.
התמונות נראות כאילו צולמו אצלי בחצר. בפרט הפגיעה בפרי.
אני מבין כי הפגיעה היא תוצאה של תריפס הקיקיון, אם כי חבר פרדסן אמר לי כי לדעתו זו היא אקרית החלודה.
לדעתו טיפול בקונפידור היה אמור למנוע, ואני מיישם קונפיגור בקרקע פעמיים בקיץ, אך ללא תוצאות משביעות רצון.
לפי שקראתי למעלה, אנסה נימגרד. אבל מתי עלי לרסס? אם ארסס עכשיו אני מניח שהפירות הפגועים לא יחלימו אלא עלי לטפל לקראת העונה הבאה.
כמות המים שהעץ זוכה לו היא כ1000 ליטר פעם בשבועיים. המקום: בנימינה קרקע בינונית/חולית למעלה, נזזית בעומק 5 מטר
בתודה, זהר
זהר_כהן

הבא

חזור אל פורום דישון והדברה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 25 אורחים