שורשי פיקוס בביוב

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

שורשי פיקוס בביוב

הודעהעל ידי Keren » 01 יולי 2015, 08:22

אני גרה בבית פרטי. השכנים שלנו שתלו לכל אורך קו הגדר שלהם (3 כיוונים) עצי פיקוס, בעיקר פיקוס בנימינה, לפני כ 15 שנים.
כשאנחנו עברנו לבית, לפני כ 11 שנים, נתקלנו בסתימות חוזרות ונשנות בביוב (הממוקם כ 5 מטר מהגדר עם השכנים), בכל פעם הבאנו איש ביוב שפתח את הסתימות ואמר לנו שהסתימה היא בגלל שורשי פיקוסים. לאחר כשנה, שבה זה קרה 6 פעמים, פנינו אל השכנים והם כרתו את כל שורת הפיקוסים הגובלת בחצר שלנו, מלבד עץ פיקוס תאילנדי שנמצא בפינה של הגדר, בטענה שהשורשים שלו אינם אלימים ואין צורך לטפל בו.
במשך כמה שנים אכן היה שקט וללא סתימות בביוב. לפני כחצי שנה-שנה שוב היתה סתימה בביוב, ומאז היתה כבר עוד אחת, הבאנו שני אנשי ביוב שונים ושניהם אמרו שמדובר בשורשי פיקוסים.
דיברנו עם השכנים, התברר שאחד מפיקוסי בנימינה שהם כרתו לפני עשור צמח מחדש לגובה של 2-3 מטרים, אז הם כרתו אותו שוב לפני כחודשיים (למיטב הבנתנו הם רק כרתו אותו ולא מרחו גרלון או ראונדאפ או כל חומר אחר כדי להרוג אותו). איש הביוב השני שהבאנו לאחר מכן פתח את הסתימה וגם ביטן סביב החיבורים של צינור הביוב, כדי למנוע נזילה ולמנוע כניסת שורשים.
עכשיו שוב מתחילים אצלנו סימנים של סתימה. הבעיה שלנו היא שהשכנים מסרבים להכיר בכך שגם שאר העצים שלהם גורמים נזק. מדובר בעצים לכל דבר, הם לא גזומים כגדר חיה, הם בגובה 7-8 מטרים לפחות (גם התאילנדי בפינה וגם כל הבנימינה לאורך הגדרות עם השכנים האחרים).
הגנן שלנו אומר שאין בגינה שלנו שום עץ שיכול להגיע עם השורשים שלו עד לביוב (בגינה שלנו יש רק כמה עצי הדר, ועץ ליצ'י חדש שנשתל לפני שנה), לדעתו זה חייב להיות הפיקוס.
אנחנו מאד לא רוצים להגיע לבתי משפט עם השכנים ורוצים לשמור על יחסי שכנות טובה, אבל זה בלתי אפשרי מבחינתנו להמשיך ככה, כאשר כל 2-3 חודשים אנחנו צריכים להביא מישהו שפותח את הסתימה ומשלמים לו מאות שקלים.
האם יש לי דרך לבדוק לאיזה עץ שייכים השורשים שסותמים את הביוב שלי? (אם אפשר בלי לחפור ולחפש את מקור השורשים זה עדיף, כי זה אומר להרוס את כל המדשאה שיש לנו בין הביוב לגדר עם השכנים)
האם יש דרך למנוע את הסתימות בביוב בלי לכרות את העצים (שהם באמת יפים ועושים צל נעים)?
האם זה יהיה אפקטיבי לטפל רק בפיקוס התאילנדי, או שחייבים לטפל גם בכל הפיקוסים האחרים בחצר של השכנים?
האם יש מישהו מומחה שיכול לעזור לנו עם הנושא?
מאד נשמח לעזרה, כי אנחנו כבר אובדי עצות ומיואשים.
Keren
 
הודעות: 3
הצטרף: 01 יולי 2015, 07:52

Re: שורשי פיקוס בביוב

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 02 יולי 2015, 07:21

מצ"ב התשובה המפורטת של חברי.
אין דרך לזהות לאלו עצים שיכים שורשי עצים מבלי לבצע בדיקה של שורשים חשופים על ידי איש מקצוע, ואולי אף תידרש עבודת מחקר במעבדה. מכאן שכיוון זה אינו פרקטי למקרה שלכם.
אינך מוסרת מה המרחק בין קו הביוב והעצים שבגנך. אם הם מרוחקים ממנו 5מ׳ לפחות, לא סביר שההדרים והליצ׳י מעורבים בבעיה. הסביר ביותר הוא שאומנם מקור הבעיה הוא בשורשי הפיקוסים של השכן. שורשי פיקוס יכולים לגרום נזקים עצומים גם במרחק רב, אפילו עשרות מטרים (תלוי בסוג הקרקע ובזמינות נוזלים בסביבה). השכנים שלכם טעו. לא שותלים פיקוס בנימינה לנוף בסביבה ביתית. לכל היותר אפשר לטפח כאלה כגדר חיה. כאשר הנוף מוגבל מאוד, גם השורשים לא מרחיקים לחדור. בארה״ב, לדוגמא, שרות היערות אוסר על נטיעת פיקוס זה בסביבה עירונית בגלל הנזקים הנגרמים למדרכות וכבישים.
הטוב ביותר היה לו יכולתם לשכנע את השכן לוותר לגמרי על הפיקוסים שלו. נראה שבעיניכם זו אפשרות קלושה. איננו מומחים לביוב אבל נראה לי שהבית לא חדש ומערכת הביוב שלו מבוססת על צנרת ופירים מבטון שהיו נהוגים פעם. אלה ידועים כבלתי עמידים כנגד שורשים אלימים. אם כן, אתם יכולים להשקיע פעם אחת בהחלפת מערכת הביוב למערכת המבוססת על צנרת פלסטיק אותה ניתן לאטום היטב. תתיעצו עם מומחה לביוב מאלה שכבר ביקרו אצלכם.
אפשרות אחרת (לא בדוקה) היא לבקש ממי שיבוא בפעם הבאה לפתור את הסתימה שתיווצר, לחשוף את כל השורשים המרכזיים שמגיעים לביוב לטווח של לפחות מטר מהסתימה. בקשו שכל שורש מרכזי כזה יוכנס לתוך בקבוק פלסטיק כמו אלה המשמשים לשיווק מים או משקאות מוגזים (אפשר לחתוך במידת הצורך כדי להרחיב את הפיה). את הבקבוק יש למלא בתמיסת ראונדאפ בריכוז 10-20%, וליצב אותו במקום כך שלא ישפך לאחר סגירת הקרקע. 2-3 בקבוקים כאלה שלתוכם הוכנסו שורשים עבים, עשויים להספיק כדי להזרים את הרעל לליבת העץ גורם הנזקים. אם כן, אזי להערכתי בתוך מספר שבועות עץ זה לא יהווה בעיה יותר. כמובן, שיש לידע את השכן שאם הוא לא יפעל לא תיוותר בידכם ברירה אלא לפעול להגנת השטח שלכם מנזקי השורשים. חשוב להתייעץ עם עו״ד לפני שאתם נוקטים בצעד כזה. יתכן שחוק עזר עירוני, או אחר, אוסר על הפעולה. עצתי היא שתבדקו תחילה את האפשרות להחליף את הצנרת לצנרת פלסטיק. אם יש לכם ביטוח נזקים לבית, בידקו גם את האפשרות לדרוש פיצוי על הנזקים וההוצאה הנדרשת. יתכן שחברת הביטוח, במקרה כזה, תתבע את השכנים בשמכם.

אני הייתי אולי כותב יותר או פחות אבל הייתי אומר אותו הדבר פחות או יותר.
תוספת קטנה ופחות אגרסיבית:יש היום יריעות מיוחדות למניעת חדירה של שורשים. מבוסס על כימיקל שמצוי ביריעה ופועל כ 10 שנים.
שורשונים שבאים במגע עימו צמיחתם נפסקת.כתבי באיגטרנט יריעות נגד שורשים וסביר שתקבלי פרוט. השם של המוצר לא זכור לי כרגע השם המסחרי אברר יותר מאוחר ואם אמצע אודיע לך.
גרטמן יואב
 
הודעות: 11297
הצטרף: 24 נובמבר 2008, 10:54

Re: שורשי פיקוס בביוב

הודעהעל ידי Keren » 03 יולי 2015, 22:18

תודה רבה על התשובה המפורטת.
כמה נתונים נוספים - הבית שלנו הוא בן כ 15 שנים, צנרת הביוב היא צנרת פלסטיק.
המרחק מקו הביוב אל עץ ההדרים הקרוב ביותר (אשכוליות) הוא כ 6-7 מטרים, כל עצי ההדרים הם די קטנים, ועץ הליצ'י הוא בן פחות משנה ומרוחק מקו הביוב כ-5 מטרים.
יריעה נגד שורשים - האם הכוונה היא לביו-בארייר? אם כן - ראיתי בכמה מקומות באינטרנט שמגבילים או אוסרים את השימוש בה עקב גילויים בשנים האחרונות על נזקים אפשריים לאדם ולסביבה.

מכיוון שהשכנים שלנו טוענים שזה לא הפיקוס התאילנדי שלהם ששולח שורשים אל הביוב שלנו, אז מאד מצאה חן בעינינו האפשרות שהצעת של הרעלת העץ דרך השורשים. האם אתה מכיר מישהו שאיתו אפשר יהיה לברר עד כמה האופציה הזו באמת יעילה? כמובן שלפני שנעשה את זה נדבר עם השכנים ונתייעץ עם עו"ד.

לאור מה שכתבת, כנראה שנבקש מהגנן שלנו לחפור מקו הביוב ולחפש את כיוון המקור של השורשים, ואז (בהנחה שנגלה שזה אכן הפיקוס של השכנים) נקרא לשכנים לבוא לראות בעצמם. אם הם עדיין יסרבו להרוג את העץ, אז ניידע אותם שאנחנו מתכננים להרעיל את שורשי העץ שנמצאים אצלנו בגינה. בהתאם להתייעצות עם עו"ד כמובן.

שוב תודה רבה.
קרן.
Keren
 
הודעות: 3
הצטרף: 01 יולי 2015, 07:52

Re: שורשי פיקוס בביוב

הודעהעל ידי Keren » 04 יולי 2015, 06:54

שאלה נוספת - האם זה בכלל יעזור שהשכנים יוציאו את הפיקוס התאילנדי שלהם, כאשר יש להם בחצר עוד 2 שורות של פיקוסי בנימינה לאורך הגדרות הרחוקות יותר מאיתנו (מרחק של כ 20-25 מטר מקו הביוב שלנו)?
האם זה לא יפתור את הבעיה לזמן קצר, אולי של מספר שנים, עד שיגיעו אלינו שורשי הפיקוסים האחרים?
האם יש פתרון יותר טוב, לטווח ארוך יותר? (בהנחה שאין שום סיכוי שהשכנים יסכימו להוציא את כל הפיקוסים בגינה שלהם)
Keren
 
הודעות: 3
הצטרף: 01 יולי 2015, 07:52

Re: שורשי פיקוס בביוב

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 04 יולי 2015, 19:54

תנהגו באותו אופן עם כל השורשים שתגלו. אל תצטמצמו בשניים-שלושה שורשים. כך תודאו פגיעה בכל פולש. אין לדעת מהיכן באו השורשים בלי להפוך את כל הקרקע בסביבה. מי ששולח שורשים יפגע. אגב, לא מן הנמנע שהעץ שבשורשיו טיפלתם לא יפגע כולו, אלא רק האגף שלו ששלח את השורשים לעברכם. מבחינתכם זה היינו הך ויש סיכוי טוב שהפגיעה תפסק. לשאלתך, לא ידוע לנו על מומחה כזה.
ש. כהן-סיון
 
הודעות: 1542
הצטרף: 25 נובמבר 2008, 11:44

Re: שורשי פיקוס בביוב

הודעהעל ידי אמנוןפור » 26 דצמבר 2016, 09:02

היכן ניתן להשיג ביו-בארייר, יריעה שתהייה אפקטיבית כנגד שורשי פיקוס בנימיני החודרים למערכת הביוב.

אמנון
אמנוןפור
 
הודעות: 1
הצטרף: 23 דצמבר 2016, 09:10

Re: שורשי פיקוס בביוב

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 27 דצמבר 2016, 08:43

אהרון ברגר, אגרונום
יועץ לגינון וחקלאות
טל. 44550882 05
נסה להתקשר עימו . בטוח שתשיג את היריעה אצלו.
גרטמן יואב
 
הודעות: 11297
הצטרף: 24 נובמבר 2008, 10:54


חזור אל פורום עצי נוי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו 2 אורחים