עזרה דחופה - עץ חולה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עזרה דחופה - עץ חולה

הודעהעל ידי אליק » 08 יולי 2011, 12:37

שלום,
מבקש את עזרת הפורום בהצלת עץ הגינה שלי.
העץ, אגון גמיש, בן 6 שנים, בגינה בהרצליה.
עד השבוע העץ היה במצב מצויין, ובשבוע האחרון עליו מתחילים להצהיב וליפול ונראה לי שתקפה אותו מחלה כי לא היו לנו בעיות השקייה לאחרונה.
אנא עזרכתם הדחופה לגבי דרכי טיפול בעץ (אין לי גנן, הגינה בטיפול עצמי).
תמונות העץ כרגע, מצורפות כ 3 קבצים.
תודה מראש,
אליק
קבצים מצורפים
P1040102.JPG
P1040100.JPG
P1040101.JPG
אליק

Re: עזרה דחופה - עץ חולה

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 08 יולי 2011, 16:30

העץ נתקף במחלה פטריתית. לא ניתן לומר באיזו מהן. יש רבות וחלקן קטלניות. פרוש בבקשה על ניר לבן שני עלים נגועים (לא כאלה שהתיבשו כבר לגמרי), כאשר עלה א' על פניו ושכנו ב' על גבו. צלם ברזולוציה גבוהה את הדף באופן כזה שהעלים יתפסו את כל שטח התמונה. צרף כאן וננסה לזהות את גורם המחלה. בינתיים, בדוק אם הגזע או הענפים נגועים על ידי חורים,כתמים, או שרף שופע מהם. במקביל הגבר השקיה ל-200 ליטר בשבוע, 100 ליטר כל 3 ימים.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי אליק » 08 יולי 2011, 18:22

תודה רבה,
מצרף תמונות. מקווה שתוכלו לעזור.
אליק
קבצים מצורפים
P1040109.jpg
P1040107.jpg
P1040103.jpg
אליק

הודעהעל ידי אליק » 08 יולי 2011, 18:23

ועוד תמונה אחת של העלים
אליק
קבצים מצורפים
P1040114.jpg
אליק

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 10 יולי 2011, 08:00

מהתמונות שצרפת איני מגיע להחלטה ברורה. כללית אין הרבה מזיקים ומחלות שהעץ סובל מהן. הוא רגיש מאוד לקרקע מוצפת לאורך זמן. חיב לקבל איוורור טוב לשורשיו אחרת מפתח סימפטומים של מחלות ריקבון השורש. יתכן וזו בעיתו אבל איני רואה סימנים נוספים מלבד המעין-חירכון שפוגע בעלים. העץ חיב שהקרקע תהיה מנוקזת היטב ואוורירית. אסור שתהיה דרוכה/דחוסה. נסה לעדור בזהירות מסביב את הקרקע הנוקשה וסלק את חיפוי המרצפות שבקירבתו. השקה רק כאשר האדמה מתייבשת עד לעומק של סמ', הוא מסוגל לעמוד היטב גם ביובש גדול מזה. אומנם בהרצליה, אבל האם הקרקע במקום כבדה ולא חולית כבדרך כלל באזור?

עוד מפגע בעץ הזה, ולא נראה לי שזה המקרה אצלך, היא רגישות לפטרית החילדון של ההדסיים. מולל עלה נגוע שעודנו חי בין אצבעותיך. האם האצבעות נצבעות בצבע חלודה. בכל מקרה הסר את הענפים היבשים וסלק את כל נשורת העלים מתחת לעץ. לאחר מכן רסס היטב את העץ בשעות הבוקר המוקדמות בתרסיס המכיל 1% קוסייד, או בורדזול, או קופרוקס. אלו מלחי נחושת יעילים מאוד כנגד מחלות של פטריות עלים ובעלי טווח פעולה רחב כנגד מגוון מחלות פטריתיות. החומרים אינם רעילים במובן הרגיל של חומרי הדברה סינטתיים. אלו מלחים אנאורגניים אך נהג בהם כמו בכל חומר הדברה אחר. את החומרים ניתן להשיג בחנויות לחקלאים, לא במשתלות. חזור על הריסוס אחת לשבועיים עד לעונת הגשמים ודווח לנו כאן על ההתקדמות. זכור לטפל בנושא האיוורור של הקרקע וההשקיה הנכונה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי אליק » 13 יולי 2011, 17:27

העץ מתדרדר במהירות, הרוב המוחלט של עליו מראים סימני התיבשות. יש פעולת חירום? בנתיים עדרתי את הקרקע מסביב שאכן היתה דחוסה.
דרך אגב, דבר חשוב ששכחנו לציין קודם הינו ששיח ברזילי הדור בוגר שהיה שתול בסמוך עבר תהליך דומה לפני מס' חודשים. שם לא שמנו לב בזמן והוא תוך זמן קצר התייבש ומת. זו לא היתה בעיית השקיה היות ויתר הצמחיה בסביבתו לא הראו סימני מצוקה כלשהיא.
דבר נוסף, האם לכתמים הלבנים שעל הגזע יש משמעות (מקרוב זה נראה כמו מין עובש בצבע לבן)

תודה,
יעל
אליק

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 13 יולי 2011, 22:16

על סמך הדיווח הנוסף נראה כי, למרבה הצער, העץ אכן נפגע על-ידי פטריה שוכנת קרקע ומתדרדר במהירות אל סופו. לצערי, אין דבר שאני יכול להציע לך שימנע את סופו של העץ. חלק מפטריות שוכנות קרקע אלה (יש רבות) הן קטלניות ביותר. מאחר וגם הברזילי שהיה שתול בסמיכות מקום הגיע לסוף דומה, עליכם להזהר ולא לשתול דבר באזור של הצמחים האלה אלא לאחר חיטוי הקרקע. את האגון צריך לעקור עם מקסימום שורשים ולהשמיד (הטוב ביותר לשרוף) כדי שלא יפיץ את המחלה. לשאלתך, הכתמים הלבנים בהחלט קשורים לפטריה שפגעה בשורשים. לא ניתן לאבחן אותם בוודאות דרך תמונות, אך לא מן הנמנע שאלו מהווים שלב בהתפתחות הפטריה עצמה.

זה הזמן לחטא את הקרקע מבלי להזדקק לרעלים קשים, על-ידי ביצוע חיטוי סולרי. אנא הקלידי בחלון החיפוש שתי מילים אלה ותגיעי לתאור התהליך שנתנו לא אחת בעבר. הקפידי להבא לשמור על קרקע מאווררת ולהשקות במשטר המתאים לסוג הקרקע.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי אליק » 14 יולי 2011, 07:17

כמה עצוב, העץ היה כ"כ מדהים.

בכל מקרה תודה רבה על הייעוץ אונליין. האם תוכלי להפנות אותי לאנשי מקצוע באזור (הרצליה) שיוכלו לעזור לי בטיפול שהצעת לקרקע ומניעת התפשטות המחלה... יש לי עוד שיחים נוספים בסמוך. אפשר למייל הבא: yael_es@modiin.muni.il
דרך אגב, האם לדעתך יש מניעה, לאחר הטיפול, לשוב ולשתול את אותו סוג עץ?

תודה מראש,
יעל
אליק

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 14 יולי 2011, 08:28

לצערי איני מכיר אנשי מקצוע בקירבתך. נסי לפנות לייעוץ, בענין זה, למשתלה קרובה אליך. אני סבור שאת יכולה לבצע את ההליך בעצמך, זה לא מסובך, וגם תחסכי על הוצאות לא ממש הכרחיות. אם החיטוי יעשה באופן הראוי, לא תהיה מניעה לשתול מחדש במקום את אותו עץ, או כל עץ. ברם, חיטוי לא מספיק יעורר את הבעיה מחדש ברגע בלתי צפוי. אחד מסוגי הפטריות שעליהן נופל החשד שלי, למרות שאיני מוצא כרגע סימוכין בכתב לכך שאגון רגיש לבני סוגן, הוא הסוג ורטיסיליום הגורם למחלה סופנית הקרויה בעברית דוררת. פטריות הורטיסיליום עלולות להשאר במצב רדום בקרקע, אם לא הושמדו, עד ל-15 שנה, והן מתעוררות לחיים ברגע שחודר לסביבתן פונדקאי מתאים. בהצלחה!
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי נוי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: damimi, damimi1, e9ad42, mtrjd ו 59 אורחים