פטריות על גזע הצאלון

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

פטריות על גזע הצאלון

הודעהעל ידי nophir1 » 01 ספטמבר 2010, 12:04

שלום רב,
בגינת ביתי צאלון בן 10, בשנתיים האחרונות יש ירידה משמעותית בלבלוב בקיץ והשנה לא הופיעה פריחה
לפני כחודשיים החלו לצמוח פטריות כמוצג בתצלומים, בתחילה לבנות ולאחר כך הופכות לחום כהה. כמו כן הגזע סובל מסדקים.
מה לדעתכם הבעיה? האם ישנו טיפול ומהו?
תודה
נעם
קבצים מצורפים
P1050808.JPG
P1050807.JPG
P1050806.JPG
nophir1

Re: פטריות על גזע הצאלון

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 01 ספטמבר 2010, 18:27

מה שאתה רואה על הגזע התחתון הם גופי הפרי של פטריה שוכנת קרקע. גופי הפרי מייצרים את המנבגים (גופיפים חומים שהם מעין "זרעים" של המחלקה הזו של צמחים פרימיטיביים). גופי הפרי בצורתם הזו מכונים "פטרית מדף". גוף פרי בשל, חום, הוא כזה שנמצא בעיצומו של ייצור ושיחרור מנבגים. נראה שגם העץ שלך נפגע על-ידי הפטריה גנודרמה לוסידיום. בדרך כלל, בסביבת הבית זו פטריה קטלנית והעץ ידעך אל מותו בשלבים. אני ממליץ לך לקרוא את חילופי הדברים עם שני שואלים בימים האחרונים אשר גם אצלם, ככל הנראה, נטפלה פטריה זו לצאלון. בפרט, שים לב לשאלתה של טריקולורית מלפני יום. היא שואלת לגבי שימוש בחומר ההדברה בוויסטין. זהו חומר שמוגש בהגמעה או בריסוס עלוותי. פעילותו מבוססת על חסימת צינוריות בגוף הפרי היכן שמנבגים נוצרים, ובאופן זה מושמדת הפטריה. לי אישית אין ניסיון בשימוש בחומר הזה. בנוסף, אני מנוע מלהמליץ לך עליו לשימוש בסביבת הבית מהיותו חומר רעיל המחייב זהירות וידע בשימוש בו. אני משאיר לשיקולך אם ללמוד את הנושא. אני ממליץ שתתייעץ במקום המכירה של החומר ואולי ייעצו לך אם אכן להזמין מדביר בעל רישיון לשימוש בחומרים כאלה. בכל מקרה, הגמעה היא דרך בטוחה יותר לשימוש מריסוס למי שאינו מיומן.
בהצלחה ושנה טובה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי nophir1 » 01 ספטמבר 2010, 23:14

תודה רבה ושנה טובה
נעם
nophir1

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 02 ספטמבר 2010, 09:46

בהצלחה ושנה טובה
גרטמן יואב

הודעהעל ידי Rbazak » 31 אוגוסט 2014, 13:48

גם עלה אלון שלי נוצרו פטריות בסמוך לגזע . כל זה קרה אחרי שהיתה לנו בעיה עם ההשקיה וכשהוא לא לבלב השנה ובדקנו, גילינו שהיה נתק בהשקיה. האם המצב ״אבוד״ או שיש סיכוי שהעץ יתאושש? מצרפת תמונה של העץ כפי שהוא נראה היום ושל הפטריות. אגב ,אנחנו מסירים בכל פעם את הפטריות והן גדלות שוב. הרבה תודה. רותי
Rbazak

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 31 אוגוסט 2014, 14:28

שלום לך:

מהטקסט שהוספת לא ברור אם מדובר בעץ אלון, או שמא בצאלון. סוג הפטריה זהה בשני המקרים אך מינן שונה. ההבדל בין העצים מוביל גם להבדל באורך החיים של העץ הפגוע. צאלון גוסס אל מותו בתוך 6-24 חודשים; אלון עמיד יותר וימשיך לדעוך לאיטו במשך 5-8 שנים. עם זאת, הסכנה היא בענפים שמתיבשים, נשברים ברוח ועלולים לנחות על ראשם של מי שנמצאים תחת העץ או בקירבתו. ממליץ לעקוב מקרוב וכאשר העץ יאבד יותר מחיותו יש להסיר אותו לפני שיגרום נזק. במקרה הזה עדיף מוקדם על מאוחר. אין למעשה טיפול יעיל כנגד הפטריה הגורמת לריקבון השורשים וצוואר השורש. כפי שהסברתי לעיל לפני מספר שנים, ״המדף״ שאת רואה הוא רק גוף הפרי של הפטריה. גוף הפרי מקביל, נאמר, לפרי של עץ מאכל בעוד הפטריה מקבילה לעץ המאכל עצמו. הפטריה עצמה אינה אלא רשת סבוכה של קורים (״חוטים״ דקיקים) הפרושה לרוחב ולעומק הקרקע בטווחים לא קטנים. בלתי אפשרי כמעט להשמיד רשת קורים זו. היא מתחסלת רק כאשר אין לה יותר בסביבה רקב אורגני המשמש לה מזון, תהליך העשוי לארוך שנים.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי Rbazak » 31 אוגוסט 2014, 16:02

תודה על התשובה . מדובר בצאלון . אם אני מבינה נכון , אין תרופה נגד הפטרייה וזו מלחמה אבודה? או שיש משהו שכדאי לנסות?
הרבה תודה
רותי
Rbazak

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 31 אוגוסט 2014, 19:37

לא, לך אין מה לעשות. לעצים מערכת עצמית למלחמה בגורמי מחלות ובמקרים רבים הם מצילים את עצמם (אחרת, הרי, לא היו נותרים עצים בעולם כאשר הם כל העת חשופים למזיקים ומחלות), אלא שכנגד פטריה זו גם העצים לא מצליחים להתמודד בהצלחה. אני כותב לך דברים אלה כדי לציין כי לעיתים רחוקות קורים ״ניסים״. הסיכוי נמוך אבל קים, מאידך אל תתאכזבי אם תראי את העץ הולך ודועך. זה המסלול היותר סביר עבורו. אם יחיה עדיין בקיץ הבא אבל לא יפרח, עצתי היא לסלקו אז, אם לא קודם לכן.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי Rbazak » 31 אוגוסט 2014, 21:35

הרבה תודה והלואי ויקרה נס
Rbazak

חזור אל פורום עצי נוי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 18 אורחים