הצהבת עלים בצאלון

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

הצהבת עלים בצאלון

הודעהעל ידי ofirso » 26 אוגוסט 2010, 20:52

שלום לכל החברים,

לפני שנתיים שתלתי בגינתי בראש הנקרה עץ צאלון. בכל שנה, בחודשי הקייץ, חוזרת על עצמה תופעה שאיני מבין את סיבתה - הצהבה מסיבית של עלים ונשירתם (כנראה הם העלעלים ולא העלים - אני מניח שאני טועה במינוח - בכל אופן הם העלים הקטנטנים של העץ). אנסה לספק כמה שיותר נתונים, וגם תמונות, ע"מ להקל במציאת פיתרון:

1. המקום - ראש הנקרה, מפנה דרומי, חשוף לשמש ורוחות שרב.
2. מקום השתילה - במדשאה, מוקף בגומה בקוטר של כ 2 וחצי מטר.
3. שיטת השקייה - מושקה רק ע"י הממטירות של הדשא - 25 דקות, 4 ממטירים בכל פינה במדשאה - פעם בשבוע. אני יודע שמייד תתנפלו עלי ותגידו שחייבים להשקות יותר - אבל שימו לב : הדשא מסביב לעץ ירוק ובריא.... הקרקע היא קרקע כבדה מאוד (בעומק כחצי מטר), ומתחתיה שכבת קרקע לבנה מאוד החוסמת מים. בעבר היה במקום זה עץ סיגלון, אשר בנוסף להשקיה מהדשא קיבל השקיה בטיפטוף, והוא מת מעודף מים - בוודאות - כאשר חפרתי להוציא את שרידיו גיליתי כי עומק הקרקע בוצי ... בנוסף, בקרבת מקום - כ 100 מטרים מעץ זה - (בגינות של השכנים...) - שתולים עצים דומים אשר מושקים אף הם באותה הצורה (השקיית הדשא בלבד, ללא השקיית עזר) והם משגשגים וגדלים מהר מאוד, בקצב מעורר השתאות.
למרות האמור לעיל, גם לשכן אחר ברחוב תופעה דומה של הצהבת עלים בעץ צאלון צעיר יותר מעץ זה.
4. כל שנה, העץ מלבלב לאחר השלכת, וצומח בקצב מהיר עד לחודש יוני - אז מתחילות הצרות... תופעת ההצהבה מתרחש רק בחודשים יוני - אוגוסט. פשוט מאוד - קמים בבוקר - ניגשים אל העץ - ורואים כי בין 25% ל 30% מהעלים צהובים. כעבור יום או לאחר שנושבת רוח הם נופלים - והעץ נראה דליל ומסכן...
5. למרות האמור לעיל העץ מוסיף כל העת להצמיח עלים וענפים חדשים ואף פורח בכמה ענפים.
6. ההצהבה מתרחשת גם בעלים הצעירים, גם כאילו שהחלו ללבלב רק לפני מספר ימים.
7. ניסיתי ככל הניתן למצוא קשר בים הצהבת העלים וליום בו הממטרות משקות את הדשא - אך לא מצאתי קשר מובהק.
8. אני מפחד מאוד להשקות יותר (אני מניח שזה מה שתמליצו) מאחר וכבר חוויתי במקום זה אובדן של עץ לאחר שהיה בן שלוש ומת ממנה של השקיית יתר...
9. הגזע והענפים נקיים ממזיקים וחורים.
10. דישון - המדשאה "מדושנת" פעם בחודשים במקסגרד, וחלק מהדשן כמובן מגיע גם לעץ.
11. השערה שלי - אולי, מאחר וכן מדובר בחוסר מים, עדיף לשנות את משטר ההשקיה לפעמים בשבוע למשך 10 דקות (ע"מ לא לגרום לקרקע בוצית בעומק ולרקבון), יתכן כי הקרקע העליונה מתייבשת החרי יומים שלושה ואין מספיק לחות לימים הנותרים עד להשקייה הבאה.. הבנתי כי שרשי הצאלון רדודים ואולי הם יוכלו לקלוט את המים ביעילות, כאשר הוא יושקה יותר פעמים למשך פחות זמן...

אשמח מאוד לשמוע עצות.
תודה רבה,

אופיר
קבצים מצורפים
33.jpg
22.jpg
1.jpg
ofirso

Re: הצהבת עלים בצאלון

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 26 אוגוסט 2010, 22:27

על פי תאורך והתמונות המצורפות, לא מדובר במחסור במים למרות שהשקית דשא אינה הולמת צרכי עצים בדרך כלל. על סמך דבריך על מבנה השכבות בקרקע, נראה שאיכשהו נאגרות כמויות מים מספיקות, ואולי אף גבוהות מהדרוש (מי גשמים?) באזור בית השורשים של העץ. קשה לאבחן את המצב בדרך זו אך דבר אחד ברור, שגית כאשר שתלת את הצאלון במקום בו מת לך קודם הסיגלון. הסיגלון לא מת ישירות מעודף מים אלא מתולדתם, קרי: התפתחה בקרקע מחלה פטריתית שגורמת לריקבון השורש. אפשרות סבירה לזיהוי היא הפטריה Ganoderma lucidum, או אולי קרובה שלה. את הקרקע היה עליך לחטא לפני שתילה חוזרת של עצים במקום. הסימפטומים שרואים על עלוות הצאלון בתמונות המצורפות אכן מתאימים למתקפה של פטרית הגנודרמה. האם מאז השתילה הבחנת בהופעת גוף פרי של הפטריה על הגזע בסמיכות לקרקע? או על שורש חשוף כלשהו? אם כן, הזיהוי מובטח. אם לא הבחנת, עדיין זה לא פוסל את האפשרות. מכל מקום העץ שלך חולה ואני לא רואה אפשרות שהוא ישוב לאיתנו אלא להיפך. הוא עשוי למשוך עוד שנה-שנתיים ובסופו של דבר הוא יגסוס וימות. אמת, העצים לא מוותרים בקלות לגורמי המחלות ומנסים להאבק בהם בשיטותיהם. לכן הדעיכה האיטית. לעיתים רחוקות עץ מצליח בכל זאת להשתקם ולחזור לאיתנו. הסיכוי לכך קטן אבל לא אפסי. אם אתה רוצה לעזור לו, הרחק ממנו עודפי מים, בוודאי דאג לכך שלא יקוו מים בגומה, וקווה לטוב. אין טיפול הדברתי כנגד פטריה זו. אני מעונין לראות תמונת תקריב של תחתית הגזע, בפרט האזור הסמוך לפני הקרקע. אולי אפילו אחרי שתנקה שכבה מהקרקע מסביב לגזע.
ש. כהן-סיון

Re: הצהבת עלים בצאלון

הודעהעל ידי ofirso » 27 אוגוסט 2010, 19:48

ש. כהן-סיוון שלום,

תודה רבה על התגובה, אני אנסה לצלם את תחתית הגזע ולחשוף מעט את השורשים.
אשלח תמונה בהקדם.
שוב תודה,

אופיר
ofirso

חזור אל פורום עצי נוי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], damimi, damimi1, e9ad42, mtrjd ו 67 אורחים