כתמים חומים על העלים פנימיים של אלון תבור

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

כתמים חומים על העלים פנימיים של אלון תבור

הודעהעל ידי flash_os » 10 אוגוסט 2010, 19:28

מצרף תמונה של עלים הבעייתיים של אלון תבור שלי.
אני מדגיש, שעלים כאלו יש רק באזור הפנימי של העץ הצעיר (בן שנתיים).
אני חושב שזה כוויות שמש חזקה, כי הוא גדל בשמש ישירה ללא צל בכלל.

http://a.imageshack.us/img299/6564/img1276k.jpg
(1.3MB)
flash_os

Re: כתמים חומים על העלים פנימיים של אלון תבור

הודעהעל ידי flash_os » 10 אוגוסט 2010, 20:36

flash_os

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 10 אוגוסט 2010, 22:22

כפי שכבר מסרתי לך באתר "צמחית ישראל ברשת", אין כמעט תופעה כזו של עלים הנצרבים בשמש בסביבתם הטבעית. יש יוצאים מכלל זה. לדוגמא, שתילונים המתפתחים בחממה אם נוציא אותם לשמש בבת אחת, כמות קרינת ה-uv שתכה בהם בבת אחת תגרום נזק שלפעמים יהיה בלתי הפיך (בחממה הם רואים הרבה פחות קרינה כזו ולכן אינם מחוסנים טוב ממנה). קרוב למצב זה הוא מצבם של עלים שזה עתה פקעו מניצנים. לכן, טעות בידך לדבר על כך שעלים צעירים "מתבשלים" יותר לאט. נהפוך הוא!

הפגיעה בעץ שלך היא ככל הנראה פטריתית. איני יכול לציין שם של פתוגן על סמך המידע הקים אבל המופע אופייני לפגיעה כזו. כנגד פגיעה של פטריות אפשר להשתמש בחומר הדברה בעל טווח פעולה רחב (כלומר, כזה הפועל נגד הרבה מיני גורמי מחלוה פטריתיים ולפעמים אף כנגד בקטריות אם-כי בפחות הצלחה). למרבה המזל, בין החומרים היותר מוצלחים המוכרים לנו לטיפול במחלות פטריתיות, נמצאת קבוצה שלמה של חומרים ממקור אנאורגני טבעי, קבוצת מלחי הנחושת. הרעילות שלה נמוכה יחסית לחומרי הדברה סינטטיים (לא לבלוע! אבל מגע אקראי בעור לא יזיק ובלבד שנשטוף היטב במים). נסה להשיג אחד החומרים ששמם המסחרי הוא קוסייד, קופרוקס, מרק בורדו, בורדזול, קפטן ויש עוד רבים. חומרים אלה לא נמכרים במשתלות משום מה, למרות שהם כמעט לא רעילים. ניתן להשיגם בחנויות לחקלאי. הכן תמיסה של חומר כזה במים בריכוז של 1% ורסס היטב את העץ כאשר אתה מקפיד להרטיב את העלווה משני צדדיה. חזור על הפעולה אחת לשבועיים עד בא עונת הגשמים, וחדש את הריסוס אחת לשבוע באביב במהלך חודש אפריל. לרסס בשעות הבוקר המוקדמות. בינתיים, אסוף והרחק לאשפה את כל העלים הנושרים מהעץ. הגבר את ההשקיה ותן לעץ לא פחות מ-100 ליטר מים בכל שבוע. רצוי להגיש את המים בטיפטוף איטי, במשך 4 שעות לפחות. בכל מקרה לא להתיז מים על עלוות העץ הזה, ובכלל עלוות צמחים. עלים רטובים משמשים מצע טוב להתישבות פטריות המצויות תדיר באוויר.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי flash_os » 10 אוגוסט 2010, 23:41

תודה רבה.
איפה ניתן לרכוש תכשירים הנ"ל באזור קרית גת, כי אני לא מכיר חנויות לחקלאי?
על איזה תכשיר ספציפי אתה ממליץ בחום?
השקיה שלו תמיד הייתה על ידי טפטפות. על כמות המים אני לא יכול לשלוט כי הוא נמצע בחורשה שבה עיריה שולטת על כמות מים בטפטפות.
flash_os

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 11 אוגוסט 2010, 03:43

אין מומלץ במיוחד בין החומרים שהוזכרו.לרוב לא נמכרים אצלנו,או במשתלות רגילות אחרות. מי שתשיג מאלו,עשוי לעשות את העבודה היטב.אנו השתמשנו הרבה דווקא במרק בורדו.כיום לא בטוח שתשיג אותו בחנויות לחקלאי. בטח שלא אצלנו לצערי.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 11 אוגוסט 2010, 05:32

ניתן להשיג חומרים אלה בין היתר בחנויות ה"גרעין". חנות כזו מצויה באזור תעשיה צפוני של יבנה. אם זה רחוק מדי עבורך, שאל במשתלה קרובה היכן יש חנות קרובה לחקלאי. האזור שלך מלא במושבים פעילים. חנויות כאלו קימות בתוך המושבים, בדרך כלל אחת בכל קבוצת מושבים. הכנס לאחד המושבים, דוגמת לכיש, ושאל שם את מי שתפגוש היכן יש חנות קרובה כזו.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי טריקולורית » 11 אוגוסט 2010, 14:28

הנה קישור לסניפי הגרעין בדרום:

http://www.hagarin.co.il/he/home/shops/01/

יש להם באשקלון, באר שבע, מושב לכיש ועוד.

יש להם קוצייד KOCIDE והוא מצוין לפטריות מניסיוני.
טריקולורית

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 12 אוגוסט 2010, 07:45

לסיום אני רוצה לציין שהתופעה נפוצה ביערות אלון התבור בארץ ובסביבה שלכם. העצים שורדים את הבעיה ללא קשיים מיותרים. לוקח על עצמי המלצה אישית: לא לטפל ולתת לטבע לטפל בבעיה. השקיה סדירה ולא מועטה מידי והעץ יתגבר. גדלנו המשתלה עשרות אלפי עצי אלון תבור בעבר.(אולי יותר).מעולם לא ריססנו אותם בשום חומר.לא נגד מחלות=פטריות ולא נגד מזיקים.שהו במשתלה לפעמים עד 5 שנים.לאלון תבור מערכת שורשים ע"פ השטח ולא חודרת יותר מידי למעמקים. לכן זקוק להשקיה מסביב לצמחולא רק ליד הגזע.
גרטמן יואב

חזור אל פורום עצי נוי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: damimi, damimi1, e9ad42, mtrjd ו 50 אורחים