עץ אלון חולה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עץ אלון חולה

הודעהעל ידי viki » 08 אוגוסט 2010, 14:06

שלום,
יש לנו בחצר עץ אלון ארוך עוקצים. הוא נראה חולה, אני מצרפת את התמונה. בבקשה תעזרו -- למה זה קרה ומה לעשות?
תודה רבה, ויקי.
קבצים מצורפים
DSC01816.JPG
viki

Re: עץ אלון חולה

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 08 אוגוסט 2010, 20:06

לשאלתך, איני יכול לומר מדוע ואיך זה קרה אבל העץ חולה מאוד. מתמונה כזו בלתי אפשרי כמעט לאבחן את גורם המחלה בוודאות, אבל זו נראית לי פגיעה פטריתית הגורמת לחסימת צינורות ההולכה של נוזלים וחומרי מזון. המחסור באלה גורם לעלה להתחיל לאבד את צבעו הירוק כשהכיוון הוא משפת העלה תחילה אל עבר מרכז העלה. בשלב הראשון הצבע הירוק (כלורופיל) אובד והעלה מלבין. לאחר מכן הוא מצהיב או משחים ונושר לארץ. בדרך הוא עשוי גם להתגלגל/להסתלסל. האם את מבחינה בכל הסימפטומים האלה? אם כן, יתכן שהעץ נפגע על ידי הפטריה Ceratocystis fagacearum. אם אכן זהו הפתוגן, אין תקנה לעץ והוא ימות בתוך זמן קצר יחסית. אלונים רגישים מאוד לגורמי מחלות כאלה וכאשר הם נפגעים, כפי שניתן לראות בתמונה שצרפת, הם מתים בתוך זמן קצר. בכל זאת ספרי לנו בן כמה העץ ומתי הבחנת בפגיעה לראשונה. חשוב שתנסי לוודא אם הסימפטומים שרשמתי לך למעלה אכן קיימים כולם בעלוות העץ. אם כן, חשוב מאוד יהיה להשמיד את העץ בהקדם האפשרי. אם הסימפטומים אינם כפי שציינתי, צלמי וצרפי כאן מספר עלים במופע/דרגת פגיעה שונה וננסה להמשיך את האיבחון. אנמא בדקי גם אם יש ענפים, או זמורות, שעליהם נשרו כבר ברובם, או כולם.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי viki » 09 אוגוסט 2010, 20:37

תודה רבה על התשובה.
שתלנו את העץ כלפני 3 שנים ואז הוא כבר היה בן כמה שנים. שמתי לב על המחלה כלפני חודש-חודשיים. לגבי הסימפטומים -- אני לא בטוחה לגבי הכיוון שבו העלה מאבד את הצבע. אני מצרפת את התמונות של העלים בשלבים השונים של המחלה. שאר הסימפטומים קיימים.
לא מצאתי ענפים או זמורות, שעליהם נשרו כבר ברובם.
האים המסקנה עדיין שצריך להשמיד את העץ? מה הכוונה ב"להשמיד" -- האים צריך לעשות משהוא מיחד ולא סתם לכרות את העץ? האים העץ יכול להדביק עצים אחרים (בסביבו נמצאים עצי הדר ודקל)?
קבצים מצורפים
DSC01825.JPG
מבט מלמעלה
DSC01823.JPG
מבט מלמעלה
DSC01821.JPG
מבט מלמעלה
viki

הודעהעל ידי viki » 09 אוגוסט 2010, 20:42

עוד תמונות
קבצים מצורפים
DSC01830.JPG
מבט מלמטה
DSC01824.JPG
מבט מלמעלה
DSC01828.JPG
מבט מלמעלה
viki

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 09 אוגוסט 2010, 21:37

שלום לך:
כפי שציינתי לעיל, אין ביטחון מלא בזהותו של הפתוגן אלא אם כן עורכים בדיקות מעבדה. התמונה הראשונה שצרפת היום עלולה להעיד על פתוגן עוד יותר קשה, פטריה האחראית לתופעה באלונים (לא רק) הקרויה "סינדרום המוות הפתאומי". יחד עם זאת, מאחר שאין אלונים נוספים בסביבה (הדרים לא רגישים לגורמי מחלה אלה) את יכולה לנסות לעקוב אחרי ההתפתחויות לפני שנגיע למסקנה שצריך להשמיד את העץ. להשמיד, אגב, פרושו לכרות את העץ עד ממש לציצת שורשיו ולשרוף הכל באש, או למצער להרחיק למזבלה רחוקה אם שריפתו באש אינה פרקטית מבחינתך. יש סיכוי קטן מאוד שהעץ יצליח להתאושש ממצבו הנוכחי. אם את רוצה לבחון סיכוי זה, הקפידי לאסוף את העלים הנגועים - הן אלה שעל העץ והן כל עלה שנושר לקרקע - לתוך שקית ניילון. קישרי את השקיות והרחיקי לאשפה. העץ יהיה בהמשך הסתיו בשלכת. אם יתאושש תראי זאת באביב הבא. כפי שציינתי כבר, לי תוצאה זו נראית רחוקה. אם המסקנה תהיה שיש להשמיד את העץ, אל תשתלו דבר במקום בו הוא נמצא, אלא לאחר חיטוי הקרקע.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי viki » 10 אוגוסט 2010, 09:14

שלום,
תודה רבה על התשובה.
זה לא נראה לי מציאותי לאסוף את כל העלים הנגועים מכיוון שכולם כבר נגועים והעץ מספיק גבוהה.
לגבי חיטוי הקרקע -- איך עושים את זה, האים מוכרים ביגור חומרים בשביל החוטי?
תודה רבה.
ויקי.
viki

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 10 אוגוסט 2010, 11:08

חיטוי הקרקע הידידותי ביותר הוא חיטוי סולרי. לא מצריך חומרים כלל, מלבד יריעת ניילון עבה כזו שתעמוד היטב בתלאות התהליך, רצוי שחורה. מקלטרים את הקרקע במקום ומשתדלים להרחיק כמה שיותר משורשי העץ. מניחים את היריעה כך שתבלוט לפחות מטר אל מחוץ להיטל שהיה למופע העץ על הקרקע (תחום הצל כאשר השמש ישר מעל לראש). מעגנים את היריעה באבנים כבדות מסביב. משאירים אותה במצב זה לפחות במשך חודשיים של שיא הקיץ. לפחות יולי ואוגוסט. רצוי מאמצע יוני עד אמצע ספטמבר. קרני השמש הפוגעות ונבלעות ביריעה השחורה מעלות את הטמפ' בקרקע לדרגה גבוהה בה מושמדים כל הפתוגנים המצויים בה.

אם את עדיין מעונינת לתת לעץ צ'אנס, את יכולה להסתפק באיסוף כל העלווה הנושרת לארץ, עתה ובמהלך הסתיו. הסיכוי לשיקום נראה לי קטן מאוד, אבל שמעתי שלפעמים קורים ניסים.

בכל מקרה אני מאחל לך הצלחה, כך או אחרת.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי viki » 12 אוגוסט 2010, 18:12

תודה רבה על ההסברים.
אנחנו חושבים על השמדת העץ בשבועות הקרובים. האם הבנתי אותך נכון שכבר לא נספיק לעשות את החיטוי עכשיו ונצטרך לחכות לקיץ הבא?
האם כדאי להניח את היריעה כבר עכשיו או לחכות לתחילת הקיץ הבא? האים יש שיטות אחרות לחיטוי הקרקע (כדי לא לחכות שנה)?
תודה רבה.
ויקי.
viki

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 12 אוגוסט 2010, 21:09

נכון. הקיץ הנוכחי כבר בדרך החוצה, גם אם החום ובעיקר הלחות במישור החוף לא מצביעים על כך עדיין. המתינו לקיץ הבא. יש דרכים כימיות רעילות ביותר. הן לא מומלצות לסביבת הבית ובכל מקרה מחייבות ביצוע על ידי מי שיש לו רישיון מיוחד לכך. אל תחשבו על כך אפילו. החומרים הם מהרעילים ביותר שיש. המצינו עם היריעה עד לקיץ הבא.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי viki » 18 אוגוסט 2010, 08:23

תודה רבה על העזרה, ועל ההסברים המפורטים!
viki

חזור אל פורום עצי נוי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: damimi, damimi1, e9ad42 ו 91 אורחים