שכפול/ייחר עץ ברוש

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

שכפול/ייחר עץ ברוש

הודעהעל ידי דגנית » 25 נובמבר 2009, 12:25

שלום רב,

בגינתו של אחד משכני קיים עץ ברוש יפה וחסון שברצוני לשכפלו. מהי הדרך הטובה ביותר לשכפל ברוש ומה הזמן המתאים ביותר?

בברכה,
דגנית
דגנית

Re: שכפול/ייחר עץ ברוש

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 25 נובמבר 2009, 18:37

הכנת ייחרוים מברוש אינה מלאכה קלה למי שאינו מיומן. אין הכרח כלל שהעתק מהברוש הנראה לך חסון יהיה גם הוא "חסון". פגיעה של מזיקים וגורמי מחלות אין לה דבר עם מופע "חסון". בעיקר הדבר נובע מטיפול נכון, קרי: דישון והשקיה נכונים. באשר ליופי, אינך מראה לנו תמונה של הברוש המיוחד בעיניך, אך זני ברוש שונים יהיו תדיר זהים במופעם בקרוב טוב, אם טופלו באופן ראוי. מכל זאת עליך להבין שאם תרכשי לך שתיל בריא של אותו זן, אין כל סיבה שלא יגדל גם אצלך ברוש "יפה וחסון". ברם, אם חשקה נפשך להכין יחורים מהנ"ל, זה אפשרי אבל סיכויי ההצלחה לא ברורים אם אינך מקצוענית בתחום. ההשרשה ארוכה ואורכת כארבעה חודשים. את הייחור צריך לבחור מענפים מתאימים בשליש התחתון של הנוף ואחרי טיפול ראשוני צריך לצננם בטמפ' של 4 מעלות במשך חודש. לאחר מכן צריך לטבול את הקטע המיועד להשרשה בהורמון אוקסין ורק אז לשתול במצע מאוורר היטב ולשמור על לחות מתאימה ומקום קריר. את כל התהליך הזה יש לבצע בחודש ינואר. כאמור, סיכויי ההצלחה לא ברורים אם אין לך ניסיון קודם. אם תחילטי לגשת למשימה, הכיני לפחות 10 ייחורים כדי להגביר את סיכויי ההצלחה. שובי לכאן בינואר ונפרט מעט יותר מה עליך לעשות אם תחליטי לצאת לדרך.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי דגנית » 26 נובמבר 2009, 09:33

תודה על תגובתך. באמת נשמע מסובך. התנסיתי כבר בברושים מזן מסויים שנקנו במשתלה, אבל התברר בבגרותם שהם מזן אחר לגמרי. למרות שעברו מספר שנים כמובן שפניתי למשתלה והם עשו בירור שבסיכומו נמסר לי שהמשתלה עצמה לא גידלה את הברושים אלא הזמינה אותם בכלל ממשתלה אחרת שבה כנראה "התאילנדי" התבלבל...
לדעתי בגלל שהביקוש הוא לא גדול מידי לכן פשוט אין הקפדה על זני ברושים מבוררים, וכשלקוח מבקש זן מסויים שלא נמצא אז "מגיירים" זן אחר לזן המבוקש.. גם לאחרונה כשהזמנתי זן מסויים רק לאחר שבקשתי להתחייבות בכתב שאכן מדובר בזן המבוקש התברר לי שזה בכלל זן שער-הגיא ולא סנטה קטרינה... אבל כמו שנאמר לי במשתלה "זה אותו הדבר"...

למרות מורכבות התהליך אני אאלץ לתת לו סיכוי. אנסה ללמוד עוד על הנושא.

תודה
דגנית

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 26 נובמבר 2009, 13:41

מה שאת מתארת נשמע, לצערי, מוכר למדי. סוחרים, מה לעשות?, תמיד ינסו לעשות עוד כמה פרוטות על חשבון קונים תמימים בהנחה שההבדלים לא עד כדי כך משמעותיים. כאן ביגור אנחנו מקפידים מאוד שדברים כאלה לא יקרו, ואם קורה לפעמים - כולם בני אדם ומועדים לכשלונות - זה רק בתום לב והמשתלה תמיד תציע החלפה. אני מעודד אותך להמשיך לעמוד על זכויותיך, וכמובן טוב שהחלטת ללמוד את הנושא לפני שאת ניגשת להכנת ייחורים. בהצלחה!
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי נוי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 3 אורחים