עץ הסתרה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

עץ הסתרה

הודעהעל ידי הראלים » 04 אוקטובר 2009, 18:15

שלום רב,
א. אנו מחפשים עץ הסתרה, ירוק עד, שהנוף העליון שלו כ 2.5 מ' וגובהו כ 3.5מ'. על הנוף להיות בקצהו העליון שכן עליו להסתיר את ה 2.5מטר העליונים בלבד.
חשבנו על מילה ירוק עד, מכנף נאה, קטרוסיט ואלביציה צהובה. אך אף אחד מהם אינו עונה ממש על ההגדרה שלנו. חשוב לציין שאנו מעוניינים לקנות עץ בוגר שכבר בעתיד הקרוב יסתיר את המראות שאינם רצויים. האם יש לך עץ מסוים להמליץ עליו, שעונה על ההגדרות?

ב. בגינתינו קיים עץ פקאן עתיק יומין, ענק (קוטר נוף כ 7 מ', גובה כ 7 מ'). בעוד מספר שנים נאלץ להרים את הקרקע ב 2.5 מטר. עקב כך "יקבר" חלק נכבד מהגזע. התייעצנו עם 3 בעלי מקצוע וקיבלנו 3 דעות שונות! 1- יש לעשות לגזע מעין ערוגה מלאה בחצץ כדי שיוכל להמשיך לנשום. 2- אין שום בעיה למלא באדמה מסביב לגזע והוא ימשיך לחיות ללא כל הפרעה. 3- אין סיכוי שהוא ישרוד, לא משנה מה נעשה. מה דעתך?

תודה על העזרה..
הראלים

Re: עץ הסתרה

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 05 אוקטובר 2009, 05:49

לגבי הפקאן ,אני תומף בברירה מס' שלוש.. או לעקור ולשתול מחדש. אבל תאכלו קודם אגוזים עוד שנתיים ואז נלזור לענין. לגבי עץ הסתרה:מכנף נאה ואלביציה צהובה הם עצים נשירים לפחות בארצנו. קתרוסית ,מצוינת מבחינת היותה ירוקת עד. מילה ירוקת עד,אינה תמיד כל כך ירוקת עד. אבל חשוב מכל,עץ ירוק עד לא מומלץ על ידינו,אפילו למטרות הסתרה. אני ממליץ על פנסית. נשירה בחורף לזמן קצר יחסית. ענפים סבוכים יספיקו לכן בחורף. עומד טוב מהאחרים(אולי גם הקתרוסית) בדרישות גודל העץ. בעונות הקריטיות,קיץ אביב וסתיו ,ימלא את הבקשות המבוקשות שלכם.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 05 אוקטובר 2009, 07:54

תמהני על המלצתו של חברי יואב. נראה לי שלא קרא בעיון את שאלתך, ובפרט את המידות שאת מציינת. פנסית דו-נוצתית (Koelreuteria bipinnata) היא עץ גדול על-פי המקובל בארץ. מגיעה לגבהים של 10-15מ' ולרוחב נוף של 6-10מ'. כל האפשרויות האחרות שהעלית גרועות באותה מידה. למעשה את מבקשת, ואינך יחידה בכך, דברים בלתי אפשריים. אומנם מספר מיני הצומח בעולם הוא מעל למליון, אך זהו מספר קטן מאוד אם המטרה היא לבחור ממנו מופע מדויק לפי הגחמה או הצורך שלנו. עץ בגובה 3.5 מ' בדיוק, וכזה שרוחב הנוף העליון שלו הוא בדיוק 2.5מ', לא קים במציאות. הטוב ביותר שאפשר לעשות במקרים כשלך הוא לבחור עץ הקרוב במידותיו לנדרש, ואם אנחנו עד כדי כך סגורים על מבנה גיאומטרי נוקשה, נואיל בבקשה ונגזום את הצמח לפי דרישותינו. מהמשפט האחרונה את כבר יכולה להבין שאחת האפשרויות העומדות לרשותך הוא שימוש בפיקוס בנימינה המשמש תדיר ליצירת גדרות חיות מעוצבות בצורות גיאומטריות שונות. אלא שאני כותב זאת באי-נחת רבה כיון שפיקוס, כל פיקוס, הוא צמח אלים מאוד ואם בקרבת מקום יש קוי ביוב ומים, או קירות חלשים, סופם להפגע על ידי שורשי העץ. אם אני מתאמץ לחשוב על חלופה ראויה, כל שעולה בראשי כעת היא רק רוביניה בת-שיטה כדורית (Robinia pseudoacacia 'Umbraculifera'). זהו העץ הקרוב ביותר במופעו הטבעי ובמימדיו למה שאת מבקשת. גובהו בבגרות 3-4מ' ורוחב הנוף הכדורי שלו כ-3מ'. יש לי השגות קשות על יתר משאלותיך ואוסיף את הערותי במקום המתאים.

לגבי הפקאן, אני מצטרף חלקית לדעתו של יואב, קרי: המלצה מס' 3 היא הנכונה בעיני. אלא שאני חולק על האפשרות שניתן יהיה להעתיקו ממקומו ללא בעיה. לפקאן שורש שיפודי באורך של 6מ', מלבד שורשי השטח היוצאים מהשורש השיפודי. עקירת עץ כזה והעתקתו היא משימה כלל לא פשוטה, גם אם לא קיימים כלל אילוצים כספיים. לענ"ד הפקאן נדון לכליה במקום, במוקדם או במאוחר. קים סיכוי זעיר שהוא יצליח להחזיק מעמד אחרי הרמת פני השטח, אבל רק בגבולות של נס מקומי. אני , אישית, לא מאמין בקיומם של "ניסים".
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי הראלים » 06 אוקטובר 2009, 19:40

שלום רב,
תודה רבה על התגובות המפורטות. ציינתי את הגובה והקוטר הרצויים מתוך ידיעה ברורה שיתכן ולא אקבל בדיוק מידות אלה, וזה בסדר גמור שמידות העץ גם תהיינה טיפה שונות.
סתם מסקרנות.. מדוע אתם לא ממליצים על עצים ירוקי עד?
שוב תודה
הראלים

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 06 אוקטובר 2009, 23:09

המונח "ירוקי עד" מטעה ואינו נכון. אין צמח שהוא ירוק עד, אלא יש צמחים המשירים את עליהם במנות קטנות לאורך כל השנה. צמחים אלה קרויים ירוקי עד, להבדיל מאלו שמשירים את כל עלוותם בעונה מסויימת (לרוב בחורף). אנחנו לא נגד "ירוקי עד" אלא נגד האמונה שהם כביכול לא מלכלכים. נהפוך הוא, הם כל השנה משירים עלים ומי שלא אוהב זאת יעדיף צמחים המשירים את עלוותם "בבת אחת". הרוביניה עליה המלצתי לך היא דווקא צמח כזה (ירוק עד). כל עוד מבינים את משמעות המונח ומקבלים אותו, אין לנו דבר וחצי דבר כנגד צמחים אליהם הוא משויך. הערה נוספת: צמחים ירוקי עד חוסמים את אור השמש גם בעונה הקרה בה היינו מעדיפים לראות, בסיטואציות מסוימות, שהעץ יהיה קירח מעלווה ויאפשר לקרני השמש החמימות והמאירות לחדור פנימה אל תוך הבית.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום עצי נוי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 22 אורחים