שאלה לגבי צמחי תבלין

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

שאלה לגבי צמחי תבלין

הודעהעל ידי dindin82 » 04 פברואר 2012, 00:34

אהלן

רכשתי השבוע את צמחי התבלין הבאים ממשתלת יגור

נענע
שיבא
רוזמרין
מרווה רפואית
טימין
מרווה אננס
זוטה לבנה

כן, רכשתי הרבה.

שתלתי במפרפסת שלי הפתוחה. יש מעין בטונדה כזו. עשיתי מרווח בין שתיל לשתיל
ושתלתי את השיבא, לידה את המרווה והנענע
בהמשך את הרוזמרין, הטימין והמרוות אננס

את הזוטה הלבנה שתלתי בעציץ גדול כזה נפרד שכן כבר נגמר לי המקום בבטונדה.

כמה שאלות:

1) האם שתלתי נכון
2) איך משקים את הצמחי תבלין הללו בחורף ובקיץ? (קחו בחשבון שהם חשופים שכן המרפסת שלי לא מכורה או משהו כזה אלא פתוחה).
3) איך משקים את הזוטה הלבנה?
4) האם כל צמחי התבלין הללו מתאימים לשתילה בחורף והאם כולם מחזיקים כל השנה? האם הם רגישים למשהו? איך בעצם מוודאים שהם יקלטו יפה ויצליחו?

תודה!
dindin82

Re: שאלה לגבי צמחי תבלין

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 04 פברואר 2012, 15:06

את הנענה כדאי לשתול תמיד לבד. זקוקה להרבה יותר מים מן האחרים,
שיבא ורוזמרין ביחד זה בסדר. השקיה דומה לשני הצמחים.יש לודא בעיקר שלא יתיבשו במיכל בו שתולים.
טימין צמח נמוך וכן רגיש לצל שיווצר מעלי על ידי צמחים גבוהים.
מרווה רםואית גדולה למדי. אסור להרטיב באביב ובקיץ את העלווה. להשקות רק את הקרקע. כמו ברוזמרין-כך גם כאן,אסור ליבש.
זוטא לבנה הכי קלה לגידול ומתאימה להרבה או מעט השקיה.
מרוות האננס שיח להשקיה בינונית. עשוי להיות הגבוה בין כולם. לכן רצוי ליצור לו גזע שלא יפריע לאחרים.
כולם רב שנתיים ומתאימים לשתילה כל השנה.
הכי חשוב הניקוז. אם הוא תקין אז עדיף תמיד מעט עודף מים על חוסר מים. מלבד לנענע.
מכורה= מולדת = מדינה. מקורה =שיש גג מעליה.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי dindin82 » 04 פברואר 2012, 15:40

אהלן יואב

תודה על התשובה.

האם כל צמחי התבלין רגישים לקרה? לרוחות? שכן שתלתי בבטונדה הבנויה במרפסת שלי במרווחים כמובן בין שתיל לשתיל. אף אחד לא הושאר בכוסית המקורית שהוא נקנה איתו במשתלה. אין לי בעייה כמובן לתת לצמח כזה יותר או פחות מים אבל כמובן לא הכי הבנתי.ולמה אני שואל? שכן בכרטיס המוצמד לכל צמח תבלין כתוב נגיד לרוזמרין השקייה מועטה. מה זה אומר השקייה מועטה? שבחורף אין בכלל לגעת בצמח? או שכאשר מרגישים קרקע יבשה ישר להשקות? כנ"ל לגבי טימין לדוגמא, כתוב בכרטיס השקייה בינונית מה זה אומר לגביו? איך להתנהג איתו בחורף? בקיץ? שבוע שעבר נגיד היה גשום. השבוע הולכים להיות כמה ימים ללא גשם. יש לתת לו מים?

לגבי האופן בו שתלתי אתאר איך שתלתי אותם ותגיד לי אם זה בסדר.

אני מתאר את זה מימין לשמאל איך שזה אכן בשטח

מרווה אננס, טימין, רוזמרין, נענע, מרווה רפואית ושיבא. כלומר בבטונדה יש 6 צמחי תבלין אשר נמצאים במרווחים כמובן. שתלתי בסדר?

את הזוטא הלבנה שתלתי במיכל נפרד שלא קשור לבטונדה.
בנוסף שתלתי במעין עציץ בינוני את הרוזמרין ברביקיו שקניתי ממש היום במשתלה. זה בסדר ששמתי אותו בעציץ בינוני לבד?

הבעיה שלי עם הצמחי תבלין הללו שאני אף פעם לא יודע מתי יש לשים מים, מתי להזהר מעודף מים ואיך להתנהג איתם.
נענע אני יודע שאין לה בעיה עם מים וכמה שיותר מים זה יותר טוב. זוטא לבנה אגב כתוב לה בכרטיס המוצמד השהקייה מועטה.
איך להתנהג עם הצמחי תבלין הללו? ברגע שמרגישים קרקע יבשה אוטומטית לכולם מים? כמה מים גם זו השאלה?

לעזרתך אודה על מנת שהפעם הכל יצלח וכן יגדל כמה שיותר.

ושאלה אחרונה. מה לגבי נענע מנטה. רציתי לרכוש היום אבל פחדתי שכן כידוע לי זה רגיש לקור/רוחות וכו'. זה נכון?

לתשובתך המהירה אודה שוב!
dindin82

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 05 פברואר 2012, 08:35

אל תחשוש הכל יהיה בסדר.
השקיה מועטה פירושה שהצמח יתאושש גם אם תפסח בטעות על השקיה או שתיים.
לזוטא אין בעיות. יותר מים,יתנו עלים טריים יותר כל הזמן.פחות מים והצמח ישרוד בלי בעיות.אפילו יפזר זרעים שינבטו באדניות בסביבה.
רוזמרין ברביקיו ,צמח ענק יחסית לאחרים,מלבד מרוות האננס.
רק הנענות רגישות לקור החורף. מתאוששות באביב.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי dindin82 » 05 פברואר 2012, 09:58

אהלן יואב

לא חושש רק שואל אתה יודע :)

אני פשוט יקה (כן יקה) ולא רוצה לגרום נזק לצמחים.

2 שאלות

לגבי הרוזמרין ברביקיו זה בסדר ששתלתי אותו בעציץ בינוני כזה? הוא ישרוד בגודל כזה?

לגבי השקייה תן לי הנחיות גורפות לחורף ולקיץ לגבי כל אחד מהצמחי תבלין
נענע
שיבא
רוזמרין ברביקיו + בלו לאגון
מרווה רפואית
מרוות אננס
טימין

כמה מים לתת בקיץ ובחורף?
ואם יש נגיד ימים שאין גשם כמו עכשיו שהתחיל ביום חמישי ובטח ימשך עד רביעי השבוע. אני צריך לתת להם מים או לא?
האם בכל פעם שהקרקע לחה פשוט לא לתת מים לאף אחד מהם?

תודה ושבוע טוב
וסליחה על ההתקרצצות אבל פשוט רוצה להיות בטוח :) וכמובן שזה יצליח.

ושאלה אחרונה ברשותך יואב
יש לי אדנית גדולה
חשבתי לשתול בה איזה 2 צמחי תבלין. האם זה כדאי/אפשרי? ואם כן מה אפשר לשלב שם?

תודה!
dindin82

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 09 פברואר 2012, 09:23

הרוזמרין משני הזנים ישרוד בעציץ רגיל. יצמח טוב יותר בעציץ גדול. עוד יותר טוב ,בעציץ ענק.
צמחי תבלין בעלי עלים קשיחים,עמידים יותר לתקלות השקיה.קרי אם נפספס השקיה הם יתאוששו בקלות רבה יותר.נענה,מליה ובזיליקום רגישים יותר לחוסר מיים. כללית,צמחים במיכלים בקיץ יש להשקות כל יום. בחצי צל ניתן להשקות כל יומיים..
נענה ושותפיה זקוקים להמון מים.
כל הצמחים בצעירות רגישים לקור.רוב קשיחי העלים: לבנדר,רוזמרין,אזובים,אורגנו,זוטא ועוד אינם רגישים לקור יתר על המידה,אם בכלל רגישים.
אנא בבקשה,תמצת את השאלות. תקבל תשובות יותר טובות.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי dindin82 » 09 פברואר 2012, 22:55

היי יואב

תודה על התשובות

יש לי כמה שאלות נוספות ברשותך לגבי צמחי התבלין וכמובן אתמצת:)

1) לגבי שילוב של לוזה לבנה ואורגנו באותה אדנית. אמרת שאפשרי. האם 2 צמחי תבלין באדנית זה אידיאלי או שאפשר גם 3 או שלא כדאי להעמיס?

2) זוטה לבנה בעציץ רגיל וסטנדרטי זה סביר?

3) רשמת לשתול את הליפיה (לימונית) בעציץ של לפחות 10 ליטר. אם אשתול אותו בעציץ רגיל וסטנדרטי הוא לא יצליח/לא ישרוד?

4) האם ניתן לשתול מרווה רפואית בעציץ סטנדרטי רגיל או שמא היא לא תשרוד בעציץ בגודל שכזה?

5) שאלה אחרונה לגבי ההשקייה של צמחי התבלין. רשמת שאם הם במיכלים/אדניות/עציצים רגילים וסטנדרטים בקיץ יש להשקות אותן אם הם חשופים לשמש בקיץ כל יום ואם הם בחצי צל אז כל יומיים, חוץ מנענע שזקוקה לכמה שיותר מים. האם זה תקף לכל צמחי התבלין שציינתי (אורגנו/זוטה/נענע/טימין/רוזמרין/ליפיה/מרווה רפואית/מרוות אננס/שיבא)? זו השאלה.
בנוסף האם ההנחייה זהה לזה שהם שתולים במעין בטונה מקורה ודינם כאילו הם שתולים באדניות. זה לא משנה את כמות ההשקייה הנדרשת?
איך להתנהג איתם בחורף? איך להשקות אותם בחורף? תוכל להנחות אותי על מנת שיצליח?

מקווה שלא הצפתי :) :D

המון תודה!
dindin82

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 11 פברואר 2012, 09:54

1. כן זה סביר.
2.זוטא תגדל טוב בכל גודל של מיכל.
3. אולי יצמח אפלו יפה. יש להשקותו כל יום.יתן מעט יבול עלים לצריכה.
4.תשרוד גם בעיץ קטן אבל,תסבול יותר מפגעים שונים.
5. דין הבטונה ככל מיכל.תקף לגבי כל התבלנים. אלו שזוחלים ומכסים דפנות המיכל,יוכלו לגדול גם בפחות מים.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי dindin82 » 11 פברואר 2012, 10:24

היי יואב

שוב תודה על המידע והמענה. עוד 3 שאלות קצרות ברשותך:

1) אם אסכם את מה שהבנתי עד כה לאור ההתכתבות יש בעצם הנחייה גורפת לגבי כל סוגי צמחי התבלין. בקיץ להשקות כל יום, אם הם בחצי צל אפשר גם כל יומיים ובחורף לתת להם מים פעם בשבוע? האם פעם בשבוע השקייה לכל צמחי התבלין (כולל נענע/שיבא/מרווה וכו') זה נכון/אידיאלי/צריך להיות?

2) רציתי לרכוש במשתלה לבנדר(אזוביון). האם הוא יוכל להצליח בעציץ רגיל או שמא שיח כזה צריך מקום הרבה יותר גדול ואין טעם בכלל לרכוש אותו לשימוש ביתי? (למי שאין גינה).

3) האם אפשר לשלב מרווה רפואית וזעתר באדנית?

תודה!
dindin82

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 12 פברואר 2012, 08:31

3. כן
2.כן
1.התשובה היא,רק אם הם במיכלים. כשהם גדלים ומכסים דפנות העציץ, אפשר לרדת בהרבה בכמויות המים.
גרטמן יואב

הבא

חזור אל פורום צמחי תבלין

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 8 אורחים