מינון השקית דשא ע"פ תנאי השטח

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

מינון השקית דשא ע"פ תנאי השטח

הודעהעל ידי gilad.l » 05 אוקטובר 2010, 11:12

שלום רב,

שאלה לגבי מינון השקיה.

הנחתי שטיחי דשא אלטורו (כ-120 מ"ר) לפני כחודש.
נראה שהדשא נקלט וירוק כרגע ברובו (למעט כמה כתמים צהובים שנוצרו בגלל פרפרים אני מניח, אבל זו כבר בעיה אחרת שאפנה אליה בפורום המתאים עם צילומים).

חלק מהדשא חשוף לשמש משעה 06:00 עד השעה 15:00\16:00 בערך.
חלק נוסף חשוף לשמש מהשעה 15:00\16:00 לערך למשך כשעתיים שלוש.

כרגע אני משקה כ-3 פעמים בשבוע 20 דקות, בשעה 05:00 לפנות בוקר בכל השטחים.
לאחר שאני משקה האדמה נהפיכת מאוד מאוד סמיכה.

השאלה היא האם אני יכול להוריד את כמות ההשקיה בימים, או במקום 20 דקות, נניח 15 או 10 דקות 3 פעמים בשבוע.
והאם יש צורך להקטין או להגדיל את כמות ההשקיה בצד הפחות חשוף לשמש או להיפך, בצד היותר חשוף לשמש (יש ביכולתי לעשות זאת כיוון ששטח הדשא מחולק ל-3 איזורים עם ברזים שונים ומנוהל ע"י מחשב השקייה).

תודה.
gilad.l

Re: מינון השקית דשא ע"פ תנאי השטח

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 05 אוקטובר 2010, 16:52

אתה חוזר על שגיאה נפוצה למרבה הצער. צמחים, כמוך וכמוני, שותים מים ולא דקות זמן. אין שום משמעות לנתון שמסרת, 20 דקות השקיה. האם 20 דקות השקיה ממתז בודד תספקנה אותה כמות מים כמו מצינור של מכבי אש? מה שחשוב לדשא היא אך ורק כמות המים בליטרים ליחידת זמן. לכן, במקום לשאול האם לצמצם מ-20 ל-15 דקות וכו', שאל את עצמך כמה מים אתה באמת מגיש לדשא. הכמות המומלצת משתנה עם המיקום הגיאוגרפי, אבל ממוצע סביר הוא של 5 ליטר מים לכל 1מ"ר דשא בכל יום! כלומר, בשבוע אחד מטר רבוע כזה של דשא אמור לקבל 35 ליטרים מים, בלי שום קשר לדקות של זמן.

אז מה עושים? מפזרים במדשאה הרבה מיכלים קטנים כגון גביעי אשל ריקים. מפעילים את מערכת ההשקיה לזמן קצוב, נאמר 5 דקות. עתה בוחנים ראשית לכל כי אותה כמות מים, פחות או יותר, נאגרה בכל הגביעים. דבר זה מבטיח שכיסוי מערכת ההשקיה הוא אחיד ואין מקומות שמקבלים יותר מים מאחרים. אם הפיזור אינו אחיד צריך לשנות בהתאם את המיקום של נקודות ההמטרה/התזה. אחרי שווידאנו שהכיסוי אחיד בכל מקום בדשא, נמדוד עתה כמה מים נאספו בגביע טיפוסי כזה במהלך 5 או 10 הדקות שהמערכת הופעלה בהן. מדוד/חשב את שטח הפתח של הגביע ותוכל מיד לדעת, בעזרת חישוב פשוט של ערך משולש, כמה ליטרים נחתו בשטח של 1 מ"ר במהלך אותו פרק זמן של הבדיקה. מכאן תוכל לחשב כמב זמן המערכת צריכה להיות מופעלת כדי לספק לדשא 35 ליטרים לכל 1מ"ר בהשקיה שבועית אחת. במידה והדשא מונח על מצע של קרקע חולית או חמרה מחלחלת, מומלץ לחלק את הכמות לשתי השקיות בשבוע, כלומר כ-20 ליטר בכל השקיה, אבל עדיף להרחיק בין ההשקיות כדי לצמצם נזקים אפשריים של גורמי מחלות. משקים אך ורק(!!!) בשעות הבוקר המוקדמות בטרם זרחה השמש.

השקה באותו אופן בכל מקום, ואל תתייחס ל"סמיכות" הקרקע לאחר ההשקיה. זה לא אומר דבר. מה שחשוב הוא שהמים יחדרו עד לעומק של 20סמ' לפחות מפני הקרקע.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום השקיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 14 אורחים