שתילי ירקות מתים לאחר נביטה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

שתילי ירקות מתים לאחר נביטה

הודעהעל ידי רומן » 19 אוקטובר 2012, 11:19

שלום רב,

אני מנביט ירקות במגשים, ומשתמש באדמה קנויה (כבול,קומפוסט וכו) לצורך העיניין.
יש לי בעיה...בחלק מהמגשים לאחר כשבועיים של הנבטה, לאחר שיש יש כבר פסיגים וחלק מהעלים האמיתיים, הצמחים מתחילים למות, זה נראה כאילו הם מתייבשים מלמעלה למטה.
יש לציין שאני משתמש במגשים משומשים שלא היו בשימוש הרבה שנים.
אני משקה בעזרת פוגרים (מיסוך) פעמיים ביום ל-5 דקות כל פעם.
הצמחים גדלים תחת רשת צל ואני מנביט רק צמחים עונתיים

למה הצמחים מתים לי?
יותר מידי השקייה?
מחלות מהמגשים הישנים?
אדמה לא מתאימה?

תודה,
רומן
רומן

Re: שתילי ירקות מתים לאחר נביטה

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 19 אוקטובר 2012, 14:06

התאור שלך מעיד ככל הנראה על בעיות הנגרמות על-ידי גורמי מחלות. רצוי לחטא את המגשים על-ידי רחיצה וטבילה בתמיסת אקונומיקה למשך שעה לפני השימוש. חשוב גם להקפיד על שימוש במצע משתלות ממקור מהימן. לגופו של עניין, בדוק אם הגבעול רך/רקוב בנקודת יציאתו מהמצע. אם כן, זו מחלת נבטים מוכרת היטב. עקור נבט אחד או שניים והשווה את מצב הגבעול לאורכו. צלם והעלה כאן לבחינה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי רומן » 19 אוקטובר 2012, 14:10

תודה,
אני ניגש לצלם ולבדוק
רומן

הודעהעל ידי רומן » 20 אוקטובר 2012, 09:55

לאחר בדיקה נוספת מתברר לי שגם במגשים חדשים שמעולם לא הונבט בהם קיימים אותם הסימפטומים,
מה יכולה להיות הסיבה? הקירבה למגשים ישנים? האם המחלות יכולות להגיע ממתחת למגשים? האם כל האזור צריך להיות מחוטא?

הנה תמונות מאזור האסון:
https://picasaweb.google.com/romangiler/HJqRFI?authuser=0&feat=directlink
רומן

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 20 אוקטובר 2012, 14:46

באיזה מצע אתה משתמש. ? התאור כבול קומפוסט וכו" לא מוצא חן בעיני. קנה תערובת אדניות ממשתלה קרובה. סבור שזה יקטין פרובלמות כפי שקוראות לך. מהתמונות אני מתרשם רע מאוד מהמצע. קומפוסט הו חומר מלוח ועלול להרוג נבטים.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי רומן » 20 אוקטובר 2012, 17:49

תודה,
אני משתמש במצע שתילה קנוי מהגרעין, לפי דעתי זאת אדמת שתילה של שחם-גבעת עדה.
אני מחפש אדמה שמתאימה לזריעת ירקות. עד כה לא מצאתי משהו שמתאים וחשבתי להכין לבד ממתכונים שמצאתי בספרות לחקלאות אורגנית שם ממליצים על שליש קומפוסט שליש כבול ושליש חול או פרלייט גס.

רומן
רומן

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 20 אוקטובר 2012, 23:04

תודה על התמונות. הן ברורות למדי ומצביעות על הגורם הכמעט ודאי למפגע. הגורם, ככל הנראה, הוא זבובון זעיר שאורכו אינו עולה על 2.5מ"מ. זהו אחד ממיני ה-Bradysia הנוהג להטיל את ביציו במצע משתלות עשיר בחומר אורגני ולח במיוחד, ואם תנועת האוויר מסביב אפסית, כפי המצב בדרך כלל בחממות הנבטה, זה מועיל למזיק במיוחד. מביצי הזבובון בוקעות רימות זעירות שגודלן כמה עשיריות המילימטר. רימות אלה גורמות לשתי צרות: א - הן ניזונות משורשי הנבט שהם החלקים הרכים והטעימים ביותר עבורם; ב- הן נושאות עמן פתוגן פטריתי בשם פוסריום. כל אחד מהגורמים האלה הוא קטלני לנבטים, ואם יש שילוב של השניים על אחת כמה וכמה. חיסול השורשים על ידי רימות הזבובון מונע מהצמח לקבל אספקת מים וחומרי הזנה. המחסור מתבטא תחילה בנקודה הכי מרוחקת מהשורשים ובהדרגה המחסור הולך וניכר קרוב יותר ויותר לצוואר השורש. במילים אחרות, החלק העליון של הנבט הוא זה שנפגע תחילה והוא שמצטמק/נובל ומתייבש. בהמשך כל הנבט יבול ויתייבש.

מה עושים? ובכן, ראשית זרוק את התבניות על המצע שבהן והתחל מתבניות חדשות וממצע משתלות סטרילי. אל תשתמש בקומפוסט אם אתה מקפיד לשמור על לחות המצע, אבל אתה יכול לערב את המצע עם חול בנין (לא חול ים מלוח!), או פרלייט, ביחס של 1:2 (מצע:חול). חזור על תהליך הזריעה והשקה באופן כזה שהמצע יהיה לח תמיד אבל לא מוצף במים. הצב את המגשים במקום בו נושבת רוח קלה, או לפחות יש תנועת אוויר ביתית (לא בחדר סגור). לבסוף, עטוף את כל המערכת ברשת דקה שתמנע מהזבובון להתקרב אל המצע. אל תצמיד את הרשת לתבנית, אלא צור חלל גדול מעל לתבנית כדי לאפשר תנועת אוויר. חשוב שהרשת תהיה שקופה ולא תטיל צל רב על הנבטים, או תמנע מאור השמש להגיע אליהם. כאשר הנבטים יתפתחו דים (מעבר לגודל שהראת בתמונות) ולהם יותר מארבעה עלעלים אמיתיים, תוכל להסיר את הרשת. נבט מבוסס שלו מערכת שורשים טובה לא יושפע הרבה מאותן רימות. בהצלחה.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי רומן » 21 אוקטובר 2012, 09:27

וואו...תודה על התשובה המלומדת והמלמדת. יש לי כמה שאלות והשגות ברשותך:
1. החממה דוקא נמצאת במקום פתוח רק מכוסה ברשת צל נגד ציפורים בעיקר. לפי דעתי יש תנועת אויר במקום
2. מהו אותו מצע משתלות סטרילי שאתה מציע? בכל מצעי השתילה שנמכרים יש הרבה חומר אורגני וקומפוסט. זה רק כבול או קוקוס? איפה משיגים את זה?
3. הרשת הדקה עליה אתה מתייחס היא מה שנקרא רשת חרקים לבנה? כמה מאש היא צריכה להיות?

תודה רבה,
רומן
רומן

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 21 אוקטובר 2012, 09:44

1. אם לדעתך יש תנועת אוויר, מה טוב. תנועה משמעותית כזו מפריעה לנקבת הזבובון להרבות בהטלה.
2. כל מצע המגיע בשק פלסטיק ומקורו ביצרן מוכר, כמו זה שציינת, אמור להיות סטרילי. לא מדובר בסטריליות במובן הרפואי אלא החקלאי. מצע כזה יהיה נקי מעשבייה ומטופל כנגד גורמי מחלות עיקריים.
3. כתבתי לך שגודל הזבובון כ-2מ"מ. בחר רשת אשר לא יוכל לעבור דרכה בקלות.

אם הבנתי מדבריך שיש במקום חממה, רסס לפני שאתה מתחיל את האזור כנגד מעופפים. כדאי גם לתלות במקום מלכודות כמו אלו המשמשות להדברת זבוב הפירות. נשמח לקרוא אם הבעיה נפתרה בסבב הניסויים הבא.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום זרעים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 6 אורחים