הנבטת חוטמית

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

הנבטת חוטמית

הודעהעל ידי דוד1953 » 17 נובמבר 2010, 19:48

בקיץ שלפני שנה וחצי אספתי זרעי חוטמית מצמחים ממקורות שונים באזור הצפון- משדות ומגינות.הקפדתי לאסוף אותם משיחים עשירים בפרחים ושגובהם הגיע לשני מטרים לפחות ואכסנתי אותם במקום יבש עד לזריעה.

זרעתי אותם בחלקות שונות בגינתי שעל הכרמל וכן בתוך עציץ , במועדים שונים מאז תחילת האביב האחרון ועד תחלית הסתו בתנאי שמש מלאה . החוטמית מוכרת לי כצמח שאינו מפונק במיוחד ושמתפתח יפה מאוד גם כצמח בר ולכן הופתעתי מהיבול הדל של הזריעה: מזרעי העציץ כלום לא נבט. ממה שכן נבט , התפתח צמח זוחל ללא הגזע הזקוף המקובל , או שצמח מעט לגובה והתנוון עם הזמן.

למותר לציין שהקפדתי על דישון והשקייה.

מהן הסיבות האפשריות לתוצאות שתארתי?
דוד1953

Re: הנבטת חוטמית

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 18 נובמבר 2010, 09:00

נתחיל בכך שלא!!! זורעים בשמש!! זה מתכון מושלם לכישלון.
זורעים רק באוקטובר נובמבר דצמבר. כל זריעה בתאריך אחר היא מתכון לכישלון.
כדאי לשאול לפני שזורעים זה יעזור לי לעזור לך.
% הנביטה של הצמח נמוכים ביותר.זאת גם כן סיבה למיעוט נבטים.
לבשורה טובה יותר: עדין יש סיכוי לנביטה נוספת,גם אם תזרע מעכשיו בכמה מועדים.(סיכוי של עשרות אחוזים יותר גבוה מאשר בזמן ובתנאים שזרעת.
זריעה מוקדמת חייבת להיות בצל!!
בחורף ניתן לזרוע גם בשמש.הזרעים נובטים בטבע בין העשבים ורק כשגדלו יור הם מציצים לשמש.
ואחרון ולא חביב ף הסיכוי שחוטטמית גבוהה ורבת פרחים,תתן גם היא צמח בריא וגבוה,הוא מקרי ופחות מזה.מצב התמח בזמן ולקראת הפריחה ,תלוי במיקרו תנאים שיש בנקודה בה נבט הצמח.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי דוד1953 » 29 יולי 2011, 15:22

ליואב שלום

לפני כשנה וחצי הנחית אותי בפורום זה לגבי שיטת זריעה נכונה של חוטמית, לאחר שנסיוני הראשון כשל בשל זריעה בשמש. בסיבוב השני הטיפול הצליח והצמחים הגיעו לגובה של כשלושה מטרים.
אני מעונין בעוד עונות צמיחה של החוטמית באותו מקום.
שאלתי היא - מעבר לענין האסטתי - מהם השיקולים בהחלטה אם לעקור את הצמחים שהתייבשו ולזרוע מחדש בסתיו, או רק לקטום את הקיימים?

דוד
חיפה
דוד1953

הודעהעל ידי אלעד » 29 יולי 2011, 18:53

שווה לקטום את החלק היבש ולהשאיר את החלק התחתון.
החטמית צמח-חבוי-למחצה (המיקריפטו' בתרגום ישיר) רב שנתי.
כלומר יתחדש שוב בעונה הבאה.
אם יש לך צמח אחד שאתה מרוצה ממנו יותר - קח ממנו זרעים.
אותם תזרע במקום כאלה שהצליחו פחות בגינה שלך... אותם תעקור...
אחרי מספר מחזורים יהיו לך חטמיות מזן-דוד1953 ;)
בהצלחה, ואהבתי מאד את ההשקעה!!! כל הכבוד!!!
אלעד

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 30 יולי 2011, 14:32

חוטמית עורים רק אם התיבשה לחלוטין. רצוי לגזום חלקים יבשים . אפילו לפני שעשו זרעים. זה מושך את הצמח לשנה נוספת. בד"כ צומחות שלוש שנים. פורחות היטב רק בשנה שניה ולפעמים בשלישית.לעיתים נדירות יותר מושכות עוד שנה או אפילו עד חמש שנים.
כמובן כדאי במקביל לאסוף זרעיםמהן. אבל לעולם לא תדע עד שיפרחו אם תקבל את הצבע של הצמח ,ממנו נטלת את הזרעים.
גרטמן יואב

חזור אל פורום זרעים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 5 אורחים