שלב קריטי בהנבטת זרעי קקטוסים

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

שלב קריטי בהנבטת זרעי קקטוסים

הודעהעל ידי cass » 11 אוקטובר 2009, 21:48

שלום

הנבטתי מספר פעמים זרעים של קקטוסים. חלקם קניתי באריזה אטומה, וחלקם לקטתי מקקטוסים שלי. בכל המקרים הנבטתי את הזרעים באביב, בין מרץ לאפריל. מנסיון קודם, אני מעדיף להשתמש בתערובת חול ומצע שתילה על-בסיס כבול (לא במצע כבול לבד) וזה מנע רקבונם של הזרעים לפני הנביטה.
רוב הזרעים נבטו בהצלחה במשך העונה והגיעו לקוטר של מספר מילימטרים, והופיעו עליהם הקוצים הראשונים. בימים הראשונים להנבטה לא הייתי פותח את קופסת ההנבטה. בהמשך, הייתי פותח את הקופסא לכמה דקות. הייתי בהדרגה מאריך את זמן החשיפה לאויר עד שיכלו לחיות ללא בעיות מחוץ לאקלים הלח של קופסת ההנבטה. המשכתי להשקות כשלוש פעמים בשבוע כי המצע התייבש יחסית מהר. הם לא נחשפו לשמש ישירה, אבל תמיד קיבלו אור חזק שהשתקף מקיר לבן. (האור הספיק לגידול צמחי גינה ללא אור שמש ישיר). חלק מן הזרעים שלא אספתי נפלו ליד צמח האם בין חלוקי החצץ שמחפים את אדמת העציץ. גם אלה נבטו ללא בעיה.
אבל, למרות ההצלחה, הקקטוסים הגיעו לגודל מסויים (תלוי בסוג) ונראה כאילו הפסיקו לגדול. פרט לקקטוס אחד מסוג אופונטיה, שאר הקקטוסים לא עברו שלב זה. האם זהו שלב של צמיחה איטית שיש לעבור אותו בכל מקרה? אולי צריך תרכובת דשן מסוימת?

תודה וחג שמח
cass

Re: שלב קריטי בהנבטת זרעי קקטוסים

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 12 אוקטובר 2009, 08:15

למרות שהנבטתי המון קקטוסים,אני מסיר את הכובע בפניך.אבל מציע לך ךהנביםט לא בחול אלא בתערובת משתלות רגילה לצמחים בתוך הבית.לענין הגידול,: פה תעבור את מבחן הסבלנות. המתן בסלנות,במוקדם או מאוחר, יצמחו כולם מהר או לאט לפי תכונותייהם. הנבטת קקטוסים קלה מאוד יחסית. המשך גידולם דורש הרבה סבלנות.
גרטמן יואב

הודעהעל ידי cass » 14 אוקטובר 2009, 20:53

תודה רבה על העידוד. רק הבהרה קטנה: לא השתמשתי בחול להנבטה. ערבבתי אותו עם אדמת עציצים בכמויות שוות. מצאתי שתערובת זו היא הרבה יותר טובה מאדמת כבול טהורה גם להנבטה וגם לשתילת קקטוסים בוגרים. מומלץ להשתמש בחול גס, אבל הרבה יותר קשה למצוא את זה. מצאתי שחול רגיל גם עוזר.
cass

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 15 אוקטובר 2009, 06:45

כבול אינו טוב להבנבטה אלא אם מעורה בחומרים אחרים . נוטה להתיבש ולהתכווץ למצב בלתי חוזר .אז קשה להרטיבו מחדש.
גרטמן יואב

חזור אל פורום זרעים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 12 אורחים