פרפרי לילה

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

פרפרי לילה

הודעהעל ידי ghost » 02 יולי 2015, 21:37

שלום רב
החודש (יולי) החלו פרפרי עש רבים לקנן בדשא החדש ששתלתי (מרבדי קוקויה).
השתמשתי במקסגארד מתחת ומעל למרבדים (למעלה מהכמות המומלצת) והיום בהמלצת אגרונום פיזרתי גם מקסיטול שמכיל את אותו חומר פעיל.
גיליתי בשיטת סבון הכלים פרודניה אחת ויש סימנים שהדשא ניזוק אך לא קשות.
אני משקה חסכוני בבוקר בערך כל יומיים 10 עד 20 דקות ומשתדל לא להגיע לערב עם דשא לח למרות שזה היה קשה בהתחלה בגלל השקיות תכופות לקליטה. משך כחודש צמח לי דשא מדהים בצבע ירוק כהה ועכשיו הוא מתדלדל מצהיב ונוצרות בו קרחות קטנות עם המון סכך שלא קל לתלוש אותו בלי לפגוע בקנים בריאים.
ממה שאני קורא נראה לי שיש לי בעיית דישון יתר ושאולי השלב הבא הוא קונפידור אבל חבל לי על כל החומרים הלא בריאים שאני מכניס לגינה כבר בהתחלה.
איך אני נפטר מהפרפר המעצבן?
ghost

Re: פרפרי לילה

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 02 יולי 2015, 22:38

אתה מערבב ומבלבל בין ענינים שונים.
״הפרפר המעצבן״ לא קשור למצבו של הדשא המצהיב. עשים מטילים את ביציהם בדשא מסיבה פשוטה. שורשי הדשא הם רכים וטעימים לזחלים שבוקעים מביצי העש. במילים אחרות, זחל העש ניזון משורשים אלה. כתוצאה מחיסול השורשים על-ידי הזחל, מצהיבים ומתיבשים ענפי הדשא המצויים מעל. הסתעפיות יבשות אלה נתלשות בקלות, לא כל מאמץ, מכיון שאינן קשורות יותר לשורשים האוחזים חזק בקרקע. אתה מדווח על דשא יבש שלא קל לתלוש אותו! משמע ששורשיו עדיין קשורים לסעיפים העליונים, ואם כן אז אין להאשים את העש במצב. מקווה שעד כאן הדברים מובנים.

אם בכל זאת הדשא מצהיב, צריך לחפש סיבה אחרת. הדשן, קרוב לודאי, אינו אשם גם הוא במצב. הסיבה לכך היא שמדובר בדשן בשיחרור איטי. בכל רגע נתון מעט מאוד חומר כימי שמקורו בגרגרי הדשן משוחרר לקרקע. אלו כמויות זעירות שאין בכוחן לצרוב את הדשא גם אם הגזמת מאוד בכמויות המאקסגארד שפיזרת. אז מה נותר לנו? - כנראה מחלה פטרייתית שהופעתה קשורה בשיטה ומשטר השקיה לא טוב. אנא צרף תמונות של הדשא כולו, וגם תמונות של עלה (תמונה מכל צד) פגוע, אבל לא ממש יבש. אם התמונות תהיינה חדות וברורות, יש סיכוי שנוכל להצביע על הגורם ודרך לטיפול בבעיה. כמו כן ציין כמויות מדויקות (בליטרים למ״ר בכל השקיה) של מים המוגשים לדשא. דשא לא שותה זמן אלא מים, ולנו 20 דקות השקיה לא אומרות דבר. חשב את הכמות על סמך הספיקה המוצהרת של המתזים, מספר המתזים (או הממטרות), ושטח הדשא המושקה.

בענין העשים אוסיף כי אתה תדע שיש לך בעיה של ממש כאשר תבחין בציפרים מנקרות בדשא. הן מגיעות כאשר הן יודעות לבטח שיש זחלים בקירבת השורשים, ואותם הן באות ללכוד.
ש. כהן-סיון

הודעהעל ידי ghost » 02 יולי 2015, 23:40

תודה ש. בקרוב התמונות.
ghost

הודעהעל ידי ghost » 03 יולי 2015, 00:36

https://drive.google.com/file/d/0B6gKv3 ... sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B6gKv3 ... sp=sharing

אני יודע שהפרפר מטיל ביצים שמהן בוקעים המון זחלים. בנוסף אני רואה את הפרפר יושב ואוכל את קצה הגבעול העליון בלילה. לכן אני מעונין להיפטר ממנו ונראה שהחומרים הסיסטמיים לא מזיזים לו.

יש לי שלושה מגחים למרחק 4 מטר המכסים 18 מ"ר.
עדיין לא בדקתי ספיקה בליטרים. האדמה בבסיס היא חמרה בתולית עם קומפוסט. בבתים קודמים בהם גרתי הייתי בודק עם אצבע לעומק אם היא יבשה או מחכה לסימני צמא בעלים ורק אז משקה - סוג של חינוך הדשא להעמיק שרשים ולא להיות מפונק ועל פני השטח (ותודה לרן פאוקר מניר עוז:)). מה לדעתכם אמור להיות משטר ההשקייה בהתבסס על אדמה שמחזיקה לזמן רב את המים וכשיש חצי שמש חצי צל?

GRACIAS..
ghost

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 03 יולי 2015, 08:34

משאיר לחברי להוסיף לך הסברים אבל אם גילית פרפר שאוכל קצוות של עלים,אז יש פה תגלית עולמית .
פרפרים לפעמים ויותר מוצצים צוף אבל לא אוכלים .
גרטמן יואב

הודעהעל ידי ghost » 08 יולי 2015, 16:31

ghost

הודעהעל ידי ש. כהן-סיון » 08 יולי 2015, 21:12

אני לא מבחין בסימני מחלה מיוחדים. בסך הכל מצב הדשא סביר בהתחשב בכך שהוא מושפע מהצללה של עצים סמוכים. בתמונה השניה נראית קרחת קטנה. האם יש רבות כמוה? נראה שיש הרבה חומר יבש מתחת לדשא החי. קח מגרפה בעלת שיניים קשיחות, וגרף בחוזקה החוצה את כל החומר היבש. לאחר מכן תן זריקת דחף לחדוש הצימוח העלוותי על ידי פיזור אוראה, או אמון גופרתי (=גופרת האמון). הקפד על כמויות כפי שרשום על האריזה. לאחר הפיזור תן השקיה טובה. בתוך שבוע-שבועיים אתה אמור לראות שיפור בגוון הירוק של הדשא. אל תחזור על הפעולה הזו יותר מפעמיים בעונה, ורק אם צבע העלווה נראה חיוור-צהבהב. אם תראה כתמים מתפשטים של יובש, צלם תצלומי קירבה עלה מגבול כתם כזה, משני צידיו, והעלה כאן להתרשמות.
ש. כהן-סיון

חזור אל פורום מדשאה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 8 אורחים